کد خبر: 84546 A

سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان:

سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان از مرمت بخشی از بافت تاریخی کاشان خبر داد.

ایلنا: سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان از مرمت بخشی از بافت تاریخی کاشان خبر داد.

به گزارش ایلنا از کاشان، "حسین یزدانمهر"در گفتگو با خبرنگار ایلنا در کاشان با اعلام این خبر افزود: این پروژه با اعتباری بالغ بر 500 میلیون ریال و به مدت شش ماه انجام شد.

به گفته وی تراشیدن اندود کاهگل روی دیوار گذرها، مرمت بام گذرها، تخریب لنگه‌های خشتی فرسوده، کندن لایه‌های فرسوده بام طاق‌زنی بین قیدها با آجر سفالی سوراخ دار، اجرای پالانه، نماچینی، اجرای اندود کاه گل و سیم گل، اجرای ازاره آجری بود که در این عملیات مرمتی انجام گرفت.

وی همچنین اذعان داشت: تکیه سیقن،تکیه عباس آباد،گذر آداراب و گذر جنب خانه مظفری قسمت‌هایی از بافت تاریخی کاشان بود که مرمت و بازسازی شد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان در ادامه با اشاره به اهمیت تاریخی بافت کاشان و بناهای موجود در آن یادآور شد: بافت تاریخی کاشان با وسعت تقریبی 450 هکتار مجموعه‌ای منسجم و به هم پیوسته و از جنبه شهرسازی تاریخی ایران بسیار ارزشمند و دارای استخوان‌بندی قوی و کارا بوده که متاسفانه بر اثر خیابان‌کشی‌های شطرنجی در قرن حاضر و همچنین ساخت و ساز و نوسازی فراوان و بعضا بی رویه آسیب‌های زیادی به آن وارد شده است.

یزدانمهر تاکید کرد: این بافت در حال حاضر نیز با دارا بودن مرکز محلات ارزشمند و پویا و بناهای تاریخی فراوان با کاربری‌های گوناگون و علی الخصوص مجموعه‌ای از خانه‌های تاریخی زیبا، دارای ارزش‌های فراوانی بوده و از ذخایر و ثروت‌های فرهنگی قابل اتکا در جهت رشد و توسعه شهر کاشان به شمار می‌رود.

سرپرست اداره میراث فرهنگی کاشان اظهار داشت: وجود برترین و ارزشمندترین نمونه‌های بناهای مسکونی تاریخی ایران همچون خانه بروجردی،عامریها،طباطبایی و عباسیان و... از جمله شاخصه ها و امتیازات این بافت به شمار می‌رود.

بافت تاریخی کاشان ازشمال غربی به خیابان‌های طالقانی، رجایی و کاشانی از جنوب غربی، به خیابان‌های ملامحسن و بخارایی، ازجنوب شرقی به خیابان‌های سپیده کاشانی، ملافتح الله و غیاث الدین جمشید و از شمال شرقی به نزدیکی‌های جاده کمربندی منتهی می‌شود.

تعدادی از بناهای بافت تاریخی کاشان مرمت شد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر