کد خبر: 693922 A

نماینده بهداشت جهانی خبر داد:

نماینده بهداشت جهانی از افزایش ۱.۷ درصدی تلفات جاده‌ای در سال ۹۷ در ایران خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کریستف هلمن در همایش ملی ایمنی و ترافیک با بیان اینکه بسیار خرسندم که در چهارمین همایش ایمنی و ترافیک شرکت می‌کنم، گفت: آسیب‌های جاده‌ای یکی از مهمترین مشکلات بهداشت عمومی و علت اصلی مرگ و میر و آسیب در سراسر جهان است. بیش از ۱.۲۵ میلیون نفر در سال جاری زندگی خود را در جاده‌های سراسر دنیا از دست داده‌اند و ده‌ها میلیون نفر به شدت مجروح شده‌اند.

وی با اشاره به شعار امسال روز جهانی یادبود قربانیان حوادث جاده‌ای گفت: «جاده‌ها داستان‌هایی دارد» شعار امسال روز جهانی یادبود قربانیان حوادث جاده‌ای است و طبق گفته‌های بازماندگان زندگی آنها برای همیشه دگرگون شده است.

نماینده بهداشت جهانی با بیان اینکه با استفاده از زیرساخت‌ها، وسایل نقلیه ایمن، قوانین قوی‌تر و اجرای موثر آنها می‌توان حوادث رانندگی را کاهش دارد گفت: ترویج رفتار رانندگی ایمن و غیرتهاجمی و مراقبت‌های پزشکی اضطراری بهتر باید این حوادث ناگوار را به اقدامات موثر بدل کنیم. در جهان، در میان ۱۰ علت اول قطعی مرگ و میر تلفات جاده‌ای در سال ۲۰۰۴ در رتبه ۹ قرار گرفته بود ولی در حال حاضر از پنج علت اصلی اول مرگ و میر در ایران است.

کریستف هلمن تصریح کرد: با افزایش خودروها انتظار می‌رود که سوانح ترافیکی جاده‌ای افزایش پیدا کند اگر چه نمونه‌های موفقیت‌آمیزی در سطح جهان وجود دارد که توانسته است به رغم افزایش سریع خودروها سوانح ترافیکی جاده‌ای را کاهش دهد اگر روند فعلی در ایران بدون هیچ گونه مداخله‌ای ادامه پیدا کند آسیب‌های جاده‌ای به طور  چشمگیری افزایش می‌یابد و بیشترین صدمه متوجه آسیب‌پذیرترین افراد جامعه می‌شود بنابراین اقدامات فوری مناسب و هدفمند ضروری است.

وی ادامه داد: بر اساس هدف ۳-۶  از سومین هدف توسعه پایدار، (تامین سلامتی برای همه) تعداد تلفات ناشی از تصادفات جاده‌ای تا سال ۲۰۲۰ باید ۵۰ درصد کاهش یابد در ایران در سال ۱۳۹۷ یک روند افزایشی ۱.۷ درصدی مشاهده شده است اگرچه با توجه به روند کاهشی که در سال‌های قبل مشاهده شده بود هنوز به کاهش تلفات جاده‌ای امیدواریم.

نماینده بهداشت جهانی خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به اینکه تلفات جاده‌ای وابسته به شبکه پیچیده‌ای از عوامل مرتبط با یکدیگر است بنابراین برای حل مشکلات به رویکردی فرابخشی نیازمندیم.

کریستف هلمن با بیان اینکه به منظور نجات میلیون‌ها نفر، مجمع عمومی سازمان ملل «دهه اقدام برای ایمنی جاده‌ای از ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰» را معرفی کرده است تصریح کرد: این سند شامل پنج محور اصلی است که عبارتند مدیریت ایمنی جاده‌ها، بهبود ایمنی زیرساخت‌های جاده‌‌ای، وسایل نقلیه ایمن‌تر، بهبود رفتار افراد در جاده‌ها و بهبود اقدامات پس از تصادف است. به منظور یاری رساندن به کشورها در دستیابی به اهداف توسعه پایدار با رهنمود برنامه جهانی «دهه اقدام» چارچوبی را برای سیاست‌گذاری، اجرا و حمایت طلبی ارائه می‌دهد.

نماینده سازمان بهداشت جهانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برنامه راهبردی ایمنی جاده‌ها «۲۰۱۱ – ۲۰۲۰» را در راستای پنج محور یاد شده تدوین کرده است، ادامه داد: این برنامه ۱۴ هدف راهبردی دارد که عمدتا در مورد مدیریت سرعت ایمنی رانندگان و عابران پیاده، توسعه بانک اطلاعاتی جامع برای تصادفات جاده‌ای، ایمنی زیرساخت‌های جاده‌ها، ایمنی وسائط نقلیه و تدابیر پس از وقوع تصادفات است.لازم به ذکر است که ظرف دو سال آینده این برنامه راهبردی نیاز به بازبینی دارد و WHO آماده است تا در روند بازنگری آن مشارکت داشته باشد.

وی ادامه داد: در جمهوری اسلامی ایران WHO با وزارت بهداشت و آموزش پزشکی و سایر ذینفعان در زمینه اجرای موارد مهم برنامه کشوری برای ایمنی جاده‌ها همکاری می‌کند. بهبود مراقبت‌های پزشکی اضطراری، گزارش ایمنی جاده‌ها و کار بر روی سیستم جامع سطح مصدومیت‌های جاده‌ای از مهمترین فعالیت WHO است همچنین مدیریت سرعت، انتقال دانش و تجربیات بین‌المللی، در دستور کار WHO قرار دارد.

کریستف هلمن با اشاره به شعار روز جهانی «یابود قربانیان حوادث جاده‌ای» گفت: باهم یاد هزاران نفری که در سال ۱۳۹۷ جان خود را در حوادث جاده‌ای در ایران از دست داده اند و نیز آسیب‌دیدگان این حوادث را گرامی می‌داریم و همچنین درگذشت اندوهناک دو مقام عالی سازمان تامین اجتماعی، دکتر نوربخش و دکتر تاج‌الدین معاون ایشان که در حوادث رانندگی بوده است را گرامی می‌داریم.

کریستف هلمن نماینده بهداشت جهانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر