کد خبر: 743809 A

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران:

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران تاکید کرد: با وفاق، همدلی، پرهیز از سخنوری در شرایط بحرانی و استفاده از تجربه کشورهای موفق و کار شبانه‌‌‌روزی بر مشکلات فایق آییم.

به گزارش ایلنا، صدرالدین علیپور با توجه به وقوع سیلاب و آبگرفتگی‌‌های اخیر در شمال، جنوب و غرب کشور و احتمال ادامه روند بارش‌ها گفت: با توجه به مطالعات جهانی انجام شده کشور ایران در معرض یک توده و جریان هوایی منحصربه‌‌فرد در منطقه قرار گرفته که شاید در طول سه دهه خشکسالی کشور بی‌‌سابقه بوده و در حال حاضر کشور در یک سیکل تغییر جریان بارشی منحصر به فرد است که در برخی نقاط میانگین بارش سالانه درطی دو روز اتفاق افتاده که تبعات و اثرات اجتناب ناپذیری به همراه دارد.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی بیش از هر اقدامی اطلاع‌‌‌رسانی درست و به هنگام جهت مواجهه نشدن مردم با شرایط بحرانی و پیش‌‌‌بینی درست از مسیرها و مسیل های پر خطر و همچنین آماده‌‌باش کامل نیروهای موثر در قبل و بعد بحران ضروری است.

این مقام مسئول اضافه کرد: در چنین شرایط خاص در مناطق بحران‌‌زده ایجاد وفاق و همدلی ملی با کمک‌‌های نقدی و غیرنقدی از طریق مراجع ذیصلاح مانند هلال احمر و همچنین حضور نیروهای متخصص و مرتبط مورد نیاز تسکین‌‌دهنده و کارگشا است.

علیپور افزود: در چنین شرایطی باید با پرهیز از ایجاد فضای احساسی، سیاسی، تخریبی و انداختن توپ در زمین یکدیگر از تجربه بسیاری از کشورهای پیشرفته مانند ژاپن، آمریکا، چین، استرالیا، کانادا و غیره در مواجهه با بلایای گسترده طبیعی استفاده کرد و با هم‌‌گرایی و هم‌‌افزایی برای کاهش خسارت‌های جانی در مرحله اول و همچنین خسارت‌های مالی اقدام کنیم.

وی ادامه داد: قطعاً در برخی نقاط در طول دهه‌‌های گذشته بی‌‌مهری‌‌هایی به طبیعت، محیط زیست و همچنین جانمایی‌‌های نادرست برای اسکان و توسعه اتفاق افتاده که اثرات تخریب را بیشتر کرده است که در چنین شرایطی صرفاً تهیه یک متن و یا فیلم با نگاه احساسی و انداختن کل اتفاق به گردن این و آن و بیشتر کردن آلام و نگرانی مردم چاره‌‌ساز نخواهد بود.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران افزود: در چنین شرایطی نیاز به با هم بودن، همفکری و همدلی برای گذراندن بحران است و بعد از آن آسیب شناسی و رفع معضلات برای کاهش اثرات بلایای طبیعی در آینده کارساز خواهد بود.

علیپور با اظهار اینکه در حوادث اخیر بلافاصله با انبوه پست‌‌‌های مجازی در زمان کوتاه مواجه می شویم که یک تا دو روز بعد از آن تا حادثه بعد به فراموشی سپرده می‌‌شود، اظهار داشت: جالب‌‌تر اینکه حتی اخیراً مسئولان مرتبط هر حوزه خودشان تبدیل به منتقد و بیانگر مشکلات حوزه خودشان شده‌‌‌اند و این بدترین حالت ممکن در یک جامعه است که بدون توجه به مسئولیت‌‌‌های حوزه مرتبط همه در حال نقد و شکایت بوده که باید در این زمینه از خودمان شروع کنیم و با تغییر روال و تقویت الگوی کار و فعالیت برای کشور و دوری از سخنوری با بیان مسئله و استفاده از تجربه کشورهای موفق با کار شبانه‌‌روزی بر مشکلات فایق آییم.

صدرالدین علیپور صدرالدین علی پور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر