کد خبر: 678845 A

مسیر گردشگری دارالمومنین شهر تهران با حضور دو عضو شورای شهر تهران افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت نظری و حسن خلیل آبادی (اعضای شورای شهر تهران) با بازدید از اماکن تاریخی منطقه ۱۴، مسیر گردشگری دارالمومنین را افتتاح کردند.

این مسیر به واسطه بافت قدیمی منطقه ۱۴ شهرداری تهران، شامل مناطقی نظیر مسجد بقیه الله، حمام دولاب، آرامستان ارامنه و زرتشتیان، کوشک وثوق الدوله، زورخانه شیر، بقعه چهل تن، خانه موزه استاد معین، بازار گل شهید محلاتی، یادمان شهدای گمنام بوستان نارنج و ورزشگاه تختی است که در این منطقه شهردهری واقع شده‌اند.

گفتنی است بعضی از نقاط گردشگری منطقه 14هنوز عمومی نیست و با افتتاح آن که امروز اتفاق افتاد مردم می‌توانند از این اماکن گردشگری دیدن کنند و در تورهای مربوط به آن شرکت کنند.

در ادامه، گزارش مختصری از برخی نقاط واقع در این مسیر گردشگری را می‌خوانید:

آرامستان ارامنه و زرتشتیان

این مکان در سال 1315 رسماً به صورت آرامستان تاسیس شد. در این آرامستان سنگ قبرهایی از 150 سال پیش به جا مانده و افراد مشهوری را در دل خاک نهفته دارد.

از 82 ساال پیش دفن پیکر درگذشتگان زرتشتی بنا شده است. وجود بنای یادمان شهدای زرتشتی و همچنین اجرای مراسم مذهبی در این مکان از نکات مهم این گورستان است. یکی از بناهای موجود در این آرامستان، آرامگاه مینادورا خوشتاریا است. در زمان بولشویک‌ها جان افراد ثروتمند در خطر بوده است و همسر مینادورا خوشتاریا نیز در گرجستان دارای قنادی بوده و وضع مالی خوبی داشته است، به همین دلیل آنان به تهران مهاجرت می‌کنند.

این زن پیش از مرگش وصیت می‌کند او را در کلیسای تفلیس دفن کنند اما از آنجا که این امکان حاصل نمی‌شود در آرامستان ارامنه برای او آرامگاهی به شکل یک کلیسای کوچک می‌سازند. البته سنگ‌های این بنا آنقدر قطور است که بعد از سالیان دراز هنوز روی هم ایستاده است؛ وگرنه ملات این ساختمان یا این سازه به طور کامل خود را رها کرده است که شاید یکی از دلایل این امر شیرینی و عسلی باشد که به خاطر شغل این زن در بنا به کار رفته است.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری موجود در این آرامستان بنای یادبود سربازان روسی است. حدود 300 سرباز در این آرامستان دفن هستند و به خاطر حضور همین سربازان شهرداران قبلی اجازه ندادند این مکان تبدیل به اتوبان شود. آرامگاه این 300 سرباز برای روسیه بسیار حائز اهمیت است.

ورزشگاه تختی

ورزشگاه تختی تهران پنجمین ورزشگاه بزرگ و تنها ورزشگاه سرپوشیده ایران به شمار می‌رود که در خردادماه 1345 طبق دستور فرح پهلوی و توسط آرشیتکت جهانگیر درویش طرح استادیوم 30 هزار نفری اجرا شد.

یادمان شهدای گمنام بوستان نارنج

یادمان شهدای گمنام بوستان نارنج توسط یک زوج کارآفرین ساکن در منطقه طراحی شده است. پیکر دو شهید گمنام این استان در اردیبهشت 1393 تشییع شد.

مسجد بقیه‌الله

این مسجد با قدمتی بیش از 700 سال قدیمی‌ترین مسجد شناخته شده تهران است. براساس گزارش کاوش‌گران این مسجد مربوط به دوره ایلخانان است.

بقعه 40 تن

این بقعه مزار جمعی از یاران امام رضا که توسط ماموران خلیفه عباسی به شهادت رسیده‌اند. این بقعه بنایی خشتی و ساده است که قدمتی بیش از صفویه دارد اما طاق آن در زمان قاجار تامین شد و ایوانی هم با پوشش ضربی به آن افزوده شد.

زورخانه شیر

زورخانه شیر از سال 1304 تاسیس شده و از این جهت یکی از قدیمی‌ترین مراکز ورزش پهلوانی پایتخت است. این زورخانه به همت مرشد و پهلوانانش هر روزه میزبان علاقه‌مندان به ورزش‌های زورخانه‌ای است.

کوشک وثوق‌الدوله

کوشک وثوق‌الدوله در واقع ساختمان قدیمی و صدساله‌ای است که داخل باغ معروف به وثوق‌الدوله قرار دارد. صاحب این باغ میرزا حسن‌خان معروف به وثوق‌الدوله، نخست وزیر ناصرالدین شاه بوده است.

خانه موزه استاد معین

این موزه ادغامی از خانه دکتر معین و خانه شاعر و تصنیف‌ساز مشهور ایرانی محمدعلی امیرمجاهد است که پدر همسر دکتر معین نیز بوده است این خانه در سال 1383 از خانواده دکتر معین و محمدعلی امیرمجاهد خریداری شد و در تملک شهرداری تهران درآمد.

44

43

41

40

مسیر گردشگری دارالمومنین افتتاح شد مسیر گردشگری دارالمومنین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر