کد خبر: 732117 A

حق شناس:

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه شهر ما شهر عجیبی است، اظهار داشت: دو گروه مانع از آنند که این شورا آرامش و تمرکز لازم برای مدیریت مشکلات و ناکارآمدی‌ها داشته باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدجواد حق شناس در صدوبیست و پنجمین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه ١٨ ماه از آغاز به کار شورای پنجم می‌گذرد و ما هنوز اندر خم یک کوچه‌ایم، گفت: نیک می دانم که همکارانم چگونه و با چه قیمت تلاش کرده اند تا در میان انبوه مشکلات و نابسامانی ها از منافع شهر و شهروندان دفاع کنند. اما دو گروه مانع از آنند که این شورا آرامش و تمرکز لازم برای مدیریت مشکلات و ناکارآمدی ها داشته باشد.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: اول کسانی که به هرقیمت و برای منافع سیاسی و اقتصادی خود شورای پنجم را بی خاصیت جلوه مى دهند و دوم دوستانی که آگاهانه و ناآگاهانه با کم لطفی و بدعهدی حاضرند شورای شهر و آرزوهای مردم را فدای برخى خودخواهى ومنافع زودگذر خود کنند.

وی افزود: گرچه امید چندانى ندارم به خردورزى و تغییر روش کسانی که با اصالت و حاکمیت راى مردم مخالفند، یا آن را بی خاصیت و  در درجه دوم اهمیت می خواهند تا منافعشان تامین شود و هر روز و هر لحظه برای تخریب شورای اصلاح طلب تلاش می کنند. اما گروه دوم همراهان سست عنصرى هستند که رای مردم و نمایندگان منتخب را  در شورای شهر، چون پله و پلی برای رسیدن به عرصه قدرت می بینند. گویا فراموش می کنند که بدون رای مردم و اعتماد آنها  محلی از اِعراب ندارند. اینجاست که با خود و به نمایندگی از طرف آن بخش از اعضای شورای شهر که با این نگاه همراهند این بیت حضرت مولانا  را زمزمه می‌کنم که فرمود: زین همرهان سست عناصر دلم گرفت شیر خدا و رستم دستانم آرزوست.

حق شناس تاکید کرد: من گله مندم که در این برهه حساس بجای وفای به عهد و پایمردی در اصول اصلاح طلبی و بجای قدرشناسی از اعتماد شورای شهر و همت برای تقویت انسجام و تعامل با آنان  چون راه گم کرده اى عهد خود را به فراموشى مى سپارند و نیاز به مشورت را بر نمى تابند وامرهم شورا بینهم را به طاق نسیان مى سپارند. من مشفقانه و برادرانه مى‌گویم پیش از آنکه دیر شود تعامل با شوراییان و احترام به جایگاه قانونی شورا را در دستور کار خود قرار دهند.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه نوروزگاه زیبای ملت ما جاییست که ارزش های دینی و ملی ما به هم می پیوندد، عنوان‌کرد: نوروز همراه با تقارنى کم نظیر در راه است . همزمانى میلاد شیرخدا ، امیر جوانمردان على (ع)و نوروز ایرانیان فرصتی زیبا و بی نظیر را آفریده است. مردم ما امروز بیش از هرچیز نیاز به همدلى، امید ،شادى و نشاط دارند و اگر شما همت کنید شهرمان تهران را نوروزگاهی زیبا خواهیم کرد و به عنوان پایتخت نوروز در خاطرات ایران تمدنى و فرهنگى ماندگار کنیم. تقاضا دارم یکایک شما همراهان و همدلان در شوراى پنجم و همه همکاران و مدیران پرتلاش و پرتوان در سازمان بزرگ شهردارى تهران برگزاری هرچه باشکوه تر جشن نوروز و میلاد امیر جوانمردان را در دستور کار خود قرار دهند تا دست در دست هم روحی تازه در کالبد این شهر زیبا و دوست داشتنى بر دمیم.

وی در بخش بعدی سخنان خود گفت: من از همراهان ارزشمند و همکاران عزیزم در شهردارى تهران هم گله دارم چرا که در بودجه سال گذشته و مجددا در بودجه سال 98 حق مطلب را در حوزه فرهنگی و اجتماعی ادا نکرده و این حوزه به هیچ وجه جدی گرفته نشده است. آیا جز این است که اساس تفکر اصلاح طلبی بر پایه فرهنگ و ارزش های اجتماعی قرار دارد؟ شاید در حوزه شهرسازی و خدمات شهری و حمل و نقل و عمران تفاوت زیادی بین شوراى اصولگرا و اصلاح طلبی نباشد و اگر هم باشد دقیقا در مبنای فرهنگی این حوزه هاست اما در حوزه فرهنگی و اجتماعی است که عیار اصلاح طلبی و اصول گرایی خود را نشان می دهد.

حق شناس تاکید کرد: برخی از همکاران بزرگوارم توسعه شهرى  را فقط در روى هم گذاشتن آجر و سیمان و گسترش معابر و افزایش ایستگاه هاى حمل ونقل  می بینند اما گویا توجه نمی‌کنند همان خشتی را که روی هم می‌گذاریم مبنایش باید فرهنگ باشد، که به خاطر حفظ این  میراث است که خشت و آجرى را که روى هم مى چینیم معنا پیدا می‌کند. به ما مربوط نیست که پیش از ما ظرفیت‌ها و ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی را برای تبلیغات و انتخابات هزینه کردند. این اشتباه یا سوء استفاده باعث نمی‌شود بخواهیم از اساس صورت مسئله را پاک کنیم!

وی افزود: ما وظیفه داریم همپای پیشرفته ترین کشورهای دنیا برنامه ریزی فرهنگی برای شهر را در سرلوحه کار خود قرار دهیم و برای حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز برنامه هایی پیشرو و روزامد و متناسب با نیازهای جامعه خود داشته باشیم و به اجرا بگذاریم. امروز هر عضو اصلاح طلب شورای شهر در هر کمیسیونی که باشد در قبال حوزه فرهنگی و اجتماعی شهر مسئولیت ویژه و تعهدی انکار ناپذیر دارد. چرا که پایه و اساس توسعه شهر و اساس اصلاح طلبی را فرهنگ و کار فرهنگى می‌سازد.

حق شناس تصریح کرد: من خاضعانه از همکاران عزیزم در شورای شهر تقاضا دارم نه فقط برنامه و بودجه حوزه تخصصی خود را از منظر ارزش های فرهنگی و اجتماعی جامعه ببنند بلکه هر یک در ادای دین خود به این حوزه مهم  شهر غافل نشوند که بدون فرهنگ در پیشرفت خود، به جایی نخواهیم رسید.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر با بیان اینکه شهر ما شهر عجیبی است، گفت: در این شهر عده ای ده ها هزار میلیارد بدهی بر دوش شهرداری و مردم شهر می‌گذارند و در روز روشن و پیش چشم میلیونها شهروند همه را حاشا می‌کنند اما امثال سید محمود میرلوحی و دیگر همکاران من به جرم اظهار بخشى کوچک از  واقعیت مورد شکایت قرار مى‌گیرند و محاکمه می‌شوند؛ همانگونه که آن خبرنگار جوان به جرم افشای املاک نجومی و علنى کردن برخى نادیدنی‌ها محاکمه و بازداشت و زندانى شد.

وی افزو: شهر من شهر عجیبی است که در آن خیابان بزرگی به نام علی شریعتی نامیده مى‌شود اما برگزاری مراسم تشییع و خواندن نماز بر پیکرپوران شریعت رضوی خواهر دو شهید و همسر علی شریعتی در حسینیه ارشاد که با نام شریعتى شناخته مى‌شود، با مشکل روبرو مى شود و در حسینیه بر روى نمازگزاران بسته می‌ماند.

حق شناس در پایان تاکید کرد: همکاران عزیزم باور کنید چاره کار ما فرهنگ و نهادهایی است که از ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی بر می‌خیزد. تا دیر نشده است همت کنیم.

جرم شهرداری شهروند جوان کمیسیون فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر