کد خبر: 745046 A

در اطلاعیه‌ای مطرح شد؛

مرکز پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور در اطلاعیه‌ای به تشریح وضعیت آب و هوایی در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین پرداخت.

به گزارش ایلنا، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸

رگبار باران با رعد و برق، برخی نقاط بارش تگرگ و وزش باد شدید و سیلاب و طغیان رودخانه‌‌ها در استان‌‌‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب استان فارس، جنوب و شمال غرب اصفهان، نیمه شمالی بوشهر و جزایر شمالی خلیج فارس. در استان‌های مرکزی، جنوب قم، زنجان، همدان و طی بعد از ظهر و شب دامنه‌‌‌های البرز در استان‌های تهران، البرز، قزوین و سمنان بارش باران گاهی با رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید که پیامد آن آبگرفتگی معابر با احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها پیش‌‌بینی می‌‌‌‌شود.

بعد از ظهر و شب دوشنبه مسیرهای کوهستانی و گردنه‌‌‌های برفگیر دامنه‌‌‌های البرز در شمال و نقاط مرتفع جاده‌‌‌‌‌های کوهستانی زاگرس در شمالغرب و غرب کشور به طور موقت با بارش برف پیش‌‌‌‌بینی می‌‌شود و احتمال انسداد موقت جاده وجود دارد و آب‌های خلیج فارس به خصوص سواحل بوشهر و خوزستان طی یکشنبه و دوشنبه مواج و طوفانی پیش‌‌بینی می‌شود.

بنابراین برای حفظ ایمنی و جلوگیری از خسارات احتمالی اقدامات زیر توصیه می‌‌شود:

تا حد امکان از سفر به مناطق غرب و جنوبغرب کشور خودداری و در صورت لزوم با آگاهی و آمادگی در برابر شرایط جوی مخرب اقدام شود.

از توقف در حاشیه و بستر رودخانه‌‌‌ها و مکان‌های مستعد سیلاب جدا خودداری و از فعالیت‌های کوهنوردی اجتناب شود. محدودیت برای حرکت شناورهای سبک در مناطق میانی تا شمال خلیج فارس اعمال شود. 

اقدامات لازم از سوی مدیریت منابع آب، مدیریت بحران  و سازمان‌های امدادی به عمل آید. 

سه‌‌شنبه ۹۸/۰۱/۱۳:

در برخی نقاط استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، همدان، تهران، البرز و قزوین احتمال بارش پراکنده در استان کرمانشاه و برخی نقاط کردستان، شمال ایلام، غرب لرستان، جنوب بوشهر، نیمه‌‌جنوبی فارس و شمال کرمان گاهی رگبار و رعد و برق و در سایر مناطق کشور آسمان صاف تا نیمه ابری پیش‌‌بینی می‌‌شود.

سازمان هواشناسی سازمان هواشناسی کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر