کد خبر: 688698 A

کمتر از دو هفته پس از اجرای مرحله دوم طرح کاهش، اولین نشانه‌های تاثیر مثبت این طرح بر کیفیت هوای شهر تهران در حال نمایان شدن است. به طوری که با گذشت ۲۳۰ روز از سال مشخص شده که روند فزاینده آلودگی هوا نسبت به سال گذشته، از نیمه دوم سال معکوس شده و در یک ماه و نیم اخیر در هیچ روزی هوای تهران ناسالم نشده است.

به گزارش ایلنا، براساس اعلام معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، تا ۱۴ آبان که ۲۳۰ روز از سال ۱۳۹۷ می‌گذرد، هوای تهران در هیچ روزی به وضعیت ناسالم نرسیده است و تعداد روزهای با هوای پاک و سالم نیز از ۱۹۶ روز در سال ۹۶ به ۲۰۳ روز در سال ۹۷ رسیده است.

بررسی جزییات این گزارش نشان می‌دهد با آنکه در نیمه ابتدایی سال جاری کیفیت هوای تهران در ادامه روند سه سال اخیر روند نزولی داشت و تعداد روزهای پاک و سالم کاهش یافته و تعداد روزهای «ناسالم برای گروه‌های حساس» افزایش یافته بود، با ورود به نیمه دوم سال، این روند به طرز محسوسی تغییر کرده است.

در حالی که در سال ۹۶ از اول مهر تا ۱۴ آبان، تهران ۱۲ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز کاملا ناسالم را تجربه کرد، در سال ۹۷ در این ۴۴ روز حتی یک روز هم هوای تهران از مرز سلامت عبور نکرده و تعداد روزهای آلوده در این برهه زمانی از ۱۳ روز به صفر رسیده است. در مقابل، در همین بازه زمانی ۴۴ روزه در سال ۹۷ شاهد ۵ روز هوای پاک هستیم و حال آنکه در سال ۹۶ در همین برهه، تهران تنها یک روز هوای پاک را به خود دید.

این دستاورد ملموس در حالی به دست آمده که هنوز اعمال جریمه توسط دوربین‌های جدید آغاز نشده است و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که با افزایش پوشش معاینه فنی خودروها و به‌ویژه نظارت‌های سختگیرانه‌ای که در خصوص خودروهای دیزلی آغاز شده است، به زودی شاهد تأثیرگذاری بیشتر طرح کاهش آلودگی هوا بر تولید و انتشار ذرات آلاینده کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون باشیم.

در فاز دوم طرح کاهش (کنترل آلودگی هوای شهر) که از اول آبان‌ماه ۱۳۹۷ آغاز شده است، معاینه فنی همه خودروهای سبک و سنگین به صورت ۲۴ ساعته و در همه روزهای هفته تحت کنترل قرار می‌گیرد. از دیگر اقدامات مکمل این طرح می‌توان به بازرسی‌های سرزده از اتوبوس‌های سرویس ادارات و کارخانجات، ساماندهی هوشمند ناوگان حمل بار در تهران، ممنوعیت مطلق تردد اتوبوس‌های دودزا در شرکت واحد اتوبوسرانی و ممنوعیت هرگونه پرداخت به پیمانکارانی که در دولت و شهرداری از خودروی آلاینده استفاده می‌کنند، اشاره کرد.

 

مقایسه وضعیت شاخص کیفیت هوا در دو سال اخیر

 (بر حسب تعداد روز)

 
 

پاک

سالم

ناسالم برای گروههای حساس

ناسالم

بسیار ناسالم

خطرناک

 

 

شش ماهه اول سال ۱۳۹۶    

 

۹   

 

۱۵۶   

 

۲۱   

 

۰   

 

۰   

 

۰   

 

 

 

شش ماهه دوم سال ۱۳۹۶    

 

۵   

 

۸۷   

 

۷۹   

 

۸   

 

۰   

 

۰   

 

 

 

شش ماهه اول سال ۱۳۹۶    

 

۸   

 

۱۵۱   

 

۲۷   

 

۰   

 

۰   

 

۰   

 

 

 
 

 

 

مقایسه وضعیت شاخص کیفیت هوا از اول مهر تا ۱۴ آبان ماه در دو سال اخیر

 (بر حسب تعداد روز)

 
 

پاک

سالم

ناسالم برای گروه‌های حساس

ناسالم

بسیار ناسالم

خطرناک

 

۱ مهر الی۱۴ آبان ۱۳۹۶    

 

۱   

 

۳۰   

 

۱۲   

 

۱   

 

۰   

 

۰   

 

 

۱ مهر الی۱۴ آبان ۱۳۹۷   

 

۵   

 

۳۹   

 

۰   

 

۰   

 

۰   

 

۰   

 

 
 
آلودگی هوا شهرداری تهران معاینه فنی ناسالم هوای پاک هوای تهران طرح کاهش هوای سالم معاونت حمل و نقل و ترافیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر