کد خبر: 676430 A

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت:

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: علیرغم تعداد بسیار بالای موارد حیوان‌گزیدگی، تعداد موارد بروز هاری در انسان و مرگ ناشی از آن در کشور، سالیانه کمتر از ۱۰ مورد است.

به گزارش ایلنا، محمدمهدی گویا درخصوص این بیماری گفت: بیماری هاری در واقع نوعی عفونت ویروسی دستگاه اعصاب مرکزی و قابل انتقال بین حیوان و انسان است که معمولا به واسطه گزش حیوان هار به انسان منتقل می‌‌‌شود و در صورت بروز علائم بیماری در انسان متاسفانه همیشه (صد در صد) کشنده است، اما خوشبختانه علیرغم کشندگی بالای این بیماری، در صورت انجام تمامی مراحل پیشگیری و درمان بیماری از جمله شست و شوی صحیح محل گزش با آب و صابون و تزریق سرم و واکسیناسیون به موقع و کامل می‌‌‌توان از ابتلا به هاری پیشگیری کرد. 
وی با بیان اینکه هاری یک بیماری ویروسی قابل پیشگیری با واکسن است که در بیش از ۱۵۰ کشور و منطقه جهان رخ می‌دهد، اظهار داشت: سالانه پنج هزار و ۹۰۰ مرگ انسانی به علت ابتلا به بیماری هاری در جهان روی می‌‌‌دهد و ۴۰ درصد از افراد گاز گرفته شده توسط حیوانات مظنون به هاری، کودکان زیر ۱۵ سال هستند.
رییس مرکز مدیریت بیماری‌‌‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه سگ‌‌ها عامل بیش از ۹۰ درصد موارد حیوان گزیدگی و انتقال بیماری هاری به انسان‌‌‌ها و مرگ ناشی از آن هستند، تصریح کرد: حذف بیماری هاری و پیشگیری از آن از طریق پیشگیری از گزش سگ و انجام واکسیناسیون سگ‌‌ها امکانپذیر است و شست و شوی فوری و کامل زخم با آب و صابون پس از تماس با یک حیوان مظنون به هاری به مدت ۲۰ دقیقه برای هر زخم، بسیار مهم و حیاتی است و می‌‌تواند زندگی فرد را نجات دهد. 
گویا درخصوص آمار حیوان گزیدگی و موارد فوت ناشی از ابتلا به بیماری هاری در ایران خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از ۱۸۰ هزار مورد حیوان‌‌‌‌گزیدگی در کل کشور رخ داده که با ارائه خدمات شبانه‌‌روزی در حدود ۷۰۰ واحد درمان و پیشگیری هاری در سراسر کشور و انجام اقدامات مدیریت مواجهه با حیوان‌‌گزیدگی و پیشگیری پس از مواجهه، نظام سلامت کشور قادر بوده که از ابتلا و مرگ حتمی تعداد زیادی از افرادی که توسط حیوانات هار گزیده شده‌‌‌اند، پیشگیری کند و به علت دقت و حساسیتی که در اجرای برنامه کشوری کنترل و پیشگیری از هاری اعمال می‌‌‌‌‌‌شود، علیرغم تعداد بسیار بالای موارد حیوان گزیدگی، تعداد موارد بروز هاری در انسان و مرگ ناشی از آن در کشور سالیانه کمتر از ۱۰ مورد است. 
وی ادامه داد: متاسفانه در سنوات اخیر، تعداد موارد حیوان‌‌‌‌گزیدگی در کشور به علت افزایش سگ‌های ولگرد (نه تنها در سطح روستا بلکه در سطح شهرها) رو به افزایش بوده و اگر اقدامی جدی و اصولی برای جمع‌‌آوری سگ‌‌های ولگرد انجام نشود، هر روز پیشگیری و مقابله با حیوان‌‌گزیدگی مشکل‌‌‌‌‌تر و کنترل بیماری هاری و تحقق هدف جهانی که همانا حذف بیماری هاری انسانی ناشی از گزش سگ تا سال ۲۰۳۰ است، دشوارتر می‌‌شود.
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در این خصوص ابراز داشت: با توجه به اینکه طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت به طور میانگین هزینه خدمات پیشگیری از هاری پس از هر مورد گزش انسان توسط حیوان ۵۰ دلار برآورد شده و طبق برآورد مرکز مدیریت بیماری‌‌‌های واگیر در کشور، ایران به ازای پیشگیری و درمان هر مورد حیوان‌‌گزیدگی بابت یک دوره کامل واکسیناسیون، سرم، سایر خدمات و هزینه‌‌‌های پرسنلی حدود یک میلیون تومان هزینه صرف می‌‌کند و این در حالی است که کلیه این خدمات به صورت رایگان ارائه می‌‌شود که هر ساله منجر به تحمیل هزینه‌های بسیار زیادی به سیستم سلامت کشور می‌‌شود. 
گویا درباره توصیه‌های بهداشتی جهت پیشگیری و کنترل حیوان‌‌گزیدگی و بیماری هاری بیان کرد: مردم دقت کنند و از نزدیک شدن به سگ‌‌‌های ولگرد و بدون صاحب بپرهیزند، چراکه بیشترین موارد حیوان‌گزیدگی انسان‌‌ها توسط سگ‌ها روی می‌‌‌دهد، همچنین از آزار و اذیت و نزدیک شدن به حیوانات پرهیز شود، زیرا سایر حیوانات اهلی و وحشی نیز می‌‌‌توانند آلوده به ویروس هاری باشند و در صورت گزش احتمال ابتلا به بیماری هاری وجود دارد.  
وی افزود: در صورت بروز گزش یا تماس یا حیوانات که منجر به مجروح شدن یا خراش پوستی شد، بلافاصله به نزدیک‌‌‌‌ترین مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه شود.
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه پنجه کشیدن گربه به مثابه گاز گرفتگی توسط حیوان محسوب شده و نیازمند درمان پیشگیری هاری است، یادآور شد: شست و شوی محل حیوان‌‌‌‌‌گزیدگی با آب و صابون گام اول جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری هاری است. از طرفی باید دقت شود که در صورت نگهداری سگ و گربه، نسبت به واکسینه کردن سالانه آنها اقدام شود.
بیماری هاری محمدمهدی گویا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر