کد خبر: 689000 A

از سوی سازمان دامپزشکی؛

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور، جزییات طرح واکسیناسیون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، علیرضا اکبرشاهی، مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌‌‌‌‌های طیور سازمان دامپزشکی کشور گفت: طرح واکسیناسیون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کنار سایر عوامل مراقبتی در حال اجرا است، لذا پس از اینکه واکسن‌‌‌‌های مورد تایید سازمان دامپزشکی کشور و کمیته فنی دفتر طیور این سازمان از بین واکسن‌‌‌‌‌های موجود انتخاب شد، بحث فراهم کردن مجوز و زمینه واردات ومصرف آن نیز مطرح شد.

وی با بیان اینکه طرح واکسیناسیون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از تیرماه سال جاری کلید خورده است، در تشریح جزییات بیشتری از فرآیند طی شده این طرح در این مدت تا امروز اظهار داشت: نخستین واکسن وارد شده به کشور واردات ۱۰ میلیون دز واکسن آنفلوآنزای پرندگان به همراه واکسن نیوکاسل بود که ساخت کشور مکزیک و تحت لیسانس شرکت "بوهرینگر" آلمان بود که در برخی گله‌‌‌‌ها به صورت دونوبتی و در برخی گله‌‌‌‌‌ها به صورت سه نوبتی تزریق شد. به این شکل که گله‌‌‌‌های تا سن پنج هفته تحت پوشش سه نوبت واکسیناسیون قرار گرفتند (در هفته دوم، اولین واکسیناسیون و چهار هفته بعد دومین نوبت واکسیناسیون و در نهایت مرحله سوم واکسن نیز در زمان انتقال پرنده به قفس در سن ۱۴- ۱۵ هفتگی) انجام شد.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌‌‌‌‌های طیور سازمان دامپزشکی کشور افزود: گله‌‌‌‌هایی نیز که قرار بود طی دو نوبت واکسن دریافت کنند، گله‌‌‌‌‌‌های بالای پنج هفته بودند که قرار شد تا این واکسیناسیون در گله‌‌‌‌های پنج تا ۹ هفته انجام نشود و وقتی که سن آنها به ۱۰ هفتگی رسید، نخستین واکسن به آنها تزریق شده و چهار هفته بعد در زمان انتقال به قفس، دومین واکسن نیز به آنها تزریق و برنامه واکسیناسیون در آنها اجرا شود.

به گفته اکبرشاهی، واکسن اول در واحدهای تخم‌‌‌‌‌‌گذار و مادر گوشتی و تخمگذار استان‌‌‌های قزوین، تهران، قم و البرز دارای شرایط امنیت زیستی مناسب مصرف شد.

وی اضافه کرد: در زمینه کنترل و اثربخشی واکسن هم نمونه‌‌‌‌‌برداری‌‌‌‌های خاص در استان‌‌‌‌های تعریف شده که نتایج آن در حال بررسی و تکمیل است.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌‌‌‌‌های طیور سازمان دامپزشکی کشور در پاسخ به پرسش‌‌‌‌‌هایی که در زمینه چرایی منع جابجایی طیور واکسینه شده در استان‌‌‌های پر خطر به سایر استان‌‌‌‌ها مطرح می شود، تصریح کرد: دلیل این امر اهمیت ایجاد پوشش مناسب و ایمنی در گله‌‌‌‌های تخمگذار در استان‌های پر خطر است چراکه با توجه به هزینه انجام واکسیناسیون انتقال پولت‌‌‌های واکسینه به استان‌های پر خطر چندان توجیه‌‌پذیر نیست. 

اکبرشاهی با اشاره به اینکه با توجه به محدودیت و مشکلات تامین واکسن در آن مقطع مقرر شد که صرفا پولت‌‌هایی برای واکسن انتخاب شوند که در استان‌‌‌های پر خطر قم، قزوین، البرز، آذربایجان شرقی، تهران و اصفهان جابجا می‌‌‌شوند، خاطرنشان کرد: با این وجود، مدیران واحدهایی که شرایط فروش پولت را در منطقه خودشان نداشته باشند با اطلاع و هماهنگی اتحادیه مرغداران تخم‌‌‌گذار استان اجازه دارند پولت خود را به سایر نقاط کشور هم ارسال کنند.

وی با اشاره به جزییات طرح واکسیناسیون آنفلوآنزای پرندگان، به واردات ۱۰ میلیون دز واکسن دوم که ساخت شرکت "زئوتیس" آمریکا بود، اشاره کرد و ابراز داشت: این واکسن بر اساس اعلام شرکت تولیدکننده باید در دو نوبت تزریق می‌‌شد که نخستین واکسن در سن سه تا چهار هفتگی و دومین مرحله واکسن هم به فاصله چهار هفته بعد تزریق نخست انجام می‌گردد.

به گفته مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌‌‌‌‌های طیور سازمان دامپزشکی کشور، محدودیتی در تزریق این واکسن به لحاظ سنی وجود نداشت و این واکسن در استان‌‌‌‌های تهران، قزوین، قم و البرز و مقداری نیز در اصفهان و به مقدار خیلی جزئی در آذربایجان شرقی مصرف شد.

اکبرشاهی با یادآوری اینکه بحث اثربخشی این واکسن هم به مانند واکسن مرحله نخست در حال انجام است، بیان کرد: با واکسن اول نزدیک به سه میلیون و هفتصد هزار قطعه پرنده و با واکسن دوم شرکت آمریکایی، نزدیک به پنج میلیون پرنده واکسینه شدند.

وی با بیان اینکه واکسن مرحله سوم نیز وارد کشور شده و سازمان دامپزشکی کشور در حال برنامه‌‌‌ریزی برای مصرف آن است، در اشاره به شرایط واکسن جدید نیز یادآور شد: واکسن مرحله سوم وارد شده ساخت "هاربین" چین به نام RE۶+RE۶ است که ۱۰ میلیون دز از آن وارد کشور شده و مقرر است به دلیل حجم بیشتر صرفا در استان‌‌های تهران، قم، البرز، قزوین، اصفهان و تا حدودی آذربایجان شرقی مصرف شود. این واکسن هم به دلیل خاصیت واکسن، مشابه واکسن نخست تزریقی که شرایط آن پیش تر توضیح داده شد باید در سن زیر۵ هفته در سه نوبت و در سن بالای پنج هفته در دو نوبت تزریق شود.

سازمان دامپزشکی کشور سازمان دامپزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر