کد خبر: 749165 A

سالاری در نشست رفتار دوگانه با حقوق شهروندی:

نشست «رفتار دوگانه با حقوق شهروندی» با سخنرانی رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران به میزبانی پژوهشکده نظر برگزار شد.

به گزارش ایلنا، محمد سالاری در این نشست با بیان اینکه حق به شهر مفهوم گسترده‌‌ای دارد و انقلاب اسلامی ایران نیز در راستای بازپس‌گیری حق به شهر در تمام حوزه‌های تصمیم گیری شکل گرفت، گفت: اما متاسفانه باید بگوییم امروز با گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب، در تحقق حق به شهر موفق نبوده‌‌ایم و بسیاری از مشکلات و چالش های امروز ناشی از عدم توجه به «حق به شهر» است.

وی ادامه داد: ضرورت دارد مراکز پژوهشی و دانشگاهی و دیده‌‌بان‌‌های شهری موضوع حق به شهر و حقوق شهروندی را در ابعاد مختلف تبیین کنند.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران یکی از رویکردهای مهم و اولویت شورای پنجم شهر تهران را باور و توجه جدی به مفهوم حق به شهر و حقوق شهروندی و عملیاتی کردن آن در تصمیم‌‌گیری‌‌ها و تصمیم‌‌سازی‌‌ها دانست و اظهار داشت: می‌‌توان به لغو مصوبه برج باغ اشاره کرد. حقوقدانان می‌‌گویند حقی که از محل مصوبات یا برنامه‌‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی برای فرد یا جمعی ایجاد می‌‌شود را نمی‌‌توان لغو کرد و به طور کلی بسیاری از آنان لغو مصوبه برج باغ را توسط شورای پنجم خلاف حقوق شهروندی می‌‌دانند، چرا‌که در پیوست سوم طرح جامع و مقررات طرح تفصیلی مصوبه برج باغ با تصویب شورای عالی شهرسازی کشور مصوب شده است.

سالاری اضافه کرد: اما شورای پنجم در راستای مصلحت کلان شهر و شهروندان و ممانعت از نابودی باغات باقی مانده شهر، در آخرین روزهای سال ۹۶ در اقدامی تاریخی اقدام به لغو مصوبه برج باغ کرد.

وی افزود: بسیاری از حقوقدانان و مدیران شهرداری تهران معتقد بودند تا قبل از لغو مصوبه برج باغ، حقوق مکتسبه‌‌ای برای برخی مالکان که اقدام به پرداخت تمامی عوارض متعلقه در فرایند قانونی و سیستمی صدور پروانه کرده‌‌اند، به وجود آمده است و این امکان و نگرانی وجود داشت که با شکایت آنها به دیوان عدالت اداری، مصوبه لغو برج باغ ابطال شود.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه درخصوص ۶۲ باغ، شورای شهر، هزینه عملکرد شفاف خود را پرداخت کرد، تصریح کرد: در حالی که اگر پوپولیستی عمل می‌‌کرد و به موضوع روشنگری درخصوص این باغات ورود نمی‌‌‌کرد، نه تنها ۴۷۳ پرونده بلکه تعداد قابل توجهی دیگر از باغات شهر، در این مدت ساخته می‌‌شد و شورای پنجم صرفا با همان مصوبه لغو برج باغ تبدیل به قهرمان می‌‌شد اما این شورا با یک رویکرد کارشناسی و حتی تحکمی تصمیم به قفل کردن ساخت و ساز در باغات گرفت و این یک تصمیم درست بود که نتایج آن در گذر تاریخ مشخص می‌‌شود.

سالاری با بیان اینکه واقعیت این است که قرار نیست در این ۶۲ باغ، برج باغ احداث شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه همه منتقدان بدون مطالعه محتوی مصوبه شورا، در این خصوص اظهارنظر کردند.

وی ادامه داد: در تعدادی از پرونده‌‌ها دو تا سه طبقه قرار است ساخته شود، تعدادی پرونده نیز به دلیل اینکه بعد از تصویب مصوبه تا قطعی شدن در هیات تطبیق عوارض پرداخت کرده‌‌اند به موجب تبصره‌‌ای حذف شدند، تعدادی را نیز به دلیل میراثی بودن، شورا استثنا کرده و نهایتا به موجب تبصره‌‌ای، به شهرداری تکلیف شده تمامی پرونده‌‌هایی که دارای درختان انبوه هستند، تملک یا تهاتر شوند یا اقدام به انتقال حق توسعه و بارگذاری کند و  به این ترتیب با ایجاد کمیته فنی باغ قرار نیست در فرایند توده‌‌گذاری و صدور پروانه مابقی پرونده‌‌ها نیز درختی قطع شود.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به مرحله گذار در اظهارنظرهای فضای مجازی و رسانه‌‌ای ابراز داشت: متاسفانه پوپولیسم برتفکر و باور عمومی و صاحبنظران و نخبگان سیطره انداخته است و پارادیمی ایجاد شده که تمام مسئولان در هر سطحی اپوزیسیون شده‌‌اند و می‌‌خواهند با زیرسوال بردن همه، قهرمان شوند و این جای تاسف دارد.

سالاری افزود: علیرغم اینکه فضای مجازی معنای واقعی رکن چهارم دموکراسی است و همه امیدواری ما برای اصلاح نظامات تصمیم‌‌گیری غلط همین سرمایه عظیم و ارزشمند است اما یکی از آفت‌‌های جامعه امروز ما موج‌‌سازی‌‌ها در فضای مجازی است و متاسفانه نخبگان و صاحبنظران ما نیز بدون بررسی‌‌های دقیق و کارشناسی غالبا سوار بر این موج می‌‌شوند در صورتی که اگر نخبگان و صاحبنظران کنشگری مناسب داشته باشند می‌‌توانند در تصمیم‌‌گیری‌‌ها و تصمیم‌‌سازی‌‌ها تغییرات خوبی ایجاد کنند.

محمد سالاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر