کد خبر: 152119 A

یک کارشناس تأمین اجتماعی:

چکیده: چنانچه بار دیگر مسئولیت بخش درمانی سازمان تامین اجتماعی به وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی واگذار شود بدون شک مسئولان دولتی در این وزارت خانه بدون توجه به مالکیت بیمه‌شدگان بر این صندوق، از منابع این صندوق درمانی مانند اعتبارات مصوب دولتی برای انجام تکالیف و تعهدات قانونی خود استفاده خواهند کرد.

یک کارشناس شناخته شده بیمه‌های اجتماعی گفت: هیچ استلال قانونی برای واگذاری بخش درمانی سازمان تامین اجتماعی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وجود ندارد.

«علی‌اصغر بادبان» در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: در دولت و مجلس تلاش‌های برای منفک کردن بخش درمان سازمان تامین اجتماعی از این سازمان و واگذاری به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز شده‌ است.

وی با بیان اینکه در این رابطه نوعی همسویی و هماهنگی میان کمسیون بهداشت مجلس و وزارت بهداشت احساس می‌شود، گفت: ظاهر مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا این لحظه تنها مخالفان جدی این نقل و انتقال بوده‌اند.

وی یادآور شد: واقعیت این است که تجریه سالیان گذشته ناکارآمد بودن مدیریت وزارت بهداشت در بخش درمان سازمان تامین اجتماعی را ثابت کرده‌ است.

عضو کارگری سابق شورای عالی تامین اجتماعی که در دولت احمدی‌نژاد منحل شد، ادامه داد: در نتیجه هیمن عملکرد ناکارآمد بود که سرانجام مجلس شورای اسلامی در واپسین سالهای دهه ۶۰ قانون الزام سازمان تامین اجتماعی به ارائه خدمات درمانی رایگان به بیمه شدگان این سازمان را تصویب کرد.

بادبان که معتقد است در بهترین حالت دولت تنها بابت سه درصد از مجموع حق بیمه کارگران می‌توانست خود را در منابع این سازمان سهیم بداند، گفت: سالهاست که دولت بابت پرداخت نکردن همین مبلغ جزئی میلیادرها تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است و از بابت مالکیت حقی متوجه دولت نیست.

به باور این کارشناس تامین اجتماعی چنانچه بار دیگر مسئولیت بخش درمانی سازمان تامین اجتماعی به وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی واگذار شود بدون شک مسئولان دولتی در این وزارت خانه بدون توجه به مالکیت بیمه‌شدگان بر این صندوق، از منابع این صندوق درمانی مانند اعتبارات مصوب دولتی برای انجام تکالیف و تعهدات قانونی خود استفاده خواهند کرد.

وی افزود: این درحالی است که در سنوات گذشته، بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی هیچ‌گاه نتوانسته اند تا از اعتبارتی که هرسال در مجلس برای بهبود سلامت و بهداشت همه شهروندان تعیین می‌شود استفاده کنند.

ادغام تامین اجتماعی در بیمه سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر