کد خبر: 53638 A

ثبت نام انتخابات میان دوره‌ای چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری نیز از پانزدهم فروردین ۹۲ آغاز می‌شود/ ثبت نام انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هم ۲۶ فروردین ۹۲ خواهد بود.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور گفت: ثبت نام انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری، ۱۷ اردیبهشت ۹۲ آغاز می‌شود.
نوری افزود: ثبت نام انتخابات میان دوره‌ای چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری نیز از پانزدهم فروردین ۹۲ آغاز می‌شود.

وی گفت: ثبت نام اولین میان دوره‌ای نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های انتخابیه ایلام، ایوان، شیروان، چرداول، مهران و ملک شاهی در استان ایلام، فیروزکوه و دماوند در تهران، تویسرکان در همدان و تنکابن، رامسر و عباس آباد در استان مازندران، هفدهم فروردین ۹۲ آغاز می‌شود.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور گفت: ثبت نام انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هم ۲۶ فروردین ۹۲ خواهد بود.

نوری افزود: در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری، همه متولدان ۲۴ خرداد ۱۳۷۴ به قبل مشمول شرایط اخذ رأی خواهند بود و این افراد باید ضمن همراه داشتن شناسنامه، کارت ملی خود را نیز ارائه دهند.

وی گفت: چنانچه این افراد تاکنون به هر علتی کارت ملی خود را تحویل نگرفته‌اند می‌توانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال استان‌ها و شهرستان‌ها، کارت ملی خود را دریافت کنند.

نوری درباره تغییرات قانون شوراهای شهر و روستا نیز افزود: یکی از تغییرات، مدرک تحصیلی داوطلبان است که در این باره در روستاهای تا ۲۰۰ خانوار ملاک خواندن و نوشتن است و سطح سواد برای روستاهای بالای ۲۰۰ خانوار، دیپلم پیش بینی شده است.

وی گفت: در حوزه شهر‌ها هم در شهرهای تا ۲۰ هزار نفر، ملاک عمل فوق دیپلم است و بالا‌تر از آن مدرک تحصیلی لیسانس و معادل لیسانس است که داوطلبان باید هنگام ثبت نام ارائه دهند.

نوری، تعداد اعضای شورا‌ها را نیز شاخص تغییر یافته بعدی اعلام کرد و افزود: در روستاهای تا جمعیت ۱۵۰۰ نفر، سه عضو اصلی و دو عضو علی البدل و روستاهای بالا‌تر از آن پنج عضو اصلی و سه عضو علی البدل پیش بینی شده است.

وی گفت: همچنین در حوزه شهرهای تا ۲۰ هزار نفر جمعیت، پنج عضو اصلی و دو عضو علی البدل، شهرهای تا ۵۰ هزار نفر جمعیت هفت عضو اصلی و سه عضو علی البدل، شهرهای تا ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۹ عضو اصلی و چهار عضو علی البدل، شهرهای تا ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، ۱۱ عضو اصلی و پنج عضو علی البدل پیش بینی شده است.

نوری ادامه داد: در شهرهای تا ۵۰۰ هزار نفر جمعیت نیز ۱۳ عضو اصلی و شش عضو علی البدل، شهرهای تا یک میلیون نفر جمعیت ۱۵ عضو اصلی و هفت عضو علی البدل، شهرهای تا دو میلیون جمعیت ۲۱ عضو اصلی و هشت عضو علی البدل و شهرهای بیش از دو میلیون جمعیت نیز ۲۵ عضو اصلی و ۱۰ عضو علی البدل پیش بینی شده است.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور گفت: برای کلانشهر تهران نیز به طور ویژه و خاص ۳۱ عضو اصلی و ۱۲ عضو علی البدل پیش بینی شده است.
منبع: واحد مرکزی خبر

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر