کد خبر: 57652 A

فلاحیان:

فلاحیان وزیر اطلاعات دولت آیت الله هاشمی گفت که احمدی نژاد قدرت خارج کردن اسناد اشخاص را از وزارت اطلاعات ندارد.

فلاحیان وزیر اطلاعات دولت آیت الله هاشمی گفت که احمدی نژاد قدرت خارج کردن اسناد اشخاص را از وزارت اطلاعات ندارد.

وی اضافه کرد: وزارت اطلاعات حیطه بندی دارد و کسی نمی تواند این همه پرونده از افراد خاص بردارد، رئیس جمهور خودش بایگانی و اطلاعات دارد، خود ریاست جمهوری اسناد بسیار زیادی دارد، وزارت اطلاعات حیطه بندی شده است و اگر کسی پرونده ای بردارد، مشخص می شود.

به گزارش ایلنا، متن کامل گفتگوی ویژه نامه روزنامه خراسان با وزیر اطلاعات دولت هاشمی در پی می آید:

درباره جریان انحرافی از او می پرسم.

-من عضو خبرگانم، یه وقتی وزیر اطلاعات بودم، چی بگم؟

-همون چیزهایی که می دونید و البته جدید، نه آن چه تا به حال گفتید.

-هر چی بگم شما می گید، جدید نیست، چی کارش کنم؟ برای این که اطلاعات جدید بگیرید دائم می گید، دو مرتبه، دو مرتبه بگو. حالا منظور انحراف از چی هست؟

-شما باید بگید چون من سوال رو پرسیدم. (یک تکه سیب سرخ می خورد و پس از چند لحظه سکوت حرف هایی برای گفتن دارد.)

«در زمان امام حسن عسگری(ع) فشارها برایشان شدید شدو در زندان حبس شدند آن جا حضرت از خود کراماتی نشان می‌داد، مثلاً یک بار آقا را با چند شیر، در فضایی حبس کردند، به قصد این که شیرها امام را بخورند. بعد دیدند، شیرها به حضرت کاری ندارند. شیربان رفت و به حاکم خبر داد و وقتی خودش داخل رفت حیوانات به او حمله کردند و او را خوردند. این شد که حاکم ترسید و حضرت را بیرون آورد، آقا از این دست کارها آن زمان انجام می داد که فشارها را کم کند، اما در مقابل این کرامات واکنش ها متفاوت بود. یک جریان انحرافی پیدا شد که طرفدارانش می گفتند امام حسن عسگری(ع) خداست و قایل به تجسم روح خدا در وجود ایشان شدند. این جریان انحرافی همه حلال ها را حرام کرد و واجبات را رخصت بر انجام نشدن داد. الان هم علویان سوریه، بکتاشی های ترکیه و علی اللهی ها هم از همین فرقه منشعب شدند، این به عنوان مثال یک جریان انحرافی است.

چهره حاج آقا آن قدر که مسئولیت‌هایش جدی بوده جدی نیست، آرام و با لحنی خاص صحبت می‌کند، باید گوش‌ها خوب تیز باشد تا فرصتی از دست نرود دستگاه ضبط صدا را تا جایی که ممکن است به او نزدیک می‌کنم. پاسخ شما به سوال من اینه؟ یعنی جریان انحرافی که امروز از آن صحبت می شه، نظیر جریانی است که توضیح دادید؟

-جریان مشابهی در مسیحیت هم وجود دارد، شخصی به نام «پولس» آمد، گفت که خدا در مسیح تجسم یافته، بنابراین هر اظهارنظری که درباره شخصیت ها و عقاید دینی انجام شود و مستندی نداشته باشه، می تونه یه انحراف باشه، این جریان انحرافی اخیر هم این طور است که عده ای نسبت هایی را به افرادی دادند، یک فیلم هم درباره امام زمان(عج) درست کردند.

-می شه به جای استفاده از کلمه افراد، اسم بیاورید، این جا یعنی چه کسانی؟

-داخل فیلم هست، یادم نیست. فیلم درست کردند و گفتند، ظهور نزدیک است. مقوله ای در فقه شیعه داریم که امام زمان(عج) زنده است و ظهور ایشان معلوم نیست و اگر کسی زمانی را برای این اتفاق اعلام کرد، او را تکذیب کنید. این ها تحلیل کردند که اگر حضرت این جمعه بیاید، هر کس چه کاره است، خوب این یک انحراف است دیگر، براساس آن چه به ما گفتند باید این ها را تکذیب کرد.

-شما انحراف این افراد را فقط در همین مسائل می بینید؟

-بعد حاشیه هایی هم پیدا کرد، مثلاً گفتند، آقایی به نام عباس غفاری پیدا شده که غیب گویی می کند، اظهارنظرهایی هم از بعضی مثل مشایی در روزنامه ها نقل شد که من ندیدم تکذیب کند، گفته بود:«خدا نمی‌تواند محور وحدت باشد» چون در طول تاریخ دیدیم که مومنان با هم جنگیده اند. خوب این یک انحراف از برداشت قرآن است، قرآن می فرماید:«واعتصموا بحبل ا... جمیعاً» یعنی اگر شما با خدا باشید، همه حول محور خدای واحد جمع شوید و بدانید سرنوشتتان دست اوست، امت واحده می شوید. افرادی که با هم جنگیدند تمسک به حبل ا... نکردند.یا به عنوان مثال گفته:«پیامبران مدیریت نداشتند» یا «اگر انسان بتواند شبیه سازی کند، نقش انسان، نقش خدایی است» این ها همه برداشت های انحرافی است، هر چیز که ما به قرآن، پیامبر، ائمه و اعتقادات شیعه نسبت بدهیم در حالی که مستند نداشته باشد و فقهای ما رد کنند، انحراف است. از جمله گفته های این هارب الاربابه اما ما معتقدیم، ربی غیر از خدا وجود نداره، یا این ها می گن...

-این ها که می گویید یعنی چه کسانی، یعنی مشایی؟

(فلاحیان نام مشایی را بعد از شنیدن این سوال با تکان دادن سر تایید می کند.)

-سردسته ای دارند، سازماندهی شده اند؟

-نه، سازمانی که ندارند، آدم هایی هستند که یک سری اعتقاداتی دارند.

-می توانند کاری انجام دهند؟

-بالاخره در ریاست جمهوری اند دیگر، بله.

خیلی راحت در مورد این مسائل صحبت نمی کند، حاج آقا هنوز به شیوه امنیتی‌ها جواب می دهد، می‌گذارد راحت با او ارتباط برقرار کنی، اما هر سوالی را پاسخ نمی دهد شاید الان که کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شده، این طور است، اما خودش می گوید:

همیشه همین طور بوده، هیچ وقت خشن نبوده و دوستانش گفته‌اند از سال ها قبل فرقی نکرده است. این ها را وقتی می گوید که من باید پاسخ بدهم، می پرسد: به نظرت چه جور آدمی ام؟ جواب می دهم الان که روبه روی من نشستید و سوال های مرا با روی خوش جواب می دهید، خوبید اما گذشته برای من مبهم است، شاید خیلی خشن بودید.

-به نظرت چند درصد رای میارم؟

-نمی شه گفت، باید کار علمی انجام بشه، نظرسنجی لازمه که اگر هدفتون رئیس جمهور شدنه که همه جا هم همینو گفتید باید خیلی کار بشه.

-من که سوال نکردم رئیس جمهور می شم یا نه؟ گفتم چند درصد رای میارم؟ اگه تو وزیر اطلاعات بودی اصلاً جواب نمی دادی. واضح بگو. چند درصد؟

-درصد رای شما خیلی بالا نیست.اطرافیان حاج آقا اما درصدهای بالایی را اعلام می کنند.

خودش هم می گوید: نه این طور نیست، نتیجه افکارسنجی ها که گفتم بچه ها از جاهای مختلف انجام بدهند بیشتر از این حرفهاست. مردم من را می شناسند.

-اوضاع بقیه کاندیداها چه جوریه؟ رقیب شما کیه؟

-قالیباف، اوضاعش خوبه.

می‌پرسم: حضور مشایی در انتخابات چه قدر جدی است؟

-خودش که گفته جدی میاد، اسم ستادش هم زنده باد بهاره، از نظر من میاد.

-یعنی صلاحیتش تایید می شه؟

-خودش گفته می شه.

-چه طور؟ با توجه به جمله هایی که شما الان در موردش گفتید، تایید صلاحیتش ممکنه؟

- توجیهاتی برای حرفاش داره دیگه.

-توجیهات او را می پذیرند؟

- بستگی داره

- بستگی به چی داره؟

-بستگی به دفاعی که می کنه داره، هنوز که دفاعی نکرده، بخوام نظری بدم.

- به هر حال این موضوع آن قدر روشن هست که قبل از دفاع هم امکان اظهارنظر در موردش باشه، شما نظرتون چیه؟ شفاف بفرمایید، صلاحیت آقای مشایی تایید می شه یا نه؟

- خوب من مرجع تایید صلاحیت نیستم،باید ببینیم چه دلیلی برای گفتن این حرفا داره باید دفاعیات او را بشنویم...

-یعنی با همه این صحبت ها می تونه از خودش دفاع کنه؟

-قطعاً باید دفاع کنه، منتها باید ببینیم چه دفاعی داره، بعد شاید نپذیریم.

-می شه از وزارت اطلاعات که شما زمانی وزیر این مجموعه بودید، اسنادی را برداشت؟یعنی وزارت اطلاعات یک بایگانی عظیم باهزاران هزار پرونده داره و ممکنه فردی بتونه وارد این فضا بشه و برای روز مبادا اطلاعاتی از اشخاص مختلف برداره؟

-نه حیطه بندی داره، فکر نکنم کسی چنین قدرتی داشته باشه.

-شایعاتی در مورد خارج کردن اطلاعات درباره افراد در زمان عزل آقای مصلحی توسط رئیس جمهور از این وزارتخانه شنیده شده؟ چه قدر ممکنه این شایعه صحت داشته باشه؟

-مطلب مستندی در این مورد نشنیدم، این موارد در شایعات مطرح شد. وزارت اطلاعات حیطه بندی دارد و کسی نمی تواند این همه پرونده از افراد خاص بردارد، رئیس جمهور خودش بایگانی و اطلاعات دارد، خود ریاست جمهوری اسناد بسیار زیادی دارد، وزارت اطلاعات حیطه بندی شده است و اگر کسی پرونده ای بردارد، مشخص می شود.

-یعنی از نظر شما به عنوان یک فرد مطلع هیچ کس نمی تواند از وزارت اطلاعات سندی خارج کند؟

- نه این که هیچ کس، ولی خیلی سخته

-واضح بفرمایید آقای احمدی نژاد این کار را انجام داده یا خیر؟

-بنده معتقدم چنین قدرتی نداشته.

-به نظر شما اگر نظر بر رد صلاحیت مشایی باشه، ممکنه از این اسناد یا سندهای دیگر به عنوان یک اهرم فشار برای تایید صلاحیت استفاده کنه؟

- نه

- پس اگر مشایی تایید صلاحیت شود به این معنی است که در دفاع از خودش موفق بوده؟

-بله

-در این صورت حرف هایی که زده است اشتباه نیست؟

- نه اشتباه است.

- پس چه طور ممکن است تایید صلاحیت شود؟

-ممکنه بگه جمله هایی که گفته اشتباه بوده و من این اظهارنظرها رو به صورت جدی نگفتم، در شرایط خاصی مطرح کردم. ممکنه دفاع کنه و بگه من این اعتقادات رو ندارم.

- شما فکر می کنید مشایی تایید صلاحیت و وارد انتخابات بشود؟

-نه، می گم، اصرار داره که ورود می کنم ولی تا لحظه آخر مشخص نیست، من می گم که تایید نمی شه ولی ممکنه، خوب دفاع کنه و شاید تایید بشه.

-اگر او وارد انتخابات بشه چه اتفاقی می افته؟ اصلا مهمه؟

-اگر مردم از سیاست دولت درباره یارانه ها راضی باشند، خوب به نماینده دولت رای می دن.

- به هر حال هر کاندیدایی که به عنوان رئیس جمهور انتخاب بشه باید قانون هدفمندی یارانه هارو اجرا کنه، پس این دلیل نمی شه.

-نه منظورم افزایش یارانه هاست، ما افزایش یارانه رو در برنامه هامون نمی گیم، اما اونها می گن، می خواهند یارانه پرداختی به مردم را افزایش ۲۰۰هزار تومانی بدهند، اگر مردم از این سیاست خوششون بیاد بهش رای می دن.

-فکر می کنید مشایی فقط در این صورت رای میاره که مردم از این سیاست استقبال کنند؟

-بله

-شما به عنوان یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری و به عنوان کسی که بیشتر از آن چه گفتید اطلاعات دارید، اگر آقای مشایی تایید صلاحیت بشه، چه می کنید؟

-فلاحیان می خندد و می گوید: من کار خودم را می کنم، کاری نمی‌کنم.

-اعتراض نمی کنید؟

-وقتی شورای نگهبان تایید می کنه کسی نمی تونه اعتراض کنه.

-تعجب چه طور؟ تعجب نمی کنید؟

-چرا تعجب می کنم.

-چرا تعجب می کنید؟ اگر شورای نگهبان تایید کرده پس تعجب نداره.

- به خاطر این که شورای نگهبان معتقده مطالبی داره که بر آن اساس، مشایی تایید صلاحیت نمی شه، بعد وقتی یکهو تایید بشه خوب آدم تعجب می کنه دیگه، از خودم می پرسم اینها که می گفتند مطالبی داریم، چه طور شد؟ مطلب نداشتند؟

-می شه واضح تر بگید؟

-واضحه دیگه، اگر تایید صلاحیت بشه تعجب می کنم، یعنی مطالبی که گفته می شود، شایعات و تبلیغات، این موارد همه دروغ بوده یا شورای نگهبان متوجه نشده؟

-روزنامه ایران، روزنامه دولت اعلام کرده ۱۳۰هزار سند از مخالفان دولت داره، نظرتون در مورد این که گفته می شه ممکنه با تهدید و سیاست «بگم بگم» تایید صلاحیت بگیرند چیه؟

-من به تهدید و... اصلاً قایل نیستم، حداقل در نظام ما نیست، این که بگویند: «پرونده دارم، رو می کنم، ساکت بشو» این چیزها دری وریه (چرت و پرت) بعد هم مسئولان ما سند آنچنانی ندارند، یعنی کاری نکردند که این ها سندی داشته باشند این موارد شایعاته، جنگ روانیه، هدف آن ها از جنگ روانی بیرون کردن رقیب از صحنه است این حرف ها که سند نشان بدم و... این تهدیدها برای این که رقیب بترسه و ادعا کنن که داریم با مافیای قدرت و ثروت مبارزه می کنیم شعارهایی است که به اصطلاح جنبه عوام فریبانه داره.

- به نظر شما جریان انحرافی به دنبال حذف رهبری یا کمرنگ کردن نقش رهبری است؟

-اینو نمی دونم، ولی می دونم که برای رئیس جمهور، اختیارات خیلی بالایی متصورن و حالت تمامیت خواهی دارن، از نظر آن ها رئیس جمهور حتی می تونه مانع اجرای قوانین تایید شده توسط شورای نگهبان بشه، چون نفر دومه و حافظ قانون اساسی، یعنی برداشت اغراق آمیزی از اصل ششم قانون اساسی دارند و معتقدند که همه امور کشور زیر نظر رئیس جمهور است و بر این اساس برای خود اختیاراتی قائل می شوند.

-مثل این که خیلی خسته هستید حاج آقا؟

(خمیازه می کشد) نیمه شب است و اطرافیان فلاحیان اصرار دارند که حاج آقا خسته اند.

- با همه اصراری که کردم باز هم خیلی کلی جواب دادید.

-دیدی گفتم، هر چی بگم بازم می گی جدید نیست. خوب سوالاتت خیلی جزئیه.

- پس برای همین کلی جواب می دید؟

- خوب اگر می خوای همین ها رو هم نزن.

- حالا که این پیشنهاد را دادید، معلوم می شه یه چیزایی گفتید که زیاد تمایل ندارید چاپ بشه، پس می شه امیدوار بود.

-این قدر زحمت می کشی چی بهت می دن، اگر بهت چیزی می دن بگو تا بهت بگم، من که می دونم هیچی نمی دن.

- چی بهتر از این که مردم، آگاه تر بشن این خیلی مهمه.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر