کد خبر: 26322 A

بازتاب کشف محموله یازده تنی مواد مخدر در ایران، گزارش کنگره آمریکا درباره امکان‌سنجی ساخت موشک‌های بین قاره‌ای در ایران، جاسوسی پهپادهای دولت باکو از مناطق مرزی با ایران، سفر دو کشتی جنگی ایرانی به سواحل سودان و سخنان سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاکستان، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

بازتاب کشف محموله یازده تنی مواد مخدر در ایران، گزارش کنگره آمریکا درباره امکان‌سنجی ساخت موشک‌های بین قاره‌ای در ایران، جاسوسی پهپادهای دولت باکو از مناطق مرزی با ایران، سفر دو کشتی جنگی ایرانی به سواحل سودان و سخنان سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاکستان، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

به گزارش ایلنا له نقل از «تابناک»، در میان اخبار امروز مربوط به ایران در مطبوعات جهان، روزنامه «واشنگتن پست»، یکی از مطالب خود را به کشف و توقیف یازده تن مواد مخدر توسط نیروی انتظامی ایران اختصاص داده است.

این روزنامه به نقل از رسانه‌های داخلی ایران می‌نویسد: پلیس مرزی پس از درگیری شدید با قاچاقچیان در منطقه جنوب شرق ایران، توانسته بزرگترین محموله یکجای مواد مخدر را که تاکنون در ایران کشف شده، از دست آنها به در کرده و توقیف کند.

واشنگتن پست در ادامه به موقعیت جغرافیایی ایران اشاره کرده که بالقوه، راهی برای ترانزیت مواد مخدر به اروپا و همچنین کشورهای حاشیه خلیج‌فارس است و به همین جهت، کشف محموله‌های بزرگ مواد مخدر به کار عادی تبدیل شده است.

اما از روز گذشته تاکنون، برخی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها، از جمله «رویترز»، گزارشی به نقل از کنگره آمریکا منتشر کرده‌اند که در آن ادعا شده، بر خلاف ارزیابی‌های پیشین، ایران نخواهد توانست تا سال ۲۰۱۵ اقدام به ساخت و آزمایش موشک بالستیک بین قاره‌ای کند.

رویترز می‌نویسد: این بر خلاف ارزیابی‌های پیشین دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکاست که بر این باور بودند، در صورت دریافت کمک خارجی کافی، ایران خواهد توانست تا سال ۲۰۱۵ نخستین موشک قاره‌پیمای خود را آزمایش کند.

در گزارش کنگره، دلیل این امر نرسیدن کمک‌های خارجی کافی از کشورهای چین و روسیه عنوان شده است؛ افزون بر این، اشاره شده که ایران تاکنون آزمایش کارهای لازم برای این گونه موشک‌ها را نیز انجام نداده است.

خبرگزاری «ریانووستی» روسیه در مطلبی که از رسانه‌های داخلی ایران نقل کرده، نوشته پهپادهای جمهوری آذربایجان در مرز این کشور با ایران عملیات جاسوسی انجام می‌دهند.

بنا بر این گزارش، پهپادهای دولت باکو افزون بر مرز ایران، عملیات جاسوسی و جمع آوری اطلاعات خود را در مرز منطقه خودمختار «قره باغ» نیز انجام می‌دهند. به گفته متخصصان نظامی ایرانی، این گونه عملیات‌ها به وسیله پهپادهای «اوربیتر» که دولت باکو با کمک رژیم صهیونیستی مونتاژ کرده و همچنین پهپادهای «هرمس ـ ۴۵۰» انجام می‌پذیرد. رژیم صهیونیستی بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲، ده عدد پهپاد از نوع اخیر را به دولت باکو فروخته و افزون بر این، ماهواره‌های اسرائیلی نیز به طور نزدیک با عملیات این پهپاد‌ها همکاری می‌کنند.

خبر پهلو گرفتن دو کشتی جنگی ایرانی در سواحل سودان نیز از جمله اخباری است که از روز گذشته تاکنون مورد توجه برخی مطبوعات قرار گرفته است. پایگاه خبری «میدل ایست آنلاین» از این جمله است که با انتشار این خبر، اشاره کرده این دومین بار در پنج هفته گذشته است که چنین کاری از سوی کشتی‌های جنگی ایران انجام می‌گیرد.

این سایت در گزارش خود می‌نویسد، دولت سودان این سفر را کار عادی دانسته که صرفاً برای سوخت‌گیری این کشتی‌ها انجام گرفته است؛ اما رژیم صهیونیستی مدعی شده ایران از این راه و از مسیر سودان، برای غزه سلاح می‌فرستد و نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده است.

بر پایه این گزارش، پیش از این نیز وزیر خارجه سودان اعلام کرده بود، این کشور پذیرای کشتی‌ها از سراسر جهان خواهد بود، به جز اسرائیل.

در پایان، روزنامه «پاکستان آبزرور» سخنان روز گذشته رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره روابط ایران و پاکستان را مورد توجه قرار داده است. مهمانپرست که هم اکنون به پاکستان سفر کرده، به مطبوعات این کشور گفته، ایران و پاکستان به واسطه تاریخ، فرهنگ و دین مشترک، از پیوندهای نزدیکی با یکدیگر برخوردارند. وی همچنین با اشاره به همکاری‌های تاکنون انجام گرفته میان دو کشور، بر ضرورت گسترش آنها تأکید کرده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر