کد خبر: 26323 A

هنگامی که حدود یک هفته پیش، دیدار روسای جمهور روسیه و ترکیه انجام شد، بسیاری از تحلیلگران منتظر حصول نتایج تنش آلودی از آن بودند. اما آنچه به عنوان نتیجه این ملاقات از رسانه ها منتشر شد، بیانگر روند متفاوتی بود. یک روزنامه ترکیه ای اخیراً نکاتی را از پشت پرده این دیدار منتشر کرده است.

هنگامی که حدود یک هفته پیش، دیدار روسای جمهور روسیه و ترکیه انجام شد، بسیاری از تحلیلگران منتظر حصول نتایج تنش آلودی از آن بودند. اما آنچه به عنوان نتیجه این ملاقات از رسانه ها منتشر شد، بیانگر روند متفاوتی بود. یک روزنامه ترکیه ای اخیراً نکاتی را از پشت پرده این دیدار منتشر کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از «تابناک»، روزنامه «ملیت ترکیه» در مطلبی که اخیراً منتشر کرده، نکاتی از دیدار اخیر ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان را مورد اشاره قرار داده که به طور رسمی اعلام نشده است.

در این مطلب آمده:

پیش از هر چیز، آنکارا از اظهارات پوتین که گفته بود «اهداف روسیه با ترکیه مشترک است، حتی اگر رویکردهای آن ها متفاوت باشد»، خرسند هستند. منابع حاضر در وزارت خارجه ترکیه، معنای دیپلماتیک سخنان پوتین را به این صورت ارزیابی کرده اند:

1- دیدگاه ترکیه نسبت به دولت اسد، کاملاً مشخص است. پوتین نیز به خوبی از این دیدگاه آگاه است اظهارت پوتین، بیانگر آن است که مسکو قصد دارد از این تمایزها عبور کند.

2- بازیگران منطقه ای همچون روسیه، شبیه کشتی های مسافری هستند: آن ها نمی توانند به آسانی مانور بدهند. در نتیجه، اظهارات پوتین و سخنان پس از آن، که گفته بود «ما وکیل مدافع دمشق نیستیم»، نشانگر یک مانور است؛ هر چند یک مانور آهسته.

4- دیدار استانبول پوتین را قادر می سازد از طریق ترکیه مانور دهد.

ترکیه از این نگران است که بار دیگر تجربه ای مشابه عراق اتفاق بیفتد. بر این اساس، این کشور نمی خواهد شاهد تجزیه سوریه باشد و مایل است ارتش و ساختار دولتی آن دست نخورده باقی بماند. گفته می شود که اردوغان و داووداوغلو، در استانبول این پیام را به پوتین و لاوروف انتقال داده اند. به طور خلاصه، پیام ترکیه از این قرار است:

«ترکیه در صدر لیست کشورهایی قرار دارد که بیشتری تأثیر را از تحولات سوریه متحمل می شوند. ما آتش توپخانه سوریه را در نزدیکی مرزهایمان داریم و تاکنون تلفاتی نیز داده ایم. ترکیه میزبان حدود 200 هزار پناهنده سوری است و تمامی این هزینه ها را به تنهایی پرداخت می کند. برای جلوگیری از بدتر شدن جنگ داخلی و گسترش آن به سراسر منطقه، نیازی فوری به استقرار یک حکومت موقت وجود دارد.

در این فرایند، ارتش سوریه – به جز یگان های «علوی» مذهب وفادار به اسد – و ساختار حکومتی باید دست نخورده باقی بماند. در غیر این صورت، جنگ داخلی سوریه همانند عراق گسترش خواهد یافت و وقایع سوریه از کنترل خارج خواهد شد. برقراری نظم در سوریه در طول دوره انتقال، به متحد نگه داشتن ارتش بستگی دارد».

ترکیه از انتقال کنترل دولت موقت به شخصی دفاع می کند که به زعم این کشور، در خشونت های اخیر درگیر نبوده باشد. آنکار پیش از این نیز نظر خود را در قالب نام هایی چون «فاروق الشرق»، مطرح کرده است. به جز این، افرادی چون «ریاض حجاب»، نخست وزیر پیشین سوریه که به قطر گریخته نیز از نظر ترکیه می توانند زمام دولت موقت را به دست بگیرند.

گزارش ها حاکی از آن است که در دیدار پوتین و اردوغان، کش و قوس های ذهنی متعددی درباره اینکه چه نوع دوره انتقالی باید در سوریه طی شود، انجام گرفته است.در این راستا، طرف روس فرمول «با اسد» و طرف ترکیه ای فرمول «بدون اسد» را مطرح کرده اند. اما هیچ کدام از طرفین، گزینه های دیگر را رد نکرده اند.

آن ها صرفاً بر جنبه های مثبت مواضع خود تأکید کرده اند. از نظر آنکارا، مهمترین مسئله این است که اگر دولت موقت با حضور اسد تشکیل شود، چه مدت دوام خواهد آورد. آنکارا سعی داشته روسیه را متقاعد کند که ماندن زیاد اسد در قدرت، می تواند به بحران جدیدی در سوریه منجر شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر