کد خبر: 698396 A

رییس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به لزوم ارزش‌گذاری اکولوژیک درختان، پیشنهاد کرد که شهرداری تهران تدوین عوارض حفظ و گسترش فضای سبز را بر مبنای محاسبه ارزش اکولوژیک در دستور کار خود قرار دهد که اعضای شورا با این پیشنهاد موافقت کردند.

به گزارش ایلنا، زهرا صدراعظم نوری، رییس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در دفاع از اصلاحیه مصوبه اخذ عوارض حفظ و گسترش فضای سبز شهر تهران گفت: با توجه به آلودگی‌های محیط زیستی گوناگون اعم از آلودگی آب و هوا، به ارزش اکولوژی درختان باید نگاه متفاوت و ویژه‌ای داشت. سالانه درختان با ریشه دواندن در عمق زمین علاوه بر ذخیره نزولات جوی در خاک، تأثیر به‌سزایی در کاهش آلودگی هوای ناشی از سوخت واحدهای صنعتی، خودروها و منازل دارند.

وی ادامه داد: بیش از دو دهه از تصویب عوارض حفظ و گسترش فضای سبز در شهر تهران می‌گذرد که مقدار این عوارض برحسب وزن حدودی چوب حاصل از درختان مبتنی بر میزان محیط بن آنها محاسبه شده است. مقدار افزایش عوارض سالانه نیز صرفا بر اساس در نظر گرفتن ضرایبی در هر سال محاسبه گردیده است که می‌بایست برای محاسبه دقیق‌تر این عوارض، ارزش اکولوژیک درختان و فضای سبز نیز در نظر گرفته شود.

به گفته نوری؛ ارزش اکولوژیکی یک درخت شامل پارامترهایی همچون کنترل فرسایش خاک، تنظیم شرایط اقلیمی، تولید اکسیژن، جذب دی اکسید کربن و ده‌ها ارزش دیگر است. با توجه به تعریف ارزش اکولوژیکی درختان لازم است محاسبه مقدار عوارض مرتبط با حفظ، نگهداری و گسترش فضای سبز شهری با دقت بیش¬تری صورت پذیرد تا اهمیت تاثیر درختان و فضای سبز شهری در کاهش میزان آلودگی‌ها همچنان به عنوان یکی از اصلی‌ترین مسایل حوزه مدیریت شهری معرفی و مطرح گردد.   

نوری با اشاره به لزوم ارزش‌گذاری اکولوژیک درختان، پیشنهاد کرد که  شهرداری تهران تدوین عوارض حفظ و گسترش فضای سبز را بر مبنای محاسبه ارزش اکولوژیک در دستور کار خود قرار دهد.

 او در تشریح  لایحه اصلاحیه مصوبه «اصلاحیه مصوبه اخذ عوارض حفظ و گسترش فضای سبز شهر تهران» اظهار کرد: شهرداری تهران موظف است از تاریخ ابلاغ این مصوبه در شهر تهران، عوارض قطع درخت را به شرح جدول پیوست که جزء لاینفک این مصوبه بوده و ممهور به مهر شورای  شهر تهران است، اخذ کند. همچنین ماده یازده و دوازده به مصوبه مذکور اضافه شود.  

نوری درتوضیح ماده یازدهم پیشنهادی کمیسیون گفت:  شهرداری تهران با محوریت سازمان بوستان‌ها و همکاری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران موظف است نسبت به تدوین عوارض حفظ و گسترش فضای سبز بر اساس ارزش اکولوژیک درختان با شاخص‌های گونه‌بندی، محیط بن، محل واقع شدن درختان، تعیین ضریب ترسیب و هزینه نگهداشت درختان اقدام و لایحه عوارض حفظ و گسترش فضای سبز در شهر تهران برای اجرا در سال 1398 را حداکثر تا او ل دی ماه به  شورای اسلامی شهر تهران جهت تصویب ارسال کند.

وی در ارتباط با جزییات ماده 12 نیز اظهار کرد: به منظور تشویق در جهت اصولی جابجا کردن درختان، در صورت سبز ماندن درختان جابجا شده با تشخیص کمیسیون ماده هفت، عوارض مذکور به ماخذ یک چهارم اخذ می‌شود.

کلیات این لایحه با اکثریت قاطع آرا به تصویب رسید و بنا شد تا ادامه بررسی جزئیات آن به جلسه بعدی شورای شهر تهران موکول شود.

شهرداری تهران فضای سبز اصلاحیه قطع درختان شورای شه اشجار ارزش اکولوژیک اخذ عوارض حفظ و گسترش فضای سب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر