کد خبر: 667118 A

در مراسم اهتزاز پرچم عزای حسینی؛

رئیس شورای‌شهر تهران گفت: ابعاد حماسه عاشورا و عزاداری حسینی به همان میزان که گسترده و در تاروپود جامعه رسوخ کرده‌اند، در معرض خطر سانسور وتحریف هستند.

به گزارش ایلنا، محسن هاشمی در مراسم اهتزاز پرچم عزای حسینی گفت: در آستانه فرارسیدن ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان، اباعبدالله الحسین قرار داریم، مراسمی که از جهات مختلف در پوست و گوشت ما نفوذ کرده، از بعد دینی، اقامه عزای سیدالشهدا برترین اعمال معنوی محسوب می‌شود و هیچ فضیلتی بالاتر از حسینی شدن نیست.

رئیس شورای‌شهر تهران افزود: در  بعد ملی، فرهنگ ایران، عزاداری حسینی را در خود تنیده و از ادبیات آیینی به زبان فارسی و سایر زبانها و لهجه‌های ایرانی بسیار فربه و غنی برخورداریم و سنت عزاداری دهه محرم، بخصوص مراسم تاسوعای حسینی در فرهنگ و جامعه ایران که شیفته اهل‌بیت و اباعبدالله بوده، پرورش یافته است. صدها سال است که کربلا، نجف، کاظمین و سامرا نمایشگاه هنر معنوی و اصیل ایرانی و دست‌های عاشق صنعتگران ایران زمین هستند.

هاشمی ادامه داد: در بعد سیاسی نیز همان‌گونه که امام خمینی فرمودند انقلاب ما، در امتداد قیام حسینی است و اسلام را محرم و صفر زنده نگه داشته است. در بعد اجتماعی نیز کهن‌ترین نهادهای مدنی در جامعه ایران، هیئات مذهبی محسوب می‌شوند و حتی قومیت‌ها نیز در کلانشهری نظیر تهران براساس عزاداری حسینی شکل گرفته اند.

رئیس شورای شهر تهران تصریح کرد: بنابراین ابعاد فرهنگی، هنری، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جامعه ما آنگونه در عزاداری حسینی تنیده شده که کمتر حقیقتی را در جامعه ایران می توانیم سراغ بگیریم که به نوعی با اسم و رسم ویاد حسین علیه السلام پیوند نخورده باشد. اما ابعاد حماسه عاشورا وعزاداری حسینی به همان میزان که گسترده ودر تاروپود جامعه رسوخ کرده اند، در معرض خطر سانسور وتحریفند.

وی افزود: تعبیر شهید مطهری آن است که از خود امام حسین مظلوم تر عزاداری حسینی است که بی‌رحمانه دستخوش تقطیع وتحریف وتبدیل شده اند و ایشان در اثر ماندگار حماسه  حسینی این موضوع را به خوبی تشریح کرده اند.

هاشمی تاکید کرد: البته امروز پس از حدود ۴ دهه از انقلاب، شاهد تحریفات بسیار بیشتر در واقعه عاشورا و فرهنگ عاشورا هستیم. فرهنگ عاشورا، فرهنگ مرگ نیست، مسیر زندگی است. امام حسین(ع) در طول حیات خود بویژه در مقطع پایانی درس‌های فراوانی برای تمامی بشریت وهمه اعصار ارائه کردند، اما متاسفانه ما فقط به قطعه ای کوتاه آن هم توام با تحریف و تبدیل بسنده کرده ایم.

رئیس شورای شهر تهران گفت: نباید عزاداری حسینی را فقط در ظواهر، عواطف و رسوم و بدعت‌ها منحصر کرد، پرچمی پرچم حسینی است که مخاطب را با جهت گیری اصیل سالار شهیدان که اصلاح جامعه، مبارزه با ظلم و فساد در عین عقلانیت و صلح طلبی و فرهنگ گفتگو و منطق است رهنمون سازد.

وی ادامه داد: نباید صدای ساز و شور و هیجان عزاداری ما، همچون صدای کف و سوت سپاه کوفه، مانع رسیدن پیام حسینی به دیگران شود. امروزه همانگونه که همانگونه که مراجع تقلید و رهبر انقلاب بارها تاکید کرده اند، متاسفانه شاهد غلبه شور و هیجان و رفتارهای احساساتی بر معرفت گرایی و درک معنویت عزاداری حسینی در بخشی از جامعه هستیم.

هاشمی تصریح کرد: پیام عاشورا برای همه تاریخ، پیام کرامت انسانی، نپذیرفتن ذلت و ایستادگی در عین صلح طلبی و منطق بود. امام حسین با دشمنانش بارها و بارها سخن گفت، هم در مذاکرات خصوصی و هم در سخنرانی‌های علنی خود مقابل لشکر کوفه، منطق، عقلانیت و صلح‌طلبی خود را به نمایش گذاشت و به همین جهت وقتی دشمنان دیدند مقابل منطق حسین(ع) پاسخی ندارند، پاسخ او را با هیاهو و تیر و سنگ دادند.

هاشمی افزود: باید از ظواهر و مناسک و شو و احساسات برای انتقال معرفت و پیام حقیقی عاشورا استفاده کنیم و امیدواریم این پرچم‌ها و نمادها، بهانه‌ای برای تفکر، تعقل و پیروی از مکتب حسینی باشد. جهت‌گیری مدیریت شهری نیز باید تعمیق و تقویت فرهنگ عزاداری اصیل حسینی باشد.

رئیس شورای شهر تهران در پایان گفت: البته معمولا در جایگاه‌های رسمی پرچم، پرچم ملی در مواقع عزاداری برداشته نمی‌شود و به‌صورت نیمه‌افراشته به اهتزاز در می‌آید که مناسب است در کشور ما نیز پرچم ایران، به‌صورت نیمه‌افراشته همراه با پرچم حسینی به اهتزاز درآید.

شورای شهر تهران محسن هاشمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر