کد خبر: 734458 A

فتاح:

رییس کمیته امداد با بیان اینکه خط کشی سیاسی در کمیته امداد برای کمک به نیازمندان وجود ندارد، گفت: ربا در بانکداری، فاصله گرفتن از زندگی اسلامی و ایرانی و زندگی اشرافی برخی مسئولان گلوگاه تولید فقر در جامعه شده‌ است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پرویز فتاح در سخنان پیش خطبه نماز جمعه امروز تهران با گرامی داشت یاد امام راحل که موسس کمیته امداد بود، گفت: در ۱۴ اسفند سال روز تاسیس کمیته امداد در سال ۵۷ است که تقارن با ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی دارد افتخار ما این است که در نهاد مقدس کمیته امداد خادم مردم و محرومان و نیازمندان هستیم ما تنها نهادی هستیم که نام مقدس امام راحل را در قید حیات بر سر در خویش داشته و من این روز را به همه مددکاران امدادگران و حامیان تبریک می‌گویم.

وی با بیان اینکه در ادبیات امام راحل از از عبارت مستضعف برای محرومان جامعه استفاده می‌شود نه فرودست، ادامه داد: محرومان کسانی هستند که حقوق شان پایمال شده و حق آنها تضعیف شده است امام راحل پایه‌های انقلاب اسلامی را بر دوش محرومان استوار ساخته است و انقلاب متعلق به محرومان قلمداد می‌شود این ها و لی‌نعمات ما هستند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی با بیان اینکه سبک زندگی امام و رهبری مصداق بارز پیشوای محرومان است، ادامه داد: فشارها، تحریم‌ها، جنگ، تورم و گرانی، سیاست‌های غلط سیاسی و اقتصادی، سوء مدیریت و ناکارآمدی برخی مدیران باعث ایجاد فقر در جامعه شده‌است همچنین معضلات اجتماعی، تغییر سبک زندگی، آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد و هزینه‌ها بالای درمان بر شدت فقر در جامعه افزوده است همچنین ربا در بانکداری، فاصله گرفتن از زندگی اسلامی و ایرانی و زندگی اشرافی برخی مسئولان گلوگاه تولید فقر در جامعه شده‌ است.

فتاح با بیان اینکه اگر به جای تولید ملی نگاه‌مان به واردات باشد قطعا گلوگاه‌های تولید فقر در جامعه ایجاد می‌شود، خاطرنشان کرد: درمان اصلی فقر و ریشه‌کنی آ‌ن در گرو رشد اقتصادی، مهار گرانی و تورم و حفظ ارزش پول ملی، افزایش درآمد سرانه هر ایرانی و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. همچین برای رفع محرومیت مبارزه جدی با اشرافی‌گری صورت بگیرد.

وی با اشاره به اقدامات کمیته امداد امام خمینی یادآور شد: در حال حاضر پنج میلیون نفر تحت حمایت مستقیم و غیرمستقیم کمیته امداد امام خمینی هستند که این افراد غیر از افرادی هستند که تحت پوشش خیریه‌ها و سازمان بهزیستی قرار دارند همچنین یک میلیون زن سرپرست خانوار، یک میلیون و ۴۰۰ هزار سالمند، ۱۵۰ هزار یتیم، ۳۲ هزار بیمار صعب العلاج، ۳۲۰ هزار دانش آموز و ۵۵ هزار دانشجو تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی هستند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی خاطرنشان کرد: ایجاد بسترهای لازم برای رفع موانع کارآفرینی می‌تواند در فقرزدایی موثر باشد و کار محرومان اصولا با مشارکت مردم برطرف می‌شود ماموریت کمیته امداد نیز که برخواسته از دستورات دین اسلام است وحدت آفرینی بوده و هر کس به انقلاب و ایران ارادتمند باشد می‌تواند در این زمینه به ما در کمیته امداد یاری رساند و خط‌کشی سیاسی در این خصوص در کمیته امداد جایی ندارد.

فتاح با تاکید بر اینکه یکی از افتخارات کمیته امداد خمینی، اعتماد مردم به این سازمان است، گفت: طی ۱۱ ماه سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد کمک‌های مردم افزایش پیدا کرده و ما امانتدار انفاقات مردم هستیم و این انفاقات را در مسیر درست و صحیح هزینه خواهیم کرد.

وی با اشاره به اقدامات کمیته امداد تصریح کرد: کمک به معیشت نیازمندان، تامین هزینه درمان بیماران صعب العلاج تامین جهیزیه، هزینه تحصیل، رفع سوء تغذیه کودکان زیر پنج سال، سفرهای زیارتی، کمک‌های موردی و ... از وظایف اصلی کمیته امداد است اما مهمترین ماموریت ما اشتغال و خودکفایی محرومان است که در همین خصوص در سال ۹۷ بیش از ۷ هزار میلیارد تومان کمک به معیشت صورت گرفته است، در بخش درمان ۵۰۰ میلیارد تومان، در بخش مسکن هزار میلیارد تومان، در بخش جهیزیه ۱۵۰ میلیارد تومان، در بخش دانشجویان ۱۲۰ میلیارد تومان، در بخش رفع سوءتغذیه کودکان ۱۲۰ میلیارد تومان، حق بیمه‌های اجتماعی ۲۰۰ میلیارد تومان، در بخش سفرهای زیارتی ۱۶۰ میلیارد تومان هزینه شده است.وی ادامه داد: همچنین با تخصیص اعتبار در حدود دو هزار میلیارد تومان در سال ۹۷ به بیش از صد هزار نفر وام اشتغال پرداخت شده است.

به گفته فتاح در تبصره ۱۴ و ۱۶ بودجه سال ۹۸ و همچنین مواد دیگری که به نفع محرومان هزینه می‌شود شاهد اقدامات موثری هستیم. همچنین در سال ۹۸ برای افراد پشت نوبتی ظرفیت‌های لازم ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در طی پنج ماه گذشته ۶۲۰ هزار خانوار به طور موقت وارد چرخه حمایتی کمیته امداد شده‌اند و خوشبختانه دیگر پشت نوبتی نداریم و در سال آینده نیز صف‌ها در کمیته امداد از بین خواهد رفت همچنین کارمزد وام کمیته به مددجویان سه درصد بوده است که از سال آینده این کارمزد اعمال نخواهد شد و وام به صورت کاملا قرض الحسنه به مددجویان پرداخت خواهد شد.

رئیس کمیته امداد خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی که در جامعه مواجه بودیم اما خوشبختانه با کمترین معوقات بانکی و لاوصولی مددجویان کمیته امداد مواجه بودیم.

وی با اشاره به فروش ساختمان سوهانک تصریح کرد: ساختمان سوهانک فروخته شد و تمام پول آن صرف وام‌های قرض الحسنه نیازمندان شد.

رئیس کمیته امداد با اشاره به امدادرسانی به زلزله زدگان کرمانشاه گفت: موفق شدیم ۹ هزار ساخت و تعمیر منازل را در کرمانشاه به پایان برسانیم بدون اینکه مددجویان هزینه‌ای پرداخت کنند.

وی با اشاره به جشن نیکوکاری در ۱۵ و ۱۶ اسفندماه گفت: به فضل الهی ما در سال آینده هیچ یتیمی درکشور نداریم که بدون حامی باشد همچنین مسکن ایتام نیز سال آینده احداث خواهد شد و پشت نوبتی‌ها برای ورود به کمیته امداد قطع خواهد شد همچنین برای بیش از ۲۰۰ هزار نفر وام تا شش هزار میلیارد تومان بودجه قرار دادیم و همه مددجویان بیمه حوادث می‌شوند. همچنین مستمری‌بگیران در سال آینده ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت.

او با بیان اینکه با دریافت زکات، صدق و انفاقات مردم فقر را از بین می‌بریم، گفت: به رغم همه سختی‌ها ما به آینده امیدواریم و کمر تحریم را شکسته و خواهیم شکست و از همه سختی‌ها عبور می‌کنیم و آرزوی شورش محرومان را بر دل دشمن خواهیم گذاشت.

پرویز فتاح
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر