کد خبر: 748064 A

تندگویان مطرح کرد:

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تاکید کرد: کل برنامه‌های هفته جوان امسال تبدیل به برنامه‌های کمک به استان‌های سیل‌زده خواهد شد و از هر استان حداقل ۱۰۰ جوان به مناطق سیل‌زده اعزام می‌شوند.

به گزارش ایلنا، محمدمهدی تندگویان با تاکید بر اینکه کل برنامه‌‌‌های هفته جوان امسال تبدیل به برنامه‌های کمک به استان‌های سیل زده خواهد شد، گفت: حتی اگر برنامه و همایش و جشنی هم قرار است در استانی برگزار شود، باید با رویکرد جمع‌‌آوری کمک‌های مردمی به مناطق سیل‌زده باشد.

وی با اشاره به سمن‌های جوانان اظهار داشت: از همان ساعات اولیه وقوع سیل در استان گلستان، جوانان سمن‌ها بدون اینکه دستوری داده شود وارد عمل شدند و اعضای مجمع ملی سمن‌های جوانان از همان اوایل اتفاق جوانان مجامع سایر استان‌ها را نیز به کمک فراخواندند. خانه‌های جوان ما در استان‌ها تبدیل به پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مردمی و ارسال آن به مناطق سیل‌زده و آسیب دیده شد. در حقیقت یک کار خوبی را اعضای سمن‌ها به صورت خودجوش آغاز کردند که رفته رفته نظم هم پیدا کرد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: با مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان صحبت کردیم تا با توجه به اینکه در پایان سال ۹۷ اعتبارات هفته جوان را نیز به استان‌ها داده‌ایم، رویکردمان را تغییر دهیم و در برگزاری برنامه‌‌های هفته جوان با رویکرد کمک به سیل‌‌زدگان وارد عمل شویم. رویکردمان این است که در کمک به سیل‌زدگان هم از اعضای مجامع استانی استفاده کنیم و امروز هم که سلطانی‌فر این دستور را صادر کرد. ما هم پیرو آن یک کار عملیاتی، ستادی و کشوری انجام دهیم.

تندگویان با بیان اینکه از شنبه هفته آینده در هر ۳۱ استان یکی از کارشناسان ستادی معاونت امور جوانان مستقر می‌شود، تصریح کرد: این کارشناسان موظف می‌شوند موضوعات مختلف کمک به سیل‌‌زدگان را هم از نظر مدل جمع‌آوری کمک‌ها و هم اعزام نیرو به استان‌های سیل‌زده ساماندهی کنند.

وی اضافه کرد: چهار مدیرکل معاونت امور جوانان هر کدام در چندین استان مسئولیت دارند و به‌صورت جداگانه با کارشناسان اعزامی ما هماهنگ می‌شوند تا گزارش عملکرد بگیرند و اگر برنامه‌ای هم در آن استان در خصوص هفته جوان قرار است، برگزار شود حتماً با رویکرد کمک به سیل‌زدگان باشد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: قصد داریم برنامه‌هایمان را به جای جشن و همایش، تبدیل به برنامه‌های گلریزان و جمع‌‌آوری کمک‌های مردمی کنیم و در پوشش نیروهای داوطلبانه از سایر استان‌هایی که درگیر سیل نیستند حداقل از هر استان ۱۰۰ نفر از جوانان تشکل‌‌ها را که ممکن است تخصص‌های خاصی هم در حوزه‌های پزشکی و غیره داشته باشند به مناطق سیل‌‌زده اعزام کنیم که هماهنگی‌های آن را با هلال احمر انجام داده‌ایم و نیروهای اعزامی ما در اختیار هلال احمر خواهند بود.

تندگویان ادامه داد: دفاتر مشاوره ازدواج زیرمجموعه وزارت ورزش و جوانان حتما فعال خواهند بود تا مردم این استان‌ها برای موضوعات روانی و آسیب‌هایی که از سیل به وجود می‌آید از خدمات مشاوره ما به‌صورت رایگان استفاده کنند. از شنبه که کارشناسان ما در استان‌ها مستقر می‌شوند، وضعیت استان‌ها مشخص خواهد شد و تعداد داوطلبان را به هلال احمر اعلام خواهیم کرد.

تندگویان افزود: چهار مدیرکل ما در استان‌های سیل‌‌زده مستقر می‌شوند تا از مقصد، نیازمندی‌ها را استعلام کنند و ما بر اساس نیازمندی‌های مقصد، هم اقلام را جمع‌آوری می‌کنیم و هم براساس نیاز استان نیرو اعزام خواهیم کرد. کمک‌های نقدی را هم به همان حساب هلال احمر که اعلام کرده است، واریز می‌کنیم.

وی اضافه کرد: قرار شد در همه استان‌ها در هر اداره کل ورزش و جوانان یک نفر که مسئول امور مشارکت‌های استان را برعهده دارد از طریق رسانه‌ها معرفی شود تا در هر استان هر جوانی که اعلام آمادگی جهت اعزام به مناطق سیل‌‌‌زده کند به اداره کل مراجعه و مراحل اعزام خود را طی کند. در حقیقت همان اعتبارات هفته جوان به برنامه‌های کمک‌رسانی به مناطق سیل‌‌زده تخصیص پیدا خواهد کرد. چون به همه استان‌ها یک کارشناس اعزام می‌کنیم گزارش‌ها به صورت منظم احصا خواهد شد. تقریبا نیمی از  پرسنل ما به استان‌ها اعزام خواهند شد که عملاً مستندنگاری این کارها را انجام خواهند داد و بر عملکرد بودجه‌ای و برنامه‌های استان‌ها نظارت می‌کنند.

محمد مهدی تندگویان محمد مهدی تند گویان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر