کد خبر: 693927 A

در جلسه شورا مطرح شد؛

عضو کمیسیون ماده ۷ قانون حفظ و گسترش باغات، نسبت به نابودی احتمالی باغ ۲۹ هزار متری در محله اراج هشدار داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، زهرا صدراعظم نوری، رییس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران طی تذکری درباره تخریب باغ اراج در منطقه ۱ تهران گفت:حفظ و صیانت از باغات و فضای سبز شهر تهران به عنوان یکی از رویکرد های اساسی شورای اسلامی شهر تهران در دوره پنجم است. از همین روی شورای اسلامی شهر تهران در اسفند سال 1396 توقف صدور پروانه و ساخت و ساز در باغات را به تصویب رسانید و همواره به دنبال تسری این نگاه به سطوح مختلف تصمیم گیری و اجرایی بوده است.

زهرا صدراعظم نوری ادامه داد: علی رغم وجود این رویکرد صریح در شورای شهر تهران، بعضا شاهد رویه های گذشته در سطح مناطق هستیم. به عنوان نمونه یکی از لکه های بزرگ باغ شمال شرق تهران موسوم به باغ اراج است.

نوری با بیان اینکه باغ اراج با مساحت 29 هزار متر مربع در محله اراج وجود داشته که پهنه آن G111 بوستان عمومی است، اضافه کرد: در سال 1394این باغ ابتدا توسط سوءاستفاده گران خشک شده و در یک حادثه مشکوک، آتش سوزی گسترده ای در این باغ رخ داده است. این آتش سوزی که بیش از هزار اصله درخت این باغ را از بین برده است به قدری گسترده بود که منطقه شمالی تهران را تحت الشعاع قرار داد و طبق برآورد اولیه 80 درصد باغ سوزانده شده است.

عضو کمیسیون ماده ۷ قانون حفظ و‌گسترش شهرداری تهران  ادامه داد: بدلیل این آتش سوزی دادستان انقلاب تهران و شورای حفظ حقوق بیت المال به عنوان مدعی العموم به این پرونده ورود کرده و کمیسیون ماده هفت قانون حفظ و گسترش فضای سبز ضمن اعمال ماده 4 قانون (تعقیب قضایی مالکین) تبصره یک ماده ششم (تصرف ملک از طریق دادگاه) و 85 میلیارد تومان خسارت و جهت احیا باغ ، غرس 5 هزار اصله درخت را برای این ملک رای صادر کرد.

نوری تاکید کرد: با وجود اینکه پرونده به دلیل مالکیت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و بهره برداری اوقاف در دادگاه ویژه روحانیت مفتوح بوده، اما پیگیری موثری توسط شهرداری وقت منطقه صورت نگرفته است. حتی شهرداری منطقه طرح تغییر کاربری این باغ از بوستان عمومی به برج را تهیه و در سال جاری به کمیسیون ماده 5 ارسال می‌کند.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه کمیسیون ماده 5 نیز با توجه به عدم تدوین ضوابط ساخت و ساز در باغات در جلسه 579 مرداد ماه سال جاری، رای به عدم موافقت با طرح پیشنهادی را صادر می‌کند، اضافه کرد: اما با وجود عدم امکان صدور پروانه برای باغات، شهرداری منطقه در مهر ماه مجوز دیوار کشی برای این باغ صادر و در آبان ماه نیز مجوز گودبرداری 30 درصد را صادر می کند.

او  با طرح چند سوال به شهرداری تهران و سایر نهادهای ذی ربط جهت تذکر داد و گفت: چرا تاکنون دادگاه عمومی و انقلاب تهران و شورای حفظ حقوق بیت المال وضعیت این ملک و املاک مشابه را مشخص نکرده است؟ اداره کل حقوقی شهرداری تهران تاکنون چه اقداماتی انجام داده است؟

وی ادامه داد: توافقات صورت گرفته به صورت مبهم و غیرشفاف مالکان و شهرداری، سبب از بین رفتن پیگیری استیفای حقوق شهر شده و هیچ گونه برخوردی با متخلفان صورت نپذیرفته است.

نوری تاکید کرد: چرا شهرداری تهران جهت حصول نتیجه اعمال تبصره یک در یک سال گذشته چه اقدام موثری انجام داده است؟چرا با وجود مفتوح بودن پرونده این ملک در دادستانی تهران، منطقه مربوطه طرح توجیهی صدور پروانه به کمیسیون ماده 5 ارسال کرده و پیگیر ساخت و ساز در این باغ و تغییر کاربری آن است؟

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: شهرداری منطقه به چه استنادی و چرا بدون صدور پروانه مجوز گودبرداری 30 درصد سطح اشغال را صادر کرده است؟بازرسی شهرداری تهران چرا تاکنون در خصوص این ملک گزارشی ارایه نکرده و از این اقدامات جلوگیری نکرده است؟

وی ادامه داد: چرا در دوره جدید مدیریت شهری طرح های تغییر کاربری پهنه های فضای سبز به کمیسیون ماده 5 ارسال گردیده و با وجود کمبود فضای سبز شهر تهران همچنان میل به بارگذاری و تخریب فضای سبز در کمیسیون ماده 5 وجود دارد؟

انقلاب ساخت و ساز سلامت شورای اسلامی شهر تهران قانون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر