کد خبر: 684363 A

مخبر دزفولی خبر داد:

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه سند اسلامی ایرانی پیشرفت نشانه دوراندیشی رهبر معظم انقلاب برای آینده کشور و تحقق تمدن نوین اسلامی است، گفت: در شورای عالی انقلاب فرهنگی این سند مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ۸۱۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی که به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی برگزار شد، ضمن گرامیداشت فرا رسیدن اربعین حسینی «ع»، گفت: همانطور که مستحضر هستید ما چهار فرهنگستان در کشور داریم که شامل فرهنگستان علوم، فرهنگستان علوم پزشکی، فرهنگستان هنر و فرهنگستان زبان و ادب فارسی هستند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اکثر اعضا و دانشمندان عضو این فرهنگستان‌ها در سنین پختگی و بالا هستند و با توجه به مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در زمینه منع بکارگیری بازنشستگان؛ مشکلاتی برای اعضای فرهنگستان‌ها ایجاد شده است.

مخبر دزفولی گفت: این موضوع توسط روسای فرهنگستان‌ها در جلسه امروز مطرح شد و موضوع هم از منظر حقوقی و هم از منظر جایگاه و منزلت علمی اعضای فرهنگستان‌ها و به خصوص از منظر اساسنامه فرهنگستان‌ها – که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است- مورد بحث و بررسی قرا رگرفت.

وی افزود: با توجه به این رویه که هر گاه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای داشته باشد مصوبه مجلس شورای اسلامی نباید با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تداخل داشته باشد و ضمنا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در موضوعی که مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای دارد نباید با آن مصوبه برخورد کند؛ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نکاتی را مطرح کردند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: پس از بحث و بررسی اعضاء مقرر شد در صورت لزوم اصلاحاتی در اساسنامه فرهنگستان‌ها به عمل آید و گزارشی از فعالیت فرهنگستان‌ها نیز به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: احیانا اگر حل مشکلات و کاستی‌ها در قالب اصلاح اساسنامه ممکن باشد، مشکل خواهد شد و از نظر حقوقی هم مقرر شد معاونت حقوقی ریاست جمهوری موضوع را بررسی و گزارش بررسی این معاونت، در جلسه آینده ارائه خواهد شد.

وی افزود: با این برنامه‌ها ان‌شالله این نهادهای بزرگ علمی – که شامل پیشکسوتان عرصه علم و فرهنگ است – را حفظ و تقویت کنیم.

مخبر دزفولی ادامه داد: دستور رئیس جمهور این بود که پس از بررسی‌های حقوقی و با توجه به مقررات برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که می‌تواند در این زمینه کمک رسان باشد، تصمیم نهایی اتخاذ شود. ان‌شالله در جلسه آینده پس از ارائه نتیجه ارزیابی حقوقی، مساله فرهنگستان‌ها به نتیجه خواهد رسید.

وی با اشاره به افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی – ایرانی استاد فرشچیان نیز گفت: خوشبختانه این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اجراء شد. این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، که چند سال قبل ابلاغ شده بود، به دلیل مشکلاتی که در روند اجراء پیش آمده بود؛ کمی با تاخیر به نتیجه رسید.

مخبر دزفولی گفت: اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن ابراز خرسندی از این اتفاق مبارک مراتب تشکر و سپاس خود از دانشگاه آزاد اسلامی – به دلیل پیشقدم شدن در انجام این امر مهم - را اعلام کردند.

وی افزود: همانگونه که در اخبار امروز هم این موضوع منتشر شد خوشبختانه روز گذشته این دانشگاه با حضور شخص استاد فرشچیان افتتاح شد و امیدوار هستیم شاهد نقش آفرینی هنرمندان و هنروران تربیت شده در این دانشگاه در عرصه هنر کشور به ویژه در عرصه هنر نگارگری باشیم. ان‌شالله با محوریت شخص استاد فرشچیان این دانشگاه مراتب اعتلای خود را طی کند.

وی گفت: مهم‌ترین رکن این دانشگاه سنت حسنه شاگرد پروری است و این دانشگاه با توجه به ویژگی خاص خود فارغ از ضوابط مرسوم آموزش عالی فعالیت خواهد کرد.

مخبر دزفولی با اشاره به موضوع ابلاغ الگوی پایه‌ اسلامی ایرانی پیشرفت توسط مقام معظم رهبری «مدظله العالی» افزود: این پیش نویس خوشبختانه مورد عنایت معظم له قرار گرفت و از عزیزان دست اندر کار تدوین این سند مهم قدردانی و تشکر شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: همچنین با توجه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» مقرر شد در شورای عالی انقلاب فرهنگی و کارگروه‌های تخصصی شورا، سند فوق‌الذکر مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: مقرر شد اگر پیشنهادها و نقدهایی وجود داشته باشد این پیشنهادها و نقدها، در جلساتی که در آینده تشکیل خواهد شد، ان‌شالله مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. این سند نشانه دوراندیشی رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» برای آینده کشور و تحقق تمدن نوین اسلامی است.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: در این جلسه همچنین وزیر کشور گزارشی از اقدامات انجام شده و تسهیلات در نظر گرفته شده برای زائران اربعین به منظور برگزاری هر چه باشکوه‌تر راهپیمایی عظیم و میلیونی اربعین حسینی «ع» ارائه داد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر