کد خبر: 683717 A

همزمان با افزایش شمار زائران کشور در مرزهای خروجی عراق و داخل این کشور و همچنین تغییر شرایط جوی استان‌های هم‌مرز با عراق به خصوص ایلام و خوزستان، روابط‎عمومی جمعیت هلال‌احمر در اطلاعیه‌ای از آماده‌باش تمامی پایگاه‌های هلال‌احمر برای خدمت‌رسانی به زائران خبر داد.

به گزارش ایلنا، با توجه به تغییر شرایط جوی کشور در ۴۸ ساعت گذشته و افزایش شمار زائران در مرزهای مهران، چذابه و شلمچه در اطلاعیه‌ای به هموطنان اطمینان خاطر داد که امدادگران حاضر در پایگاه‌های این جمعیت به منظور خدمت‌‌‌‌رسانی به تمامی هموطنان به خصوص زائران در مرزهای خروجی کشور، آماده‌باش هستند.

در این اطلاعیه همچنین با تاکید بر اینکه هلال احمر در داخل کشور در کنار سایر دستگاه‌‌‌‌‌های امدادی خدمت‌‌‌‌‌رسانی می‌کند، آمده است: «درمان و سلامت زائران ایرانی در خارج از کشور برعهده هلال احمر است که جمعیت هلال احمر این وظیفه را با کمک نیروهای داوطلب (پزشکان، امدادگران، خبرنگاران و...) و در همکاری با هلال احمر و وزارت صحه کشور عراق انجام می‌‌دهد. امسال ضمن افزایش پزشکان، متخصصان و امدادگران به دو هزار نفر، ٢٠٠ تن دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی به عراق ارسال شده است. این حجم از حضور و فعالیت منهای خدمات هلال احمر در داخل مرزهای کشور است.

جمعیت هلال احمر اطمینان می‌دهد با تمام توان و ظرفیت موضوع سلامت و درمان زائران را هنگام حضور آنها در داخل عراق دنبال و در این زمینه انجام وظیفه خواهد کرد.

همچنین براساس این اطلاعیه در شب گذشته به یک‌ هزار و ٣۵٠ زائر در چهار قرارگاه مرزی کشور خدمات اسکان اضطراری ارائه شده و علاوه بر آن از ٢١ تا ٢۹ مهرماه سال ١۵ هزار و ۹٠٣ تن در قرارگاه‌‌‌‌‌های مرزی به پایگاههای هلال احمر مراجعه کرده‌‌‌‌اند. در این مدت پنج هزار و ٢۸۵ تن از خدمات پزشکی تست قند خون و فشار خون بهره‌‌‌‌‌مند، ٣۸ تن به مراکز درمانی منتقل، ۹ هزار و ٢٢۸ تن نیز به صورت سرپایی مداوا شدند.

به علاوه طرح امداد و نجات هلال احمر در اربعین از شنبه گذشته (٢١ مهر) آغاز شده و به مدت ٢١ روز تا ١١ آبان ادامه خواهد داشت. بر این اساس ١٢ هزار و ۹٣۶ نفر روز شامل ۹ هزار و ۴۷١ نفر روز در داخل کشور و ٣ هزار و ۴۶۵ نفر در خارج از کشور به هموطنان خدمات ارائه می‌‌‌دهند. علاوه بر این، ١١۸ دستگاه آمبولانس، هشت دستگاه اتوبوس آمبولانس، ٢٠ دستگاه موتورسیکلت آمبولانس، ۴٢ دستگاه خودروی نجات و عملیاتی، هفت دستگاه خودروی فرماندهی ارتباطات و چهار فروند بالگرد نیز برای ارائه خدمات امدادی به هموطنان در داخل و خارج از کشور آماده‌باش هستند.

بر اساس این اطلاعیه، چهار قرارگاه مرزی اربعین حسینی در مرزهای مهران، شلمچه، چذابه و خسروی فعال هستند. نماینده سازمان امداد و نجات در ستاد ملی اربعین در این قرارگاه‌ها حاضر است و ٢٠ دستگاه آمبولانس آماده عملیات در قرارگاه‌‌‌های مرزی، چهار دستگاه خودروی ارتباطات تیپ یک در قرارگاه‌‌ها، چهار فروند بالگرد در قرارگاه‌‌‌های مرزی خسروی، مهران، شلمچه و چذابه استقرار دارد. همچنین درباره امکانات و تجهیزات امدادی فعال در طرح امداد و نجات در ایام اربعین نیز ۴۷۷ پایگاه امداد و نجات بین شهری در سراسر کشور آماده است، ۸٠ پایگاه امداد و نجات بین شهری استان‌‌‌‌های معین در محورهای مواصلاتی منتهی به مرزهای خروجی در حالت آماده‌‌‌باش کامل قرار دارد؛ به علاوه ۸۷ پایگاه امداد و نجات ثابت، موقت و سیار در استان‌‌‌‌های ایلام، خوزستان و کرمانشاه فعال است.

جمعیت هلال احمر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر