کد خبر: 685793 A

در یک عمل جراحی نادر؛

در یک عمل جراحی نادر، توموری به اندازه ۲ کیلوگرم از ریه سمت چپ یک خانم باردار هرمزگانی در مجتمع آموزشی، پژوهشی و درمانی پیامبر اعظم (ص) بندرعباس خارج شد.

به گزارش ایلنا، وحید دهستان، فوق تخصص ریه در این خصوص گفت: بیمار، یک خانم جوان ۳۳ ساله و حدود ۳۴ هفته باردار بود که با علائم تنگی نفس، سرفه و درد در قفسه سینه به مجتمع آموزشی، پژوهشی و درمانی پیامبر اعظم (ص) مراجعه کرد.
 
وی با اشاره به اینکه در معاینات بالینی و بررسی اولیه از جمله سونوگرافی ریه، احتمال وجود تومور ریه مطرح شده بود، گفت: به منظور  اقدامات تکمیلی، عکس از قفسه سینه و سی تی اسکن انجام و پس از نمونه برداری از طریق پوست، وجود تومور محرز شد.
 
دهستان اظهار داشت: با توجه به شرایط موجود که تنگی نفس بیمار شدید تر شده بود، به سرعت کمیته ای جهت ختم بارداری بیمار تشکیل و ختم بارداری به روش سزارین انجام و نوزاد پسر متولد شده با سلامت کامل جسمی ترخیص شد و بعد از آن، بیمار در لیست عمل برداشتن تومور قرار گرفت.
سید حسام الدین بنی هاشمی، فوق تخصص جراحی توراکس نیز درباره این عمل جراحی گفت: انجام این عمل از حساسیت بالایی برخوردار بود زیرا که تومور به حدی در ریه بیمار رشد کرده بود که آئورت و قلب را به طرف مقابل فشارداده بود، لذا انجام این عمل با توجه به اندازه تومور و اینکه تومور از داخل به دیافراگم نیز چسبیده بود با ریسک بالا و احتمال خونریزی شدید همراه بود که در نهایت با همکاری تیم بیهوشی و اتاق عمل، این عمل با موفقیت انجام و توموری به اندازه ۲ کیلوگرم از ریه سمت چپ خارج و نمونه جهت بررسی به پاتولوژی ارسال شد.
بارداری رشد سلامت عمل جراحی پیامبر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر