کد خبر: 735265 A

معاون شهردار تهران:

معاون شهردار تهران گفت: طی 4 سال گذشته مجموعه اعتبارات تملک دارایی‌ سرمایه‌ای مالی رشد متوسط منفی داشته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سکینه اشرفی، صبح امروز در آغاز بررسی بودجه سال 1398 شهرداری در صحن علنی شورای شهر تهران اظهار کرد: جدا از الزامات شورای شهر برای تدوین بودجه سال آینده، دستورالعمل بودجه نیز از سوی وزارت کشور به شهرداری‌های سراسر کشور ابلاغ شد که بر اساس این الزامات و دستورالعمل، لایحه بودجه سال 98 شهرداری تهران، تدوین شده است.

وی به مقایسه بودجه سال آینده با ارقام بودجه‌های سنواتی شهرداری تهران پرداخت و ادامه داد: اگر مقایسه ای بین بودجه کل کشور و بودجه شهرداری تهران طی سال‌های 1394 تا 1398 داشته باشیم؛ حاکی از آن است که طی سال‌های اخیر میزان تورم به ترتیب 9.11، 9.6 و 9 درصد بوده است که با اعمال این نرخ تورم، بودجه شهرداری تهران در سال 97 باید به عدد 230 هزار میلیارد ریال می‌رسید که با 56 هزار میلیارد ریال بودجه اعمال نشده، سقف بودجه شهرداری تهران در سال 97 حداکثر 174 هزار و 205 میلیارد ریال بود.

اشرفی اضافه کرد: با این حساب، بودجه نه تنها افزایش نیافته، بلکه از نظر قدرت خرید سال 1394 و بهای ارائه خدمات به شهروندان در سال‌های بعد از آن، با کاهش چشم‌گیری روبرو بوده و در واقع بودجه با رویکرد انقباضی مصوب شده است.

معاون شهردار تهران با تاکید بر اینکه طی 4 سال گذشته مجموعه اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مالی رشد متوسط منفی داشته است، تاکید کرد: طی سال های 92 تا 97 به قیمت ثابث سال 95 رشد متوسط مجموعه اعتبارات حدود 7 درصد کاهش داشته است به طوری‌که رشد متوسط اعتبارات هزینه‌ای 11 درصد افزایش و رشد اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای 12 درصد کاهش یافته است.

وی در ادامه به جهت‌گیری‌های کلی و سیاست‌های بودجه‌ای در لایحه بودجه سال آینده شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: تجهیز منابع عمومی شهرداری تهران و اتکاء به درآمدهای مالی پایدار، انضباط مالی در بودجه، سامان‌دهی طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، توانمندسازی، اداره اقتصادی و افزایش بهره‌وری سازمان‌ها و شرکت‌ها، بودجه ریزی عملیاتی و همگرایی و هم افزایی در کلیه اقدامات و وظایف برای کاهش هزینه‌ها مهمترین رویکردهایی است که به طور کامل در بودجه سال آینده مورد توجه قرار گرفته است.

به گفته اشرفی، مهمترین تغییر بودجه سال 98 نسبت به سنوات پیش از آن، تطبیق بودجه با احکام برنامه پنج‌ساله سوم توسعه شهر تهران است.

معاون شهردار تهران بودجه ریزی‌ عملیاتی را یکی از موضوعات مهم بودجه سال 98 در راستای سیاست‌های بودجه‌ای و احکام برنامه دانست و گفت: با بودجه‌ریزی عملیاتی، همه اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه بر اساس واحد سنجش، مقدار واحد سنجش و میزان بهای خدمات هر واحد سنجش مورد لحاظ قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: در ننتیججه بودجه‌ریزی عملیاتی، تمرکززدایی به خوبی محقق شده و برخی اعتبارات حوزه اجتماعی و خدمات شهری که پیش از این در حوزه ستادی تمرکز داشته به واحدهای مناطق گسیل شده است؛ در نتیجه این اقدام حتی پایه بودجه برخی مناطق نیز تغییر چشم‌گیری داشته است.

اشرفی با ذکر مثالی در خصوص تغییر پایه بودجه مناطق شهرداری تهران گفت: در ده سال گذشته یک کارشناسی از عدد پایه بودجه مناطق صورت گرفته و هرسال مبلغی به این پایه افزوده می شد اما امسال، این عدد پایه بر اساس ظرفیت هر منطقه متفاوت لحاظ شده به طوریکه برای مثال بودجه منطقه یک شهر تهران که منطقه برخورداری محسوب می‌شود در سال آینده تنها یک درصد افزایش یافته اما بودجه منطقه 15 تا 27 درصد و بودجه منطقه 16 حداقل 22 درصد رشد داشته است.

تصریح کرد: با بودجه‌ریزی عملیاتی و تمرکززدایی، مناطق کمتر برخوردار پایتخت بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

گفتنی است؛ رسیدگی به کلیات و جزئیات بودجه سال آینده شهرداری تهران از صبح روز یکشنبه، دوازدهم اسفندماه، در دو نوبت صبح و عصر در دستور کار صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران قرار دارد.

تملک دارایی رشد سرمایه شهردار تهران شهرداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر