کد خبر: 686169 A

در نخستین ماه سال آبی رقم خورد:

میانگین بارش در نخستین ماه سال آبی جاری ۱۱ و ۲ دهم میلی متر بود که نسبت به پارسال سه درصد بیشتر است.

به گزارش ایلنا، میانگین بارش سال آبی در فصول مختلف متفاوت است، ۲۵ درصد بارش های سال آبی هر سال در پاییز، ۴۶ درصد در زمستان، حدود ۲۴ درصد در بهار و پنج درصد در تابستان باید اتفاق بیافتد تا سال آبی نرمال (عادی) داشته باشیم.

مجتبی سهیلی، رئیس گروه آب‌‌‌‌‌های سطحی گفت: پارسال بارش‌‌‌‌های زمستان را از دست دادیم و بارش‌‌‌ها به حد معمول نرسید؛ امسال نیز اگر بارش‌‌‌ها در زمستان و بهار خوب باشد تابستان را بدون مشکل سپری می‌‌‌‌کنیم. اگر ذخیره برف در زمستان کافی نباشد تامین آب مانند تابستان گذشته سخت خواهد بود اما خوشبختانه سال آبی جاری به موقع و با بارش‌‌‌‌های خوب شروع شده است.

معصومه احمدی، کارشناس سازمان هواشناسی نیز معتقد است: پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی‌‌‌‌ها نشان می‌‌‌‌دهد خوشبختانه در بیشتر نقاط کشور حتی استان‌‌‌‌‌های خشک مانند خوزستان، اصفهان، یزد، بوشهر، فارس و شمال خوزستان بارش داریم. پاییز، پیک بارش در سه استان ساحلی کشور است که از اواخر شهریور این بارش‌‌‌‌ها شروع می‌‌‌‌شود و بیشترین بارش‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را در شمال کشور داریم. در استان تهران هم بیشترین بارش‌‌‌‌‌‌ها در آبان و آذر ماه هر سال اتفاق می‌‌افتد و بارش‌‌‌های بهاری زیادی نیز در جنوب کشور ثبت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

میزان ورودی آب از ابتدای سال آبی جاری (مهر) در ۱۷۷ سد تامین‌‌‌کننده آب شرب، ۸۹۰ میلیون متر مکعب بود که این رقم پارسال یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون متر مکعب بود؛ یعنی ۲۴ درصد کاهش ورودی را نشان می‌‌دهد.

همچنین ذخیره آب موجود در مخازن سدها ۱۸ میلیارد و ۸۸۰ میلیون متر مکعب است، یعنی ۳۸ درصد مخازن پر است در حالی که در زمان مشابه سال آبی گذشته ۲۱ میلیارد و ۷۸۰ میلیون متر مکعب ذخیره آب داشتیم و ۴۴ درصد مخازن پر بود. استان‌‌‌‌های گیلان و مازندران در یک ماه اول سال آبی جدید با ۲۰۰ و ۱۳۵ میلی‌‌‌متر بیشترین بارش را دارد و در پایتخت نیز ۲۷ میلی‌‌‌متر بارش ثبت شده است.

هواشناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر