کد خبر: 744104 A

با اجرای فاز دوم طرح کاهش در سطح شهر انجام شد؛

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران از مراجعه بیش از ۸۵۳ هزار دستگاه خودرو مشمول معاینه فنی از ابتدای آبان ماه و هم‌زمان با اجرای فاز دوم طرح کاهش در سطح شهر تهران خبر داد.

به گزارش ایلنا، سید نواب حسینی‌منش با اشاره به اجرای فاز دوم طرح کاهش در سراسر شهر تهران از ابتدای آبان‌ماه سال ۹۷ گفت: از ابتدای اجرای فاز دوم طرح کاهش (ابتدای آبان ماه تا پایان سال ۹۷) بالغ بر ۸۵۳ هزار و ۶۰۲ خودرو برای دریافت گواهی معاینه فنی مراجعه کرده‌اند.

وی با بیان این‌که هدف اصلی اجرای این طرح، ممنوعیت تردد خودروهای آلاینده است، از جریمه و شناسایی سه میلیون و ۷۳۰ هزار خودرو توسط دوربین‌های سطح شهر از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و اظهار داشت: از ابتدای فروردین‌ماه تا ابتدای آبان‌ماه سال ۹۷، دو میلیون و ۶۹۳ هزار و ۵۵۷ دستگاه خودرو به دلیل نداشتن گواهی معاینه فنی اعمال قانون شده‌اند. این در حالی است که از ابتدای آبان ماه تا پایان اسفند ماه ۹۷ و هم‌زمان با اجرای فاز دوم طرح کاهش در سطح شهر بالغ بر ۹۵۷ هزار و ۹۶ دستگاه خودرو در محدوده‌ی زوج و فرد و ۷۷ هزار و ۸۱۵ دستگاه خودرو، خارج از محدوده‌ زوج و فرد  از طریق دوربین‌های سطح شهر شناسایی و جریمه‌شده‌اند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۹۷ تا پایان اسفندماه نیز یک میلیون و ۸۲۷ هزار و ۸۰۲ دستگاه خودرو برای دریافت گواهی معاینه فنی مراجعه داشته‌اند، تصریح کرد: میزان مراجعات سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶، ۱۸ درصد افزایش داشته است.

حسینی منش ادامه داد: بیشترین خودروهای آلاینده به ترتیب پراید، پژو ۲۰۶ و پژو ۴۰۵ بودند و براساس سال تولید نیز به ترتیب خودروهای پیکان، نیسان و در مراحل بعدی وانت مزدا و خودروی آر.دی که سال تولیدشان بالاتر از سال ۱۳۸۴ است، بیشترین میزان آلایندگی را داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه اجرای مرحله دوم طرح کاهش در افزایش مراجعات به مراکز معاینه فنی تأثیر بسزایی داشته است، خاطرنشان کرد: از میزان کل خودروی مراجعه کرده ۳۵۰ هزار دستگاه به دلیل آلایندگی و ۴۳ درصد به دلیل نقص فنی مردود شده‌اند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با اشاره به علت مردودی این خودروها ابراز داشت: گازهای خروجی ۲۹ درصد، عمر ایستایی ۲۷ درصد، عیوب ظاهری ۱۲ درصد، تست ترمز ۱۰ درصد و سایر موارد بیشترین علت مردودی را تشکیل می‌دهند.

معاینه فنی ستاد معاینه‌ فنی ستاد معاینه فنی شهرداری تهران سید نواب حسینی منش ستاد معاینه فنی تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر