کد خبر: 684773 A

رئیس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین اعلام کرد"

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین حسینی آخرین اقدامات و برنامه‌های این کمیته را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، مهدی جمالی‌‌نژاد درخصوص اقدامات کوتاه مدت و بلندمدت این کمیته گفت: هم‌‌اکنون بیش از ۸۰ درصد زیرساخت‌های مرزهای اربعین آماده است و تلاش می‌کنیم در اربعین سال آینده ۱۰۰ درصد زیرساخت‌ها برای رفاه زائران آماده باشد.

وی در زمینه اقدامات صورت گرفته برای زیرساخت راه‌های مواصلاتی منتهی به مرزهای اربعین اظهار داشت: در مجموع ۱۴۰ کیلومتر راه مواصلاتی به تفکیک مرزهای مجاز شامل تبدیل محورهای یک بانده به دو بانده و چهار خطه ایجاد شده است که ۵۴ کیلومتر مربوط به مرز مهران و چهار کیلومتر مربوط به مرز خسروی است و در مرز شلمچه - چذابه ۸۲ کیلومتر حدفاصل سوسنگرد - بستان - چذابه ایمن‌‌‌سازی مسیر و رفع اختلاف سطح با انجام عملیات عمرانی صورت گرفته تا جاده از ایمنی مناسب‌‌تری برای تردد برخوردار شود.

رئیس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین حسینی در خصوص روکش آسفالت راه‌ها تصریح کرد: در مجموع ۲۰۷ کیلومتر روکش آسفالت راه‌های مواصلاتی انجام شده که ۷۱ کیلومتر مربوط به مرز مهران، ۱۱۶ کیلومتر مربوط به مرز چذابه و شلمچه و ۲۰ کیلومتر مربوط به مرز خسروی بود.

جمالی‌نژاد از نصب ۱۴۵ دستگاه دوربین‌های نظارتی و پایش تصویری راه‌های مواصلاتی، خط‌کشی ۱۳۸۰ کیلومتر راه مواصلاتی منتهی به مرزها، نصب ۱۹ هزار و ۷۰۰ عدد تابلو و علائم راهنمایی و رانندگی، ایمن‌سازی مسیرها، نصب حفاظ میانی، گاردریل و نیوجرسی خبر داد.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای زیرساخت‌ پایانه‌های مرزی خاطرنشان کرد: تکمیل محوطه‌سازی و ورودی پایانه‌های مرزی مهران، شلمچه و چذابه اعم از احداث درب ورودی، تقویت سازه‌‌‌ای حفاظ و دیوارهای حائل، کف‌‌‌سازی و بهسازی محیط پایانه‌های مرزی، نصب برج نوری اقدامات است.

معاون وزیر کشور در زمینه احداث و تقویت گیت‌های گذرنامه پایانه‌های مرزی از احداث ۲۰۰ گیت به تفکیک مرزها شامل ۹۶ گیت برای پایانه مرزی مهران، ۴۸ گیت برای پایانه مرزی شلمچه، ۲۸ گیت برای پایانه مرزی چذابه و ۲۹ گیت با ۵۸ خروجی برای پایانه مرزی خسروی خبر داد.

جمالی‌نژاد در زمینه اقدامات انجام شده برای توسعه پارکینگ خودروهای شخصی و عمومی ابراز داشت: در مجموع ۴۰۰ هکتار پارکینگ با برآورد امکان پارک ۱۶۰ هزار خودرو احداث و با اضافه شدن پارکینگ‌های شخصی در درون‌شهرهای مرزی پیش‌‌بینی پارک ۲۰۰ هزار خودرو شده است.

وی اضافه کرد: پارکینگ خودروهای شخصی در مرز شلمچه ۷۰ هکتار، در مرز چذابه ۱۰۰ هکتار، در مرز مهران ۹۰ هکتار و در  مرز خسروی ۱۴۰ هکتار است و احداث و تکمیل زیرساخت‌های پارکینگ پایانه برکت در مرز مهران برای اتوبوس‌های برون شهری با گنجایش حداقل هزار دستگاه انجام شده است.

رئیس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین حسینی تامین و تکمیل زیرساخت‌ها و تأسیسات آب، برق و فاضلاب را از دیگر وظایف کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین ذکر کرد و ابراز داشت: در این بخش تکمیل و تقویت خط انتقال آب بستان به چذابه شامل ۲۷ کیلومتر خط اصلی و ۱۵ کیلومتر خطوط فرعی، احداث تأسیسات فاضلاب پایانه مرزی شلمچه و چذابه،  احداث روشنایی و نصب برج نوری در مسیرهای منتهی به مرزها و ۴۰۰ هکتار پارکینگ ایجاد شده، انجام گرفته است.

جمالی‌‌نژاد درخصوص سایر اقدامات صورت گرفته در این بخش به اجرای خط انتقال آب به طول دو کیلومتر به پایانه مرزی چذابه، استقرار هشت واحد آزمایشگاه سیار آب خودرویی در مسیر راهپیمایی و پایانه‌های مرزی در داخل خاک ایران جهت سنجش کیفیت آب تولیدی و توزیعی توسط وزارت نیرو و راه اندازی کارخانه یخ صنعتی در پایانه مرزی مهران با ظرفیت تولید ۳۰۰ قالب یخ اشاره کرد.

وی در زمینه دیگر اقدامات در بخش تامین وتکمیل زیرساخت‌ها و تأسیسات آب، برق و فاضلاب ستاد مرکزی اربعین به نصب ۱۵۰۰ دوش صحرایی حمام شامل ۲۰۰ دوش در پایانه‌های مرزی خسروی، مهران، چذابه، شلمچه و ۱۳۰۰ دوش حمام در شهرهای نجف و کربلا، استقرار ۸۵ دستگاه تانکر آبرسانی سیار در پایانه‌های مرزی و خروجی کشور عراق و ایجاد چهار قرارگاه اربعین صنعت آب و برق وزارت نیرو در پایانه های مرزی اشاره کرد.

معاون وزیر کشور افزود: به منظور رفاه زائران اقداماتی هم درخصوص زیرساخت‌های بانکی و اقدامات پولی انجام گرفته که شامل افزایش سقف برداشت از خود پردازهای مسیرهای منتهی به مرز تا سقف پنج میلیون ریال، نصب خودپرداز سیار در پایانه‌های مرزی و شهرهای مجاور مرز و فعال کردن شعب کشیک بانک در شهرهای مرزی است.

جمالی‌نژاد در زمینه اقدامات صورت گرفته در بخش زیرساخت‌های ارتباطی و مخابراتی به اقداماتی نظیر تقویت شبکه و آنتن‌های BTS در مرزهای چهارگانه، افزایش ظرفیت شبکه تلفن‌های همراه توسط اپراتورهای سه‌گانه و نصب و بهره‌برداری از WiFi رایگان در پایانه‌های مرزی اشاره کرد.

وی ادامه داد: به منظور رفاه زائران اربعین هزار و ۸۸۵ دستگاه اتوبوس متعلق به ناوگان حمل و نقل درون شهری، ۳۷ شهرداری کشور کار جابجایی زائران را در داخل و در خاک عراق انجام می‌دهد که ‌۵۵۰ دستگاه در مرز مهران، ‌۲۱۵ دستگاه در مرز شلمچه و چذابه، ۱۲۰ دستگاه در مرز خسروی مستقر است و هزار دستگاه هم در خاک عراق فعالیت می‌کنند.

مهدی جمالی‌نژاد مهدی جمالی نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر