کد خبر: 736047 A

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر و رییس پلیس و مدیرکل امنیت عمومی ایتالیا بر توسعه و تقویت همکاری‌های دو کشور در مبارزه با مواد مخدر تاکید کردند.

به گزارش ایلنا، اسکندر مؤمنی عصر امروز در این ملاقات که در محل ستاد برگزار شد، سطح روابط کشورهای ایران و ایتالیا را در ابعاد مختلف بسیار خوب توصیف کرد و گفت: در حوزه مبارزه با مواد مخدر نیز شرایط خوبی میان دو کشور وجود دارد.

وی، افزایش کشت خشخاش در افغانستان را بسیار نگران‌کننده توصیف کرد و گفت: همه کشورها به‌ویژه جمهوری اسلامی ایران و اروپاییان باید در مبارزه با مواد مخدر همکاری و تعامل بیشتری داشته باشند.

دبیرکل ستاد بیان داشت: در یازده ماه گذشته ۸۰۰ تن مواد مخدر در داخل کشور کشف کردیم که بخشی از آن، در حال ترانزیت به کشورهای اروپایی بود، همچنین ماه گذشته یک محموله ۶۰۰ کیلویی هروئین که مقصد آن چند کشور از جمله ایتالیا بود، ‌توسط ایران کشف شد.

مؤمنی با بیان اینکه ایتالیا نیز مانند ایران، قربانی ترانزیت مواد مخدر است، افزود: برای جمهوری اسلامی ایران تفاوتی بین توزیع مواد مخدر در داخل و ترانزیت به خارج از کشور وجود ندارد و با همه یکسان برخورد می‌کند.

وی گفت: ایران تاکنون در راه مبارزه با مواد مخدر، ۳ هزار و ۸۱۱ شهید و ۱۲ هزار جانباز و مجروح تقدیم کرده که ۱۵ نفر از مجموع این شهدا، مربوط به سال جاری شمسی هستند.

مومنی بیان داشت: انتظار ما این است که خارج از این تفاهم‌نامه‌ها و سخنرانی‌ها، شاهد اقدامات عملی در جهت مبارزه با این پدیده جهانی باشیم.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم با این مبارزه جهانی قرار دارد، گفت: معتقدیم این مبارزه‌ی جهانی، داخلی و خارجی نیست و جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از همه کشورها، در حال مبارزه با این پدیده است.

دبیرکل ستاد افزود: دنیا مخصوصا اروپاییان، باید به کشوری که در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد، کمک کرده و همراهی عینی، میدانی و عملی داشته باشد.

مؤمنی در پایان بر گسترش همکاری‌های دو جانبه در زمینه‌های همکاری‌های پلیسی، تبادل اطلاعات، همکاری با مرکز تبادل اطلاعات JPC، آموزش، تبادل تجربیات در حوزه‌های کاهش عرضه و تقاضا تأکید و آمادگی ایران را اعلام کرد و گفت: کشورمان در حوزه درمان و حمایت‌های اجتماعی نیز، اقدامات خوبی را انجام داده و دارای تکنیک‌ها و روش‌های جدیدی است که آماده تبادل و تعامل هستیم.

رئیس پلیس ایتالیا به شهدا و جانبازان عرصه مبارزه با مواد مخدر ادای احترام کرد

همچنین فرانکو گابریل لی، رئیس پلیس و مدیرکل امنیت عمومی ایتالیا گفت: ما نیز معتقدیم که تولید و قاچاق مواد مخدر نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش یافته است و حتی سرزمین ما را در مصرف هروئین قربانی خود کرده است.

وی افزود: ما کاملاً به تلاش‌های بی‌وقفه جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر آگاهیم و به شهدا و جانبازانی که در راه مبارزه با مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند، ادای احترام می‌کنم.

رئیس پلیس ایتالیا یکی از فعالیت‌های استرات‍ژیک را بحث کنترل دلیوری خواند و گفت: این امر برای پلیس ایتالیا بسیار مهم است که اگر به انجام برسد، به اطلاعاتی در خصوص شبکه‌های قاچاق مواد مخدر و شبکه‌های بانکی آن‌ها دست خواهیم یافت.

گابریل لی نیز گفت: رابطه ما با جمهوری اسلامی ایران، رابطه‌ای استراتژیک است و ما آماده همکاری و تبادل تجربیات در حوزه مبارزه با مواد مخدر با ایران هستیم.

مبارزه با مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر