کد خبر: 747527 A

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت:

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌های این وزارتخانه در جلوگیری از شیوع بیماری‌های واگیر در مناطق سیل‌زده تاکید کرد: طغیانی از بیماری‌های واگیر در هیچ نقطه‌ای از مناطق سیل‌زده رخ نداده است.

به گزارش ایلنا، محمدمهدی گویا درباره انجام اقدامات و تمهیدات بهداشتی در مناطق سیل‌‌‌زده کشور گفت: ظرف ۲۰ روز گذشته تاکنون، طغیانی از بیماری‌های واگیر در هیچ نقطه ای از مناطق سیل‌زده رخ نداده و این موضوع حاصل تلاش صدها نفر از همکاران بهداشتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است. 

وی ادامه داد: پیامدهای سیل در رابطه با بیماری‌های واگیر در استان‌های مختلف، با یکدیگر متفاوت است و وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی مربوطه، برای هرکدام از این مناطق، برنامه‌ای جداگانه طراحی و اجرا کرده است. 

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به برخی از اقدامات حوزه بهداشت در مناطق سیل‌‌زده اظهار داشت: واکسیناسیون کودکان زیر پنج سال برای بیماری فلج اطفال در تمام اردوگاه‌های اسکان موقت مردم سیل‌‌زده انجام شده که در بعضی از استان‌ها این اقدام به پایان رسیده و در برخی استان‌ها نیز مراحل پایانی خود را طی می‌کند و از این جهت نگرانی‌ها برطرف شده است.

گویا درباره کنترل بیماری‌های انتقالی از آب و غذا در مناطق سیل‌‌زده تصریح کرد: کنترل بیماری‌های انتقالی از آب و غذا، گسترده‌‌ترین و دشوارترین بخش عملیات کنترل بیماری‌های واگیر در مناطق سیل‌‌زده را شامل شده و بیشترین انرژی و توان خود برای کنترل این بیماری‌ها اختصاص داده‌ایم.

وی افزود: در این راستا نیازمند همکاری بین بخشی گسترده به خصوص با سازمان‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی هستیم. علی‌رغم دشواری کار در بعضی مناطق، تاکنون موردی از همه‌گیری با این بیماری‌ها رخ نداده است. 

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: دستاوردهای موفقیت‌‌آمیز حوزه بهداشت در مناطق سیل‌‌‌زده تاکنون، نمی‌تواند ما را نسبت به روزهای آینده نیز خوشبین کند و ظرف روزها و هفته‌های آینده برای کنترل این بیماری‌ها، کماکان در وضعیت آماده‌‌باش به سر خواهیم برد.

گویا با بیان اینکه وظیفه نظارتی خود در سلامت آب آشامیدنی را با دقت و شدت ادامه می‌دهیم و انتظار داریم مسئولان استان‌های مختلف نیز با این حساسیت بر موضوع توجه جدی داشته باشند تا به مردم آسیبی وارد نشود، خاطرنشان کرد: سلامت آب آشامیدنی در مناطق سیل‌‌زده به طور مستمر مورد پایش قرار گرفته و عملیات کلرزنی نیز انجام شده و تداوم دارد. 

وی ادامه داد: شرایط زندگی مردم در این مناطق با روال عادی تفاوت‌های بسیاری دارد و به همان نسبت نیز وظیفه داریم تا این تفاوت‌ها را مورد ملاحظه قرار داده و اقدامات کنترلی خود را به صورت تشدید یافته ادامه دهیم. 

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درخصوص تمهیدات پیشگیرانه برای مقابله با آسیب‌های ناشی از گزیدگی توسط جانورانی چون مار و عقرب در مناطق سیل‌‌‌زده، ابراز داشت: در این راستا، آمادگی کافی در تمامی نقاط مناطق سیل زده کشور وجود دارد.

گویا با بیان اینکه سُرم ضد مار و عقرب‌‌‌گزیدگی به میزان کافی تأمین شده و در دسترس تیم بهداشتی و درمانی مستقر در مناطق سیل‌‌زده قرار گرفته است، عنوان کرد: کارشناسان مجربی نیز در این راستا آمادگی ارائه خدمت به هموطنان را دارند. خوشبختانه تاکنون، موردی از گزیدگی توسط جانوران که منجر به فوت شود، وجود نداشته است. 

وی افزود: چند مورد حیوان گزیدگی (توسط سگ و سایر حیوانات وحشی) در بعضی از استان‌ها مانند استان گلستان مشاهده شده است که تمامی موارد حیوان گزیدگی نیز با واکسن و سرم تحت درمان قرار گرفته‌‌اند. 

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه در بعضی از مناطق سیل‌‌‌زده استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان نگران گسترش بیماری سالک هستیم، یادآور شد: در این راستا، اقدامات لازم جهت کنترل و از بین بردن حشرات و جوندگان مانند استفاده از حشره‌‌کش‌ها و جانوران موذی، طراحی و دستورالعمل‌‌‌های لازم نیز تهیه شده است که در زمان مناسب عملیاتی خواهد شد. 

گویا اضافه کرد: امیدواریم عملیات پیشگیری از بیماری سالک در مناطق سیل‌‌‌زده مانند موفقیتی که در طی زلزله کرمانشاه به دست آمد، پیش رود.

سیل محمد مهدی گویا محمدمهدی گویا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر