کد خبر: 693932 A

سالاری تاکید کرد:

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: سازمان اوقاف و امور خیریه، باید باغات در اختیار خود را بصورت باغ حفظ کند و از واگذاری آنها برای بارگذاری خودداری کند تا افراد حقیقی و حقوقی درگیر مشکلات نشوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد سالاری در صدوسومین جلسه شورای شهر تهران در تذکری به اقدام سازمان اوقاف و امور خیریه در خصوص باغ اراج اظهارداشت: ما در کنار صیانت از باغات و اهمیت به حفظ و گسترش فضاهای سبز باید موضوع حق الناس را نیز درنظر بگیریم.

وی ادامه داد: در اینجا تذکر اصلی من به سازمان اوقاف و امور خیریه کشور است که باید باغات در اختیار خود را در راستای همان وقفی که انجام شده حفظ کند و از بارگذاری در آن ها خودداری کند اما متاسفانه این سازمان به منظور بارگذاری در باغ اراج با شهرداری منطقه در دوره های گذشته به توافق ۳۰- ۷۰ رسیده است یعنی ۷۰ درصد باغ را در اختیار شهر قرار دهد برای تبدیل به پارک عمومی و ۳۰ درصد را بارگذاری کند.

این عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: شورای چهارم شهر تهران مانع این اقدام شد و بابت درختان سوخته و قطع شده ۸۵ میلیارد تومان جریمه تعیین کرد و تاکنون نیز از صدور مجوز ساخت و ساز در این باغ جلوگیری شده است، اما آنها پرونده را به کارگروه فنی کمیسیون ماده ۵ بردند و مصوبه ۳۰ - ۷۰ گرفتند، در حالی که ما در کمیسیون ماده ۵ با بارگذاری در آنجا مخالفت کردیم.

وی خطاب به رییس شورا و شهردار منتخب گفت: درخواست دارم جلسه ای با سازمان اوقاف تشکیل شود تا آن ها توضیح دهند که چرا این باغات را به اشخاص حقیقی و حقوقی می فروشند که آنها درگیر مشکلات شوند. اکنون شخصی که این زمین را خریده براساس قاعده ۳۰ - ۷۰ اقدام کرده است لذا شهردار تهران باید نسبت به تعیین تکلیف این باغ اقدام کند تا از بارگذاری در این باغ جلوگیری شود‌.

وی همچنین پس از استماع گزارش افشانی شهردار سابق تهران از اقدامات انجام شده در دوره مدیریت خود ضمن تقدیر و تشکر از وی گفت: ایشان به عنوان شهردار منتخب شورای پنجم در طول مدیریت خود به رویکردهای اعلامی  بخصوص پاکدستی تداوم بخشیدند و احترام واقعی به نهاد مدنی و شورا را در رفتارها و رویکردها اجرا کردند، هرچند در این تعامل بسیار موثر و معنادار تدابیر شخص رییس شورای شهر و تک تک اعضا نیز بسیار موثر بوده است.

وی ادامه داد: ایستادگی آقای افشانی در فضایی که قانون منع بکارگیری بازنشستگان مطرح شد، برای شورای پنجم فرصت خوبی را ایجاد کرد و باور دارم در آینده نه چندان دور همین نمایندگان محترم مجلس، طرحی را برای استثنا کردن شهرداران شهرها از قانون مصوب امضا خواهند کرد.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره  به انتخاب پیروز حناچی به عنوان شهردار تهران نیز بیان کرد: اکنون نیز از انتخاب آقای حناچی به عنوان شهردار تهران خرسندیم و من معتقدم حناچی از معدود مدیران برجسته، پاکدست و از برندهای شهرسازی و معماری و مدیریت شهری هستند، اکنون رسالت سنگینی بر دوش ایشان قرار دارد و امیدوارم با تلاش های ایشان و کابینه شان بتوانیم در مقابل  افکار عمومی و شهروندان تهران که مطالبات به حق زیادی را از ما دارند پاسخگو باشیم.

وی افزود: متاسفانه علی رغم تلاش های شورای پنجم و دو شهردار گذشته، شهروندان تهرانی از ما راضی نیستند چراکه در این مدت مطالباتشان برآورده نشده و ما نتوانستیم از ظرفیت و فرصت های مهم پیش رو به نحو احسن بهره برداری کنیم. امیدواریم در مدت زمان باقی مانده از این دوره با تداوم تعامل گذشته بین شورا و شهرداری و سازمان ها و نهادها بتوانیم به مطالبات افکار عمومی پاسخ مناسبی دهیم و این حق شهروندانی است که برای رای دادن به ما، ساعت ها در صف های طولانی ایستادند.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر