کد خبر: 32129 A

تویوتا مبلغ یک میلیارد و 100 میلیون دلار به خریداران خودروهای این شرکت در آمریکا، غرامت می‌پردازد.

تویوتا مبلغ یک میلیارد و 100 میلیون دلار به خریداران خودروهای این شرکت در آمریکا، غرامت می‌پردازد.

به گزارش ایلنا پایگاه خبری عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه در این باره نوشته است: شرکت خودروسازی تویوتای ژاپن بخشی از این غرامت را در اختیار افرادی قرار می دهد که در سال های 2009 و 2010 خودروهای تویوتا خریداری کردند و قیمت خودروهایشان به خاطر فراخواندن این خودروهای برای تعمیر کاهش یافته است

تویوتا این خودروها را برای تعمیر سامانه ایمنی آنها، فراخوان کرده بود به همین دلیل قیمت این مدل از خودروها در بازار کاهش یافت و این غرامت بابت این کاهش قیمت پرداخت می‌شود. بخشی از دریافت‌کنندگان این غرامت، در سال‌های قبل خودروهای خود را به قیمتی ارزانتر فروخته بودند.

تویوتا همچنین بدون پذیرش بروز خطا اعلام کرد بخش دیگری از این غرامت نیز به دارندگان خودروهای دارای اشکال در سامانه ایمنی و سرعت پرداخت می‌شود.

در بیانیه نمایندگی تویوتا در آمریکای شمالی آمده‌است: با دست‌یابی به توافقی برای پرداخت غرامت، شکایت خریداران خودرو در آمریکا به دلیل ضرر در نتیجه کاهش قیمت خودروها متوقف می‌شود.

این بیانیه اضافه می‌کند: این شرکت درباره بروز اهمال یا خطا، نه اعتراف و نه تکذیب می‌کند. دست‌یابی به این توافق برای پرداخت غرامت، تصمیمی بسیار سخت بود به ویژه که مستندات علمی و برآوردهای مستقل بسیاری تایید کرده‌اند که سامانه‌های الکترونیکی تویوتا، امن بوده‌اند. به هر حال به این نتیجه رسیدیم که عبور از این مرحله به سود شرکت، کارمندان، نمایندگی‌ها و کارگران ماست. هم‌اکنون شرکت می‌تواند انرژی، زمان و منابع خود را برای ماموریت اصلی یعنی ماموریت "ساخت بهترین خودروی ممکن"، متمرکز کند.

تویوتا بین سال های 2009 و 2010 برای تعمیر و اصلاح مشکلی در سامانه سرعت، حدود 12 میلیون دستگاه خودرو را از سراسر جهان فراخوان کرد؛ این مشکل باعث می‌شد سرعت خودرو به صورت ناگهانی و نه ارادی افزایش یابد. با این حال درباره دلیل این موضوع میان شرکت و خریداران خودرو اختلاف نظر وجود داشت.

به گزارش بی بی سی کارخانه خودروسازی تویوتا در سال 2012 با فروش 9 میلیون و 700 هزار دستگاه خودرو در جایگاه بزرگترین خودروساز جهان قرار گرفت. در حالی که این شرکت ژاپنی در سال قبل پس از جنرال موتورز آمریکا و فولکس واگن آلمان، در رتبه سوم قرار داشت. زلزله ژاپن و سونامی در تایلند دلیل این جایگاه تویوتا در سال گذشته میلادی عنوان شده است. تویوتا از سال 2008 به مدت سه سال متوالی در رتبه اول فروش و تولید خودرو جهان قرار داشت.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر