کد خبر: 674206 A

رییس دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر از امضا تفاهم نامه‌ای با وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت خبر داد و گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه به واحدهای صنعتی و خدماتی که بهترین عملکرد را در حوزه لجستیک و تامین زنجیره داشته باشد، گواهی‌نامه‌ای اعطا خواهد شد.

به گزارش ایلنا، بهروز کریمی با اشاره به امضا تفاهم نامه میان وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در زمینه اعطا جایزه ملی لجستیک و زنجیره تامین، گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان قطب علمی لجستیک و زنجیره تامین در کشور در این زمینه گام برداشته است.

وی با اشاره به اهمیت زنجیره تامین، خاطر نشان کرد: زنجیره تامین متشکل از اعضای شامل ابتدای تامین مواد اولیه، تولید و توزیع و عمده و خرده فروشی و مشتری نهایی هستند و در این زنجیره است که ارزش افزوده ایجاد می‌شود و کالا و خدمات به دست مشتری می‌رسد.

کریمی هدف مدیریت زنجیره را هماهنگی میان اجزا زنجیره تامین، کاهش، ارتقا سطح رضایت و سرویس و تامین نیازهای مشتریان عنوان کرد و یادآور شد: از این رو در زنجیره تامین یکسری تکنولوژی‌هایی به کار گرفته می‌شود تا بتواند این اجزا را به صورت موثر در کنار همدیگر نگهدارد.

کریمی لجستیک مربوط را به فعالیت‌هایی دانست که مربوط به تامین مواد و جریان‌های مالی می‌شود و ادامه داد: هدف لجستیک این است که در این جریانات به نحو مطلوب صورت گیرد و اجزا را به یکدیگر متصل کند.
رییس دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: در حال حاضر مشاهده می‌شود که به طور متوسط 10 تا 12 درصد از تولید خالص ملی کشورها صرف مسایل لجستیکی و زنجیره تامین‌ می‌شود ولی در کشور ما این میزان بالاتر است به گونه‌ای که 30 تا 40 درصد قیمت تمام شده محصول مربوط به هزینه‌های لجستیکی می‌شود.

وی ادامه داد: از این رو برای اینکه ما بتوانیم به سمت تولید محصولات رقابت پذیر شویم، چاره‌ای نداریم به جز اینکه سعی کنیم هزینه‌های اضافی که نسبت به رقبا پرداخت می‌شود را کاهش دهیم از جمله این هزینه‌ها، هزینه‌های مربوط به لجستیکی و زنجیره تامین‌ می‌شود که درصد بسیار بالایی از قیمت تمام شده را تشکیل می‌دهد و اگر بتوانیم بهبود حتی جزیی در این زمینه ایجاد کنیم، تاثیر زیادی در رضایت مشتری و رقابت پذیر شدن قیمت محصول خواهد داشت.

کریمی با اشاره به اعطای جایزه لجستیک و تامین زنجیره را فرهنگ سازی و تشویق واحدهای خدماتی و صنعتی کشور برای هدایت آنها به سمت تعالی فعالیت‌های لجستیکی و تامین زنجیره دانست و یادآور شد: از این رو این جایزه با هدف ارتقا درک و آگاهی در این زمینه در سطح بنگاه‌ها و واحدهای صنعتی ایجاد شود ضمن آنکه زمینه‌ای برای تشویق شرکت‌ها و بنگاه‌هایی که در زمینه بهبود این حوزه فعالیت می‌کند.
وی مخاطبان این جایزه را کلیه بخش‌های صنعتی، معادن،‌کشاورزی، فروشگاه‌ها، بخش‌های حاکمتی، شرکت‌ها و مراکز تحقیقاتی و کل جامعه دانست و اظهار کرد: بر این اساس در این جایزه شرکت‌ها و سازمان‌ها توسط تیم‌های خبره مورد ارزیابی قرار دهیم و بر اساس سطح بلوغ و تعالی فعالیت این بنگاه‌ها، گواهی‌نامه و یا تندیسی اعطا می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به مزایای این گواهی‌نامه، توضیح داد: نهادهای حاکمیتی می‌توانند بر اساس این گواهی‌نامه به بنگاه‌ها امتیاز و تسهیلاتی اعطا کنند.
کریمی، اضافه کرد: این جایزه بستری را ایجاد می‌کند که بهترین عملکردها در این حوزه گزارش می‌شود تا واحدها از تجربیات واحدهای موفق بهره برداری کنند.

رییس دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: این دانشگاه اولین دانشگاهی است که از 10 سال قبل رشته "مدیریت زنجیره تامین" را راه اندازی کرد و بعد از گذشت چند سال در حال حاضر اکثر دانشگاه‌ها از این برنامه ما تبعیت می‌‌کند.

جامعه رقابت عضو هیات علمی دانشگاه وزارت صنعت معدن و تجارت لجستیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر