کد خبر: 744519 A

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور از اعزام ١٢ تیم تخصصی حمایت های روانی اجتماعی در قالب طرح «محب» به استان گلستان خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی و اموربین الملل سازمان بهزیستی، "مجید رضازاده" درباره آخرین اقدامات حمایت‌های روانی اجتماعی در قالب طرح محب توسط سازمان بهزیستی کشور گفت: سازمان بهزیستی در قالب طرح محب از روز ۲۸ اسفند ۹۷ تا کنون در مناطق سیل زده استان های مازندران و گلستان اقدامات عمومی و تخصصی حمایت های روانی اجتماعی در جهت کاهش آسیب های روانی اجتماعی را انجام داده است.

وی با بیان اینکه در مرحله اول طرح محب در استان های مازندران و گلستان، نیروهای داوطلب بومی در گام اول با مشارکت دستگاه‌های مسئول در بحران، اقدام به نیاز سنجی عمومی و گروه هدف سازمان بهزیستی کردند، افزود: بر اساس نیاز سنجی،  برنامه ریزی جهت مدیریت مطلوب حادثه دیدگان صورت پذیرفت.

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در این مرحله رفع نیاز های فیزیولوژیکی نظیر  مدیریت اسکان حادثه دیدگان، تامین موادغذایی، تامین نیاز های اولیه اجتماعی و استقرار پایگاه کودکان طرح محب از جمله فعالیت های اصلی بوده است، اظهار کرد: در این مرحله، بنا بر فوریت و تشخیص متخصصان و کارشناسان سلامت روان مشارکت کننده در بحران، اقدامات روانی بر حسب مورد را انجام دادند.

رضا زاده در ادامه از استقرار تیم های محب در محل اسکان های اضطراری نظیر نمایشگاه بین المللی، سالن ورزشی محمداباد، مدرسه میثم تمار، مدرسه سوته کشی، خوابگاه فرهنگیان، مسجدصاحب الزمان گلستان خبر داد و افزود: در این استان بالغ بر ۱۲ تیم و در استان مازندران دو تیم که شامل روانشناس، مشاور و مددکار هستند، حمایت‌های روانی اجتماعی را بر عهده دارند.

معاون توسعه پیشگیری بهزیستی کشور با بیان اینکه در مرحله دوم طرح محب که از روزهای آینده شروع خواهد شد، غربالگری روانشناختی، آموزش های عمومی و تخصصی فردی و گروهی افراد حادثه دیده با نظارت اساتید و صاحب نظران روانشناسی و مشاوره صورت می‌پذیرد، گفت: مصوب شده است تا همکاری و هماهنگی درون بخشی و برون بخشی به منظور هدایت مطلوب اقدامات در دستور کار قرار گیرد.
به گفته رضازاده مدیران کل استانی باید به منظور بهره مندی از تخصیص بودجه پیگیری های لازم را از استانداری انجام دهند و گزارشات روزانه، مستندسازی و تجربه نگاری طرح محب در دستور کار قرار گیرد.

معاون توسعه پیشگیری بهزیستی کشور در پایان با اشاره به آخرین وضعیت کمپ‌ های نگهداری و درمان معتادان نیز یادآور شد: معتادان در حال درمان استان‌های گلستان و مازندران به منظور پیشگیری از حوادث احتمالی به مناطق دیگر منتقل شده بودند. با این وجود هیچکدام از مراکز مذکور به دنبال سیل گلستان، مازندران و فارس دچار تخریب نشده و این افراد نیز به مراکز قبلی منتقل شدند.

استان گلستان بهزیستی کودکان معاون برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر