کد خبر: 735900 A

هاشمی:

رئیس شورای شهر تهران گفت: تکمیل پروژه‌های نیمه تمام شهری واجب است، چرا که باعث حفظ آبروی ما می شود و روی تحریم‌ها را نیز کم می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در جلسه نوبت عصر شورای شهر تهران تبصره 38 لایحه بودجه 98 که به موضوع تخصیص اعتبار برای تکمیل پروژه های نیمه تمام اختصاص داشت، دوباره در دستور کار قرار گرفت.

محسن هاشمی با بیان اینکه برای اتمام پروژه های نیمه تمام مهم باید به آب و آتش بزنیم، گفت: بسیاری از این پروژه ها با پیشرفت بالای 40 درصد و حتی تا 95 درصد به مدیریت شهری فعلی تحویل داده شده، اما هنوز به اتمام نرسیده است. باید مشخص کنیم که آیا این پروژه ها به درد می خورند و ما قصد تمام کردن آنها را داریم؟ در صورتی که به نتیجه مثبتی درباره آنها رسیدیم باید تمام تلاش خود را انجام دهیم که آنها را به سرانجام برسانیم.

وی تأکید کرد: باید در خصوص تبصره18 به صورت جدی بحث کنیم و حتی اگر 500 میلیارد تومان سقف پروژه بالا برود این پروژه ها تکمیل شود.

در ادامه حسن رسولی با بیان اینکه در صورت تأیید و تصویب تبصره 18 باید 490 میلیارد تومان به سقف بودجه اضافه شود، گفت: اگر این رقم به بودجه اضافه نشود عملاً تبصره از خاصیت می افتد.

مرتضی الویری در تأیید حرف رسولی گفت: براساس آنالیز و بررسی هایی که انجام شد بیش از 18 هزار و 200 میلیارد تومان برای شهرداری تهران در سال 98 درآمد متصور نیست.

در ادامه محمود میرلوحی با بیان اینکه اگر پروژه های عمرانی در حال حاضر فعال هستند به خاطر قولی است که ما به پیمانکاران داده ایم و در واقع این اعتبار برای فعالیت هایی است که پیمانکاران در سال 97 اجرایی می کنند، اظهار داشت: بنابراین اگر این تبصره اجرایی نشود در حق پیمانکاران جفا شده است. اشکالی ندارد که این رقم به سرجمع بودجه اضافه شود.

محمد سالاری قصد داشت در مخالفت با افزایش سقف درآمد شهرداری سخن بگوید که هاشمی خطاب به وی گفت: اگر این بودجه برای تکمیل پروژه های عمرانی اضافه شود، معاون عمرانی نیز به شهرداری بر می گردد و مشکل شما هم حل می شود.

سالاری در پاسخ به شهرداری اظهار داشت: مشکل من رویکردها است نه افراد.وی افزود: این که پروژه های نیمه تمام عمرانی که تحویل مدیریت جدید شهری شده است به اتمام برسد اقدام خوبی است اما این بودجه با آرمان های مدیریت شهری همخوانی ندارد. در حوزه شهرسازی، درآمدهای حاصل از حوزه شهرسازی با شعار حناچی که به قالیباف در خصوص درآمدهای حوزه شهرسازی نقد داشت و تأکید داشت که باید درآمدهای شهر از این حوزه کم شود، هم خوانی نداشته است.

وی ادامه داد: جهت اطلاع، بودجه شهرسازی در لایحه بودجه ای که آقای نجفی به شورا ارائه کرد، 7 هزار و 637 میلیارد معادل 44 درصد بودجه بود و حالا این رقم به حدود 8 هزار و 800 میلیارد تومان است که معادل 49 درصد بودجه، که این استراتژی در بودجه با توجه به رکود حاکم، اشتباه است.

هاشمی از موافقان افزایش بودجه اظهار داشت: فقط فروش اسقاطی های شهرداری به بیش از 600 میلیارد تومان می رسد. ما مجبور هستیم پروژه های نیمه تمام را به اتمام برسانیم. هم برای خودمان حفظ آبرو می شود و هم روی تحریم ها کم می شود.

افشین حبیب زاده خطاب به اعضای شورا گفت: این بودجه به عدم تحقق بودجه ارتباطی ندارد. املاکی در اختیار شهرداری تهران است که امکان کسب درآمد از آنها وجود دارد. ما املاکی برای تأمین این اعتبار را از بانک املاک به فروش می رسانیم تا این پروژه های عمرانی به اتمام برسد. 5 سال است که زیرگذر گیشا کلنگ خورده، چند درصد رشد فیزیکی داشته است؟ در حالی که مردم مدتها باید خاک آن را تحمل کنند و یا در استاد معین به همین ترتیب. این بودجه برای شهر واجب است و در قالب تهاتر و بودجه غیرنقد محقق می شود.

همچنین میرلوحی پیشنهاد کرد: با پس گرفتن دو هزار واحد واگذار شده می توان این اعتبار را فراهم کرد.

بودجه خاک رشد شورای شهر تهران تحریم ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر