کد خبر: 23074 A

هر چند مسائل کشورهای خاورمیانه، تیتر بسیاری از روزنامه‌های امروز را از آن خود کرده، ناگفته‌های جالب ماه محرم هم خواندنی است. درنخستین روز انتشار در این هفته، گفت‌وگوهای رنگارنگ، صفحات روزنامه‌ها را پر کرده است.

به گزارش ایلنا،تابناك نوشت:چند روز پس از برقراری آتش‌بس میان رژیم صهیونیستی و طرف فلسطینی، موج واکنش‌ و تحلیل‌ها درباره درگیری هشت روزه ادامه دارد. مسائل مربوط به مصر و سوریه و ترکیه و لبنان هم پررنگ است. جدای از اخبار مربوط به ماه محرم، ادامه اخبار مربوط به ارز و واردات و تولید در کشور، بخش مهم صفحات اقتصادی روزنامه‌ها را از آن خود کرده است.

روزنامه‌ها از عزای حسینی می‌گویند

روزنامه جمهوری اسلامی به همراه اینکه تصویر صفحه نخست خود را به عزاداری در کربلا اختصاص داده، به تاریخچه عزاداری حسینی و نیز «نقش مثلت زر و زور و تزویر در دین‌فروشی مردم و تثبیت سیصره ستمگران» پرداخته است.

کیهان نیز افزون بر اخبار عزاداری، تأملی در وجوه دراماتیک واقعه عاشورا و بازنمایی تصویری آن در هنر سینما دارد.

همشهری نیز به انتشار مطلبی از امام موسی صدر پرداخته که از دید وی، امام حسین (ع)، پیشوای اصلاح‌گری بوده است.

روزنامه ایران هم، در مطلبی با نام «عشق حسین در آن سوی ارس» به عاشورا در جمهوری آذربایجان پرداخته است.

هفت صبح در مطالب مربوط به عاشورای خود، به ده فیلم سینمایی پرداخته که مستقیم یا غیر مسقسم به واقعه کربلا مربوط می‌شوند.

روزنامه تهران امروز به بزگری تاریخی واقعه کربلا اشاره کرده و از این حیث آن را بر‌تر از ایسم‌های رایج جهان دانسته است.

روزنامه اعتماد در مطلبی، ناراحتی خود را از غلبه مداحی بر جنبه روشنگر عزاداری ماه محرم ابراز داشته و در پایان، روزنامه ابتکار در مطلبی با نام «عطر خوش قیمه نذری» به نذری‌های روزهای عزا در نقاط گوناگون تهران اشاره کرده است که از پیتزا و هات‌داگ تا قیمه را در بر می‌گیرد.

خاورمیانه، خاورمیانه و باز هم خاورمیانه

در حالی که رسانه‌های ایرانی به طور کلی اخبار مربوط به مخالفت بخش‌های گسترده‌ای از جامعه مصر با افزایش اختیارات مرسی را بازتاب می‌دهند، علیرضا رضاخواه در یادداشت روز روزنامه خراسان، کار مرسی را نه بازگشت به دیکتاتوری، بلکه تلاش برای نجات انقلاب مرد مصر دانسته که از راه اصلاح در نوشتن قانون اساسی جدید به دنبال آن است. در میان گفت‌وگوهای متنوع روزنامه‌ها درباره مسائل داخلی، خراسان به گفت‌وگو با تیری میسان فرانسوی درباره مسائل سوریه نشسته که صراحت آن جالب است.

تقریبا همه نیم صفحه نخست روزنامه جمهوری اسلامی به خاورمیانه اختصاص دارد. این روزنامه سفر لاریجانی به سوریه، لبنان و ترکیه، هشدار ایران و روسیه در مورد استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز ترکیه و سوریه، دادن لقب فرعون به مرسی و سخنان سید حسن نصرالله علیه اسرائیل را در صفحه نخست خود آورده؛ افزون بر اینکه در سرمقاله امروز خود به معرفی برنده جنگ هشت روزه غزه پرداخته است.

روزنامه وطن امروز از میان سخنان نصرالله این جمله را مهمتر دانسته که «هر کس ایران را دشمن جلوه دهد، خادم اسرائیل است»؛ این روزنامه یادداشتی هم با نام «هم غزه، هم لبنان» دارد و جنگ هشت روزه را نماد قدرت مقاومت دانسته است.

روزنامه مغرب به پیشنهاد سفیر ایران برای تأمین رایگان نفت اردن به مدت سی سال اشاره کرده و آن را عجیب خوانده است. این روزنامه برای یادداشت یک خود نیز تیتر «سوریه و استقرار موشک‌های ناتو» را برگزیده است. این روزنامه، نیز نوشته صادق خرازی با نام «بحران غزه؛ اهداف و نتایج» را در صفحه سوم خود منتشر کرده و از زبان البرادعی، مرسی را فرعون جدید مصر دانسته است.

جام جم، تیتر نخست خود را به سخنان نصرالله اختصاص داده که «با یزید زمان مقابله می‌کنیم و ایران حامی ماست».

موضوع متفاوت اما اشاره روزنامه قانون به سخنان هنیه است. بسیاری از روزنامه‌های امروز تشکر فلسطینی‌ها از ایران به سبب نقش این کشور در حمایت از مقاومت را منتشر کرده‌اند، ولی مسأله متفاوت، اشاره به قادسیه در سخنان هنیه است. وی خطاب به فلسطینی‌ها گفته است: «شما با پیروزی که آن را رقم زدید، بار دیگر حماسه‌های قادسیه و جنگ خیبر را به اسلام بازگرداندید».

دوشنبه پر از گفت‌وگو در روزنامه‌ها

یکی از مهم‌ترین گفت‌وگوهای امروز روزنامه‌ها، گفت‌وگوی محسن رضایی با ابتکار است که وی در آن به ارزیابی کارکرد دولت‌های بیست سال اخیر کشور، ارزیابی از میزان پیشرفت در قالب سند چشم‌انداز، موضوع هسته‌ای و مذاکرات ۱+۵ و نیز ایده «دولت ائتلافی کارآمد و متعهد» پرداخته است. از نگاه رضایی، سه رئیس دولت پیشین و کنونی در چهار سال نخست خود، کارکرد بهتری داشته‌اند، نقش تحریم‌ها در مشکلات اقتصادی کشور ۴۰ درصد بوده و باقی آن ناشی از سوءتدبیر و سوء استفاده بوده است. دولت ائتلافی کارآمد و متعهد هم دولتی است که از ظرفیت همه اقوام و نخبگان استفاده کند و نه دولتی که ائتلاف احزاب و جناح‌ها باشد.

هفته‌نامه امید جوان که به دلیل تعطیلی دو روز اول هفته، امروز منتشر شده است، سه گفت‌وگو و یک روایت را منتشر کرده که دو تای آن‌ها، گفت‌وگو با رئیس کمیسیون بهداشت مجلس درباره ارز واردات دارو و گفت‌وگو با مشاور پارلمانی هاشمی رفسنجانی هستند که این دومی اظهار داشته، هاشمی معتقد به قحط‌الرجال نیست.

اما گفت‌وگوی شاید مهمتر، سخنان هوشنگ امیراحمدی است که آشکارا گفته «آمریکا به دنبال انزوای تمام عیار ایران است».

روایت امید جوان از زندان قصر هم جالب است که در آن، محمد بسته‌نگار گفته: «تقسیم میوه با بازرگان و پاک کردن سبزی با طالقانی بود».

مغرب در گفت‌وگو با محتشمی، سخنگوی جبهه اصلاح‌طلبان، درباره جزییات طرح جدید اصلاح‌طلبان بحث کرده است. این روزنامه در گفت‌وگویی دیگر، پای سخن موسوی لاری وزیر سابق کشور نشسته که گفته: «عفو و اجتناب از انتقام، منش حضرت امام (ره) بود».

دیگر گفت‌وگوی انتخاباتی این روزنامه با کواکبیان است که طرح مناسک را مورد پذیرش همه اصلاح‌طلبان دانسته است.

گفت‌وگوی موسوی لاری در روزنامه آفتاب یزد هم به چشم می‌خورد.

روزنامه اعتماد هم از متن گفت‌وگوی جماران با موسوی لاری، جمله «امام کارهای خلخالی را قبول نداشت» را بیرون کشیده است.

روزنامه آرمان هم گفت‌وگوی مفصل با موسوی لاری را در صفحات خود آورده است.

تهران امروز در گفت‌وگو با علیرضا صدرا، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران به نقد مفهوم آزادی در دولت‌های خاتمی و احمدی‌نژاد پرداخته است. وی در این مطلب، نبود تشکل و تدبیر را مشکلات مهم در این دوران دانسته است. وی به تناقض‌های خاستگاه سیاسی دو رئیس‌جمهور و شعارهای آن‌ها که ریشه آن را در نبود تشکل دانسته نیز اشاره کرده است.

روزنامه ایران هم در گفت‌وگویی متفاوت از گفت‌وگوهای سیاسی فوق، پای سخنان دبیر انجمن علمی روان‌شناسی بالینی درباره آثار مخرب اینترنت بر جوانان نشسته است. هفت صبح نیز گفت‌وگویی با سیموئز، مربی تیم ملی و دستیار کی‌روش دارد.

مطالب مهم روزنامه‌های امروز

روزنامه مغرب با توجه به مسائل پیش آمده به سبب کاریکاتورش روز پنجشنبه، خبر داده که انتشار این روزنامه تا اطلاع ثانوی و تا برگزاری نخستین نشست هیأت نظارت بر مطبوعات و تصمیم این هیأت متوقف خواهد شد. مغرب در اخبار اقتصادی خود به توقف ثبت سفارش لوازم خانگی خارجی اشاره کرده که باعث می‌شود، صنایع داخلی در موقعیت ممتازی قرار گیرند، اما این صنعت را گرفتار اختلاف‌های داخلی دانسته است. اشاره به ۲۵ نوامبر روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان و بازتاب نگرانی نمایندگان از کاهش سن ابتلای به ایدز، دیگر مطالب مهم این روزنامه هستند.

کیهان و جمهوری اسلامی از جمله روزنامه‌هایی هستند که به سرمایه‌گذاری در میادین مشترک نفتی و گازی و درآمد حاصل از آن پرداخته‌اند.

روزنامه وطن امروز هم سود چادر مشکی در ایران را در جیب چشم بادامی‌ها دانسته است.

هفت صبح نیز به راهکارهای بانک مرکزی برای حل بحران چک‌های برگشتی اشاره کرده و روستای ورکانه در همدان را زیبا‌ترین روستای رنسانسی ایران نامیده و به معرفی آن پرداخته است.

خورشید روزنامه تأمین اجتماعی، از شکست قیمت‌ها در بازار خودرو خبر داده است.

روزنامه تهران امروز هم از کاهش اندک بهای خودروهای پرتیراژ داخلی خبر داده و این در حالی است که روزنامه هفت صبح در این باره تیتر زده است که: «پراید و تیبا یک میلیون تومان ارزان شدند».

جام جم پرونده روز خود را به ستارگان بد‌شناس ورزش اختصاص داده؛ افزون بر این که بر این باور است، کی‌روش در ایران نه معماری کرد و نه نتیجه مناسبی گرفته است.

جام جم در مطلبی دیگر به انتقاد از نحوه فروش قبور چند طبقه مردگان پرداخته است. در این مطلب آمده که برخی از قبور در بهشت زهرای تهران از مرغوب‌ترین زمین‌های شمالی‌ترین نقاط تهران هم گرانترند. فروش اجباری قبرهای سه طبقه، قبور قدیمی، ده میلیون یا چهل میلیون، هر طبقه ده میلیون و خرید و فروش قبر ممنوع بخش‌های مختلف این گزارش گروه جامعه روزنامه صدا و سیماست.

در حالی که روزنامه ایران از تحویل ۹۵۰۰ واحد به زلزله‌زدگان آذربایجان خبر داده، روزنامه آفتاب یزد هم گزارشی تصویری از وضعیت مناطق زلزله زده دارد.

مطالب برگزیده روزنامه‌های امروز

تهران امروز: کلید توسعه میدان‌های مشترک به قلم عماد حسینی کار‌شناس مسائل انرژی

میدان‌های مشترک همواره مورد توجه مسئولان و مدیران بوده و همه و همه در مورد آن خوب صحبت می‌کنند. صحبت‌های خوبی که به تنهایی کافی نیست اگرچه همین صحبت‌ها اهمیت این موضوع و مزیت‌هایی که این میدان‌ها می‌توانند برای اقتصاد کشور داشته باشند، بیشتر از گذشته نمایان می‌کند. اما چیزی که در عمل مشاهده می‌شود این است که تاکنون تنها ۱۰ فاز از بزرگ‌ترین میدان گازی دنیا که میان ایران و قطر مشترک است، به بهره‌برداری رسیده و توسعه نزدیک به ۲۰ فاز دیگر آن هنوز در دست اجراست و پیشرفت فیزیکی قابل توجهی ندارد. دلایل این موضوع بسیار متعدد است؛ به عنوان مثال می‌توان به موضوع تکنولوژی و مشکلات فنی و مهندسی اشاره کرد اما این همه ماجرا نیست.

به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین معضل توسعه میدان‌های مشترک به‌ویژه میدان مشترک پارس‌جنوبی، معضل مدیریت است. در حال حاضر شاهد آن هستیم که در توسعه فازهای جدید پارس‌جنوبی هر روز مشکلات جدیدی سر باز می‌کنند که نحوه اجرا را با مشکلاتی روبه‌رو کرده و ناشی از ضعف مدیریتی است.

بنده چه زمانی که در مجلس حضور داشتم و چه در زمان بعد از آن، بار‌ها بر این موضوع تاکید داشتم که باید مسائل و مشکلات پارس‌جنوبی به صورت حاکمیتی دنبال شود. چرا که یک شرکت مثلا نفت و گاز پارس قادر نیست تمام مشکلات این منطقه را حل و فصل کند. لازم است مجلس شورای اسلامی به عنوان یک تصمیم‌گیرنده وارد این موضوع که در حال حاضر اولویت نخست کشور در بخش انرژی است، شود. چرا که ماده ۲۲۹ برنامه پنجم توسعه به این موضوع اشاره دارد که سالانه باید ۲۰ درصد از درآمد کشور صرف توسعه میدان‌های مشترک شود اما این اتفاق تا به امروز روی نداده و مسئولان شرکت ملی نفت و وزارت نفت نیز در این مورد اقدام قابل توجهی انجام نداده‌اند.

ارزیابی‌ها حاکی از این است که هیچ‌کس به اندازه آقای قاسمی به اوضاع میدان‌های مشترک و به‌ویژه پارس‌جنوبی تسلط نداشت و در زمان گرفتن رای اعتماد از مجلس نیز به صورت مستدل و منطقی صحبت‌هایی از راه‌اندازی فازهای جدید پارس‌جنوبی به میان آورد. به نظر می‌رسد در زمان وزارت ایشان تحرکات خوبی هم انجام شده باشد، اما آنچه مسلم است این است که این‌ها کافی نیست.

کشور در حال حاضر توانایی افزایش ۵۰ میلیون مترمکعب گاز از میدان پارس‌جنوبی را برای جبران مافات ندارد؛ در حالی که سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون مترمکعب گاز را از دست می‌دهد. دلیل چنین عقب‌ماندگی این است که سرمایه‌گذاری اولویت‌دار و بلندمدت انجام نگرفته است. مدیریت و سرمایه‌گذاری، کلید توسعه میدان‌های مشترک به حساب می‌آیند که تا به این دو موضوع توجه واقعی نشود، پیشرفت لازم در میدان‌های مشترک رخ نخواهد داد.

اعتماد: کمیسیون امنیت ملی و موضوع سفر زنان مجرد به قلم الهه کولایی

بی‌تردید در میان زنان خاورمیانه، زنان ایرانی تلاش و تکاپوی بی‌نظیری را تجربه کرده‌اند. در پاسخ به الگوی نوسازی غربی که در دوره پهلوی، دگرگونی در جایگاه و نقش زنان را هدف قرار داده بود، آموزه‌های انقلاب اسلامی پندار بازدارنده بودن دین برای تامین حقوق انسانی و آزادی‌های اساسی آنان را به طور جدی مورد پرسش قرار داد. آرمان‌های انقلاب اسلامی و دیدگاه‌های مترقی یک مرجع دینی که رهبری انقلاب اسلامی را بر عهده گرفت، امید و انتظار برطرف کردن ستم‌ها و محرومیت‌های تاریخی علیه زنان را ایجاد و تقویت کرد. زنان ایرانی که در پیروزی انقلاب نقشی موثر ایفا کرده بودند، در ادامه و پاسداری از آن نیز همت والای خود را به نمایش گذاشتند. اثربخشی نافذ آنان در سخنان رهبری انقلاب اسلامی، همواره با تاکید و توجه ویژه مورد اشاره قرار داشت.

جمله معروف بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که «زنان باید در مقدرات اساسی کشور شرکت داشته باشند»، به همراه فصل‌ها و بندهای گوناگون قانون اساسی، راهبرد و رویکرد حاکم بر سیاست‌ها، برنامه‌ها و رفتارهای همه نهاد‌ها را در کشور ترسیم کرده است. تصویر درخشان و کارساز زنان در نظام اسلامی و ترویج پایدار آموزه‌های ناب اسلام محمدی (ص) درباره جایگاه، اهمیت و اثربخشی بنیادین زنان در حیات جامعه بشری، در گزاره‌هایی چون «بهشت زیرپای مادران است» یا «از دامن زن مرد به معراج می‌رود»، «در این انقلاب زنان پیشگام مردان بودند»، بازتاب یافت.

اما با وجود فشار سنگین دگرگونی در نگرش نسبت به حقوق انسانی زنان در پرتو انقلاب اسلامی و دیدگاه‌های مقامات بلندپایه آن، سنت‌ها و باورهای بازمانده از قرن‌ها سیطره «پدرسالاری» و نگاه قیمومت گرا به زنان، به سادگی عرصه حیات اجتماعی ایران را ترک نگفته است. فشارهایی را که در سال‌های اخیر برای محدود سازی حقوق اساسی و آزادی‌های انسانی زنان گسترش یافته، می‌توان در این چارچوب تحلیل کرد. مصوبه‌ای هم که به تازگی در کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی شکل گرفته، در همین زمینه قابل بررسی است. در نگاه قیمومت گرا نسبت به زنان، «همواره مردی باید ولایت خود را بر او اعمال کند: پدر، شوهر و در غیاب آنان ولی قهری

آنچه در این زمینه مورد غفلت قرار گرفته، تجربه‌های ارزشمندی است که در پیروزی انقلاب اسلامی، پایداری و دفاع در دفاع هشت ساله در برابر تجاوز رژیم بعثی عراق، در تداوم بخشیدن و پاسداری از آرمان‌های انقلاب اسلامی در مقاطع گوناگون و به دوش کشیدن بار گونه‌های مختلف سختی‌ها و مصایب آشکار بر همگان، ایجاد شده است. زنانی که با حضور موثر خود در عرصه‌های مختلف جنبش‌های عظیم اجتماعی را موجودیت بخشیده‌اند، آیا همه زنان متاهل بالای ۴۰ سال بوده‌اند؟ آیا تصویب اعمال ولایت بر دختران زیر ۴۰ سال و زیر پرسش قرار دادن اهلیت آنان در اداره هوشمندانه و مدبرانه امور خود در سفر خارج از کشور، غفلت از دستاوردهای ارزشمند حضور گسترده اجتماعی زنان و رشد همه جانبه آگاهی و شعور مثال زدنی آنان نیست؟ در شرایطی که شایستگی دختران ایرانی برای تشکیل خانواده و پذیرا شدن نقش پراهمیت و تعیین کننده مادری در ۱۶ سالگی در قوانین کشور مورد شناسایی قرار گرفته است، چرا باید دختران زیر ۴۰ سال با اجازه «ولی خود» گذرنامه بگیرند و از کشور خارج شوند؟

با همه تناقض‌ها و مشکلاتی که در قوانین کشور وجود دارد، امیدواریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رد این مصوبه توهین آمیز، خود را از بی‌عدالتی و تبعیض گستری دور سازند و راه را برای امواج سنگین نفوذهای جهانی و تجربه‌های جوامع دیگر هموار نسازند. انقلاب اسلامی برای زنان ایرانی انتظار از میان بردن ستم‌های تاریخی دیرپا را ایجاد کرد. بر نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که با تصویب قوانین روزآمد و عقلایی، شرایط را برای تامین خواسته‌های آنان فراهم آورند، نه اینکه با تصویب قوانینی که تنها در عربستان سعودی قابل شناسایی است، شعور و توانمندی‌های انسانی بی‌نظیر آنان را هیچ انگارند. انشاءالله

دنیای اقتصاد: قانون جدید مالیات‌ها و پاره‌ای نگرانی‌ها به قلم دکتر سید احمد میرمطهری

در خبر‌ها آمده است که دولت لایحه قانون مالیاتی جدیدی را تدوین و به مجلس داده است و ظاهرا موضوع با قید فوریت در مجلس به تصویب رسیده و در کمیسیون ذی‌ربط بررسی خواهد شد. آنچه مایه نگرانی می‌باشد این است که در همهمه پر سرو صدای نرخ ارز و نحوه تامین نیازهای وارداتی و داستان تحریم، یکی از پایدار‌ترین قوانین کشور دستخوش تغییراتی شود که از پختگی لازم برخوردار نبوده و خود در اجرا به معضلی از معضلات کشور تبدیل شود.
تدوین‌کنندگان، جوهره اصلی تغییر را اجرای اصل ۴۴ و تحقق عدالت عنوان کرده‌اند، ولی خاستگاه اصلی به نظر می‌رسد تغییر در وابستگی به درآمد‌های کشور به نفت است؛ آن هم یک دفعه.

از دیدگاه نظری در اقتصادی که درآمدهای عمومی تا حدود زیادی وابسته به درآمدهای حاصل از صادرات نفت است، جابه‌جایی از درآمدهای نفتی به درآمدهای مالیاتی گام مثبتی در جهت سالم‌سازی اقتصاد است. دولتی که وابسته به در آمدهای مالیاتی شهروندان است پاسخگو‌تر بوده و مالیات به طور کلی زمینه ساز طرح مطالبات شهروندان می‌شود؛ اما همه این مهم را یک شبه نمی‌توان تحقق بخشید.

به طور کلی دستگاه مالیاتی و مجلس، نهادهای تقنینی و اجرایی قوانین مالیاتی هستند؛ اما فراموش نشود در تنظیم قوانینی از این دست یک نفر سومی هم هست و آن شهروندان ودر واقع مودیان مالیاتی هستند. فرآیند تدوین قوانینی از این قبیل عموما محل مذاکره و چانه‌زنی دو قوه مجریه و مقننه است. اما وقتی اجرای موفقیت‌آمیز قانون هدف غایی قرار گیرد، دیدگاه سومی هم وجود دارد که باید در مذاکرات و چانه زنی‌ها دخالت داده شود. این طرف سوم شهروندان و تشکل‌های شهروندی هستند.

اگر در تدوین مهم‌ترین و کلیدی‌ترین قانون، دیدگاه‌های این گروه سوم در نظر گرفته نشود، عملا اجرای قانون با شکست روبه‌رو می‌شود. اگرچه ممکن است گفته شود تشکل‌های اقتصادی نظیر اتاق‌های بازرگانی معمولا در جریان فرآیند بسیاری از این دست قوانین قرار دارند، اما مهم‌ترین چالش قانون حاضر در آنجایی است که در تعامل و دربرابر مردم اصناف، بازار سنتی و فعالیت‌های کوچک اقتصادی قرار می‌گیرد. به تجربیات شکست‌خورده نظیر الزام به داشتن کد اقتصادی یا مالیات بر ارزش افزوده بعضی کالا‌ها در برخی از صنوف نباید بی‌اعتنا بود. گستردگی اخذ مالیات در پیش نویس قانون فعلی بسیار زیاد است و اخذ مالیات از سود سپرده‌گذاران بانکی، افزایش مالیات بر ارزش افزوده تا اضافه کردن اخذ مالیات از مجموع درآمد، نکات کوچکی است که شاهد مثال آورده شده است و حکمت اشاره نیز در این است که توجه داده شود در تصویب و اجرای هر قانون شرایط محیطی اجرای آن باید مورد دقت قرارگیرد. فرضا آیا شرایط اقتصادی و وضعیت درآمدی مردم با افزایش شدید قیمت‌ها، اجازه افزایش مالیات بر ارزش افزوده را که‌‌ همان مالیات بر مصرف است، می‌دهد؟ آیا در شرایط افزایش بی‌امان حجم نقدینگی، اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی، به جمع‌آوری نقدینگی‌های سرگردان توسط بانک‌ها کمک می‌کند یا خود باعث خروج سپرده‌ها از بانک‌ها می‌شود؛ در هنگامه‌ای که بیکاری و تورم دامن‌گیر اقتصاد کشورشده است، آیا لایحه حاضر مشکل گشای این دو معضل امروز اقتصاد ایران است؟

آیا برای برون‌رفت از رکود و تشویق به سرمایه‌گذاری به معافیت‌های مالیاتی که از ابزار‌های موثر سیاست‌گذاری هر دولتی یرای تقلیل رکود است توجهی شده است؟ سخن آخر آنکه باید پرسید، این لایحه با توجه به شرایط رکود توام با تورم و تحریم‌ها برای کمک به اصلاحات ساختاری اقتصاد ایران و در ‌‌نهایت با هدف رشد و توسعه اقتصادی و دستیابی به رفاه و عدالت اجتماعی تدوین شده است یا صرفا برای افزایش اعداد مالیات‌های وصولی؟ آیا بهتر نیست کمی دست نگه داشته شود؟

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر