کد خبر: 748672 A

معاون بهداشت وزارت بهداشت خبر داد؛

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: یکی از اولین کارهایی که در سیل اخیر انجام دادیم، به دلیل وجود پرونده الکترونیک سلامت، شناسایی گروه‌های آسیب‌پذیر به تفکیک خانه‌های بهداشت بود و می‌دانستیم که هر خانه بهداشت، چند مادر باردار، بیمار فشارخونی و دیابتی دارد.

به گزارش ایلنا، علیرضا رییسی در نشست اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با وزیر و برخی معاونین و مدیران وزارت بهداشت که به میزبانی وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: بیش از ۱۰ هزار پوشش مراقبتی برای مادران باردار، ۱۱۹ هزار پوشش مراقبتی برای بیماران قلبی و ۴۳۰۰ پوشش مراقبتی برای بیماران دیالیزی در مناطق سیل زده کشور انجام شد.

وی ادامه داد: در سیل اخیر در برخی استان‌‌های کشور، ۸۰۷ مرکز ارائه خدمات بهداشتی بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد آسیب دیدند و دستورالعمل بحران را به سراسر کشور ابلاغ کردیم و افراد و واحدهای آسیب دیده یا آماده به خدمت به سرعت شناسایی شدند و فضا و نیروی انسانی مورد نیاز تامین شده و دانشگاه های معین برای کمک به دانشگاه های تحت تاثیر سیل، مشخص شدند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به پیش‌‌بینی کمبود شیرخشک در مناطق سیل‌‌زده، اظهار داشت: شاید در بحران ها تامین لوازم بهداشتی مورد نیاز خانواده ها مورد فراموشی و غفلت واقع شود و وزارت بهداشت در این زمینه مسئولیت ندارد اما نسبت به تامین شیرخشک، پوشک و مواردی از این قبیل، اقدام و به مناطق سیل زده و کمپ ها و اردوگاه ها ارسال شد.

اقدامات مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیر وزارت بهداشت 

رییسی از تشکیل جلسات ستاد بحران سیل در مرکز مدیریت بیماری های واگیر، تشکیل تیم های واکنش سریع بهداشتی در مناطق سیل زده، اعزام تیم های پایش و ارزیابی پاسخ سریع بهداشتی وضعیت به مناطق درگیر با سیل، برآورد، پیگیری و ارسال تجهیزات و امکانات مورد نیاز مراقبت بیماری های واگیر، برقراری ۲۴ ساعته ارتباط مستمر و پایش وضعیت و ارزیابی خطر بروز بیماری ها از طریق تیم های عملیاتی مستقر در محیط، آموزش به عموم مردم در زمینه راه های پیشگیری از انتقال و گسترش بیماری های واگیر، انجام واکسیناسیون تکمیلی بیماری های هدف و برقراری نظام رصد و مراقبت هشدار سریع وقوع بیماری ها و طغیان ها به عنوان بخشی از اقدامات مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت یاد کرد. 

وی به هماهنگی وزارت بهداشت با سازمان دامپزشکی کشور اشاره و تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که از الان با آن دچار هستیم، جمع آوری، امحاء و دفن حیوانات تلف شده است که علاوه بر این مورد، واکسیناسیون دام ها با اولویت بیماری های سیاه زخم، لپتوسپیروز و هاری، تشدید مراقبت آنفلوآنزای پرندگان، ضد عفونی و سم پاشی جایگاه دفن دام های تلف شده و تعیین مکان مناسب برای نگهداری دام ها در مناطق روستایی توسط سازمان دامپزشکی کشور انجام خواهد شد.

جمعیت هدف در مناطق سیل زده، واکسیناسیون تکمیلی شدند

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه جمعیت هدف در مناطق سیل زده واکسیناسیون تکمیلی شدند، خاطرنشان کرد: در این مدت ۱۳۲۶ نفر از کودکان کمتر از ۵ سال مورد واکسیناسیون فلج اطفال و ۲۷۸۴ نفر از کودکان گروه سنی ۹ ماه تا ۱۵ سال مورد واکسیناسیون سرخک قرار گرفتند. 

رییسی تعداد اتباع خارجی اسکان یافته در استان گلستان را حدود ۴۰ هزار نفر برشمرد و ابراز داشت: در سیل استان گلستان به ۳ هزار اتباع خارجی که شامل کودکان کمتر از یک و ۱۵ سال، میانسالان، سالمندان، زنان بادار، بیماران دیابتی و بیماران با فشار خون بالا بودند خدمات ارائه شده و واکسیناسیون فلج اطفال و سرخک برای جمعیت افغانستانی ساکن شهرستان گنبد کاووس نیز انجام شد. 

چالش‌‌های بهداشتی در مناطق سیل زده 

وی درخصوص چالش‌‌های حوزه بهداشت در مناطق سیل‌‌زده کشور بیان کرد: تامین آب آشامیدنی سالم تا زمان اعلام پایان بحران، احتمال گسترش نگرانی در مورد همه گیری بیماری های ناشی از آب و غذا، احتمال افزایش موارد بیماری سالک به ویژه در سه استان گلستان، لرستان و خوزستان و همچنین مشکلات جدی آسیب به سیستم زنجیره سرمای واکسن از مهمترین چالش های پیش روی ما است که باید به خوبی مدیریت شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت از پس‌‌زدگی فاضلاب به عنوان یکی از مهمترین مشکلات استان خوزستان در سیل اخیر برشمرد و یادآور شد: فاضلاب از منهول ها، توالت منازل و چاه ها در اکثر محلات اهواز، هویزه، سوسنگرد، رفیه، کارون، دشت آزادگان و حمیدیه دچار پس زدگی شد و خروجی های فاضلاب به رودخانه کارون به زیرآب رفته که موضوع پس زدگی فاضلاب را تشدید می کند.

کمبود توالت‌‌های بهداشتی و حمام سیار یکی از مهمترین مشکلات مناطق سیل‌‌زده

رییسی اضافه کرد: کمبود توالت های بهداشتی و حمام سیار یکی از مهمترین مشکلات مناطق سیل زده کشور است و در حال حاضر به ۱۰ هزار توالت بهداشتی و ۵۸۰۰ حمام در مناطق سیل زده کشور نیاز است.

وی با اشاره به اعزام ۱۴۴ تیم سلامت روان به مناطق سیل‌‌‌زده کشور عنوان کرد: ۱۳ هزار نفر از جمعیت تحت تاثیر سیل از نظر سلامت روانی غربالگری شدند که ۱۴۲۹ نفر از این افراد، غربال مثبت بودند. همچنین ۱۱۶۹ بیمار با اختلالات روانپزشکی تحت پوشش و ۴۱۳ بیمار معتاد تحت پوشش مراکز بهداشتی و مراکز ترک اعتیاد، شناسایی شدند.

علیرضا رئیسی علیرضا رییسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر