کد خبر: 736257 A

فراهانی:

عضو شورای شهر تهران در انتقاد از افزایش بودجه فرهنگی شهرداری تهران برای سال 98 گفت: در حال حاضر برای تعمیر 800 اتوبوس که در تعمیرگاه‌ها خوابیده‌اند و برای احیای بافت‌های فرسوده که در صورت زلزله جان بیش از یک میلیون نفر را به خطر می‌اندازند پول نداریم؛ در این صورت چرا باید 200 میلیارد تومان را به کارهای فرهنگی فوق برنامه اختصاص دهیم؟

به گزارش خبرنگار ایلنا، مجید فراهانی در حاشیه صد و بیست و نهمین جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران در خصوص حواشی‌ که امروز در ارتباط با افزایش 200 میلیارد تومانی بودجه فرهنگی در صحن شورا ایجاد شد، گفت: در لایحه بودجه شهرداری حدود هزار میلیارد تومان برای ماموریت فرهنگی پیشنهاد شده بود اما دوستان کمیسیون فرهنگی و اجتماعی اصرار داشتند که این بودجه 200 میلیارد تومان افزایش یابد. من با این امر مخالف بودم و علت هم این بود که اصلی‌ترین مطالبات مردم شامل آلودگی هوا، ترافیک، کاهش فاصله شمال و جنوب تهران، نوسازی بافت‌های فرسوده و... است و اگر امروز خدایی ناکرده در تهران زلزله‌ای بیاید جان بیش از یک میلیون نفر به خاطر زندگی در بافت فرسوده در معرض خطر مرگ و آسیب‌های جدی است. بنابراین این هزینه‌ها باید در راستای اولویت‌های مردم خرج شود نه جایی که در گذشته برای هزینه‌های انتخاباتی و فعالیت‌های پوپولیستی به انحای مختلف صورت می‌گرفته است.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران در ادامه گفت:‌ برای افزایش بودجه فرهنگی محلی وجود ندارد و ممکن است ناچار شویم از سال آینده از هزینه‌های دیگر خود بزنیم.

وی افزود: امروز مردم در تردد خود با مترو و اتوبوس به حدی دچار مشکل هستند که در ساعات پیک تعداد زیادی گزارش نزاع داریم؛ آنگاه می‌خواهیم در بخش فرهنگی هزینه کنیم.

فراهانی با بیان اینکه اکنون در تهران نیاز به 9 هزار اتوبوس وجود دارد گفت: در حال حاضر تعداد کل اتوبوس‌ها حدود 5400 عدد است و 800 اتوبوس هم در تعمیرگاه‌ها معطل تجهیزات و لوازم هستند و پول برای تعمیر آنها نداریم. در چنین شرایطی چرا باید روی هوا 200 میلیارد تومان را به کارهای فرهنگی فوق برنامه اختصاص دهیم؟

وی تصریح کرد: شهرداری تهران به واسطه فعالیت‌ها گذشته چند هزار میلیارد تومان بدهی دارد و مرتباً شاهد اعتراضات مختلف در این زمینه هستیم.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران در خصوص کسری بودجه درسال 97 هم گفت: اکنون براساس آخرین آمار از 3500 تا 5هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم و بیش از 3 هزار میلیارد تومان از بودجه تا پایان سال محقق نخواهد شد. با توجه به اینکه دیروز حدود 500 میلیارد تومان و امروز حدود 200 میلیارد تومان به سقف بودجه افزوده شد، برای سال دیگر حدود 5 هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهیم داشت و در حوزه توسعه اتوبوس‌ها و تامین واگن‌های مترو کم می‌آوریم.

اتوبوس بودجه پول شورای شهر تهران شهرداری تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر