کد خبر: 720302 A

جهانگیری:

معاون اول رییس‌جمهور گفت: انتظار تمام مدیران و سیاستگذاران از نهادهای علمی به خصوص دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی این است که به دولتمردان و به شهروندان کشورمان در فهم درست مسائل و ارائه راهکارهای مناسب برای برون رفت از آنها کمک کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اسحاق جهانگیری صبح امروز در آیین اختتامیه دهمین دوره جشنواره بین المللی  فارابی گفت: در این برنامه به طور طبیعی قرار بود دکتر روحانی برای تقدیر از دانشمندان و عالمان حضور پیدا کنند، اما طبق برنامه‌های پیش آمده امکان حضور ایشان فراهم نشد.

وی با بیان اینکه امیدوارم همیشه دستاوردهای بیشتر و مهمتری برای علوم انسانی و جامعه انسانی و اسلامی را شاهد باشیم، گفت: من به لحاظ تخصصی بیشترین دوران زندگی‌ام در حوزه اجرا، صنعت و مهندسی کار کرده‌ام. هرچه بیشتر در این بخش‌ها حضور پیدا کردم، نیاز مبرم به علوم انسانی و اجتماعی را  برای پشیبرد وضعیت کشور رابیشتر احساس کردم.  احساس می کنم این بخش از علم در همه مواقع به خصوص در زمان‌های خاص بسیار کارساز برای عبور از مشکلات است. هرچه می‌گذرد نیاز ما به علوم انسانی بیشتر می‌شود.

او افزود: گاهی اوقات نه تنها مشکلات حل نمی‌شود، بلکه پیچیدگی آنها بیشتر هم می‌شود. انتظار تمام مدیران و سیاستگذاران از نهادهای علمی به خصوص دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی این است که به دولتمردان و به شهروندان کشورمان در فهم درست مسائل و ارائه راهکارهای مناسب برای برون رفت از آنها کمک کنیم.

جهانگیری ادامه داد: در حال حاضر شناخت و درک صحیح از مشکلات پیش نیاز هر اقدامی است. اگر ما به مسئله و مشکلی خوب اشراف نداشته باشیم و ندانیم مشکل کجاست، هر چه راهکار ارائه دهیم آن راهکارها به مقصد مورد نظر نمی‌رسد.

وی ادامه داد: در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی هستیم و دشواری‌هایی تاکنون پشت سر گذاشته‌ایم  و از گردنه های سختی عبور کرده‌ایم. اگر نگاهی به عقب بیندازیم می بینیم که خیلی از دوران‌های ما دوران‌های استثنایی در تاریخ کشور است مثل جنگ تحمیلی ۸ ساله که هنوز آثارش در منطقه هویدا است.

او افزود: امروز به فضل الهی فرصت‌های زیادی در اختیار داریم همچنین تنگناها و تهدیدهای مختلف علیه ماست. تهدیدهایی که امروز ما با آن روبه‌رو هستیم در مقابل داشته‌هایی که اندوخته‌ایم قابل حل است. علاوه بر توجه به این نکته یک موضوع مهم و اساسی که اکنون به آن نیاز داریم این است که نسبت به آینده کشور و نظام افق گرایی کنیم.

جهانگیری اشاره کرد: آمریکایی‌ها جنگ اقتصادی علیه ایران را همزمان با جنگ روانی آغاز کرد. هدف آنها این بود که مردم را نسبت به آینده ناامید کنند و به تعبیر خودشان جوری وانمود کنند که آینده روشن نیست و تردید و نگرانی نسبت به آینده را تشدید کنند لذا به همین دلیل باید تلاش گسترده‌ای انجام داد.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: امروز زمان  ایجاد گفت و گو و اعتماد به خود و نظام است. مهمترین سرمایه ای که در اختیار ملت ایران برای عبور از دوران سخت چهل سال گذشته بوده سرمایه اجتماعی بوده که همواره ملت ایران را کمک کرده تا از آن شرایط دشوار عبور کند. این سرمایه اجتماعی نتیجه برداشت دینی و قرائت دینی بوده که امام بزرگوار از اسلام ارائه کردند که ملت و مردم در حکومت نقش تعیین کننده دارند.

او اضافه کرد: برای ترمیم سرمایه اجتماعی کشور به سمت عالمان و پژوهشگران اجتماعی ایران دست دراز می‌کنیم. من فکر می‌کنم گفتگو میان دولت و دانشگاه در مراحل مختلفی آغاز شده است. سال گذشته سعی کردم موضوع گفتگوی ملی به عنوان نیاز مردم ایران در همه جا مطرح شود و فکر می‌کردم با تنگناهایی که قابل پیش بینی است مأموریت ما این است که  از تنگناها با توجه به مسائل داخلی که همان گفتگو است استفاده کنیم.

وی بیان کرد: امروز وقت آن نیست که نخبگان نسبت به سرنوشت کشور بی‌توجه باشند. لازم است که نخبگان هم گفتگو کنند و هم در جاهایی که نیاز است هشدار بدهند. گفت و گو بین حکومت و مردم بسیار نیاز است. مردم حتی اگر اعتراضی دارند اعتراضشان باید با گفتگو مطرح شود. ما در مقطعی هستیم که اگر مردم دست به کار شوند می‌توانیم تنگناها را حل کنیم از این رو مردم باید با نخبگان کشور ارتباط بهتری برقرار کنند.

معاون اول رییس جمهور در پایان تصریح کرد: نخبگان نقش واسطه دارند و می توانند وارد عمل شوند تا تنگناها را توسط گفتگو با مردم حل کنیم. امیدوارم صاحب‌نظران و نواندیشان ما در رشته‌های مختلف علوم انسانی شرایط فعلی کشور را درک کنند و نوع درک آن را به دیگران بیاموزند. کشور ایران توانمندی‌های زیادی دارد و صاحب نظران و نیروی انسانی توانمند زیادی در ایران وجود دارد و اگر با هم باشیم می‌توانیم این دوره را پشت سر بگذرانیم.

اسحاق جهانگیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر