کد خبر: 664712 A

مدیرکل محیط زیست استان بوشهر خبر داد: بزرگ‌ترین محموله قاچاق پرندگان شکاری در معرض انقراض در بوشهر کشف و ضبط شد.

به گزارش ایلنا، حسین دلشب با اعلام این خبر تشریح کرد: بعدازظهر دوشنبه (۱۲ شهریورماه) محموله بزرگ پرندگان شکاری با ۸۳ پرنده شکاری از خانواده شاهین و گونه های شاهین، بحری و بالابان با همکاری یگان حفاظت محیط زیست استان، اداره کل اطلاعات بوشهر و پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی کنگان کشف و ضبط شد.

وی با اشاره به اینکه قاچاقچیان قصد خروج این پرندگان از بوشهر به کشورهای حاشیه خلیج فارس را داشتند، ادامه داد: ارزش این محموله ۴ میلیارد و ۹۸۰ میلیون تومان برآورد شده و بزرگترین محموله محیط زیستی کشف شده طی چند دهه اخیر در استان محسوب می شود که با هوشیاری و اقدام  به موقع همکاران شجاع یگان حفاظت محیط زیست کنگان،پیگیری و طبق دستورالعمل مراحل قانونی آن انجام شد.

حسین دلشب  افزود: متاسفانه این پرندگان در شرایط بسیار نامطلوب نگهداری و منتقل شده و هم اکنون شرایط نامساعدی دارند که به محض کشف محموله، اقدامات دامپزشکی جهت بهبود شرایط زیستی در تعدادی از آنها آغاز شده است.

وی ادامه داد: با آغاز فصل مهاجرت پرندگان شکاری به کشور، با همکاری دستگاههای امنیتی و قضایی و عموم دوستداران محیط زیست، امید می رود شرایط مساعدتری از نظر کاهش زنده گیری و قاچاق این پرندگان داشته باشیم.مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از همکاری اداره کل اطلاعات استان بوشهر و شهرستان کنگان برای همکاری های مجدانه و متعهدانه در کشف و ضبط  این محموله تشکر کرد.

جریمه سنگین در انتظار قاچاقچیان پرندگان شکاری

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با تایید این موضوع و قدردانی از همکاری مراجع و ادرات ذیربط گفت: به استناد ماده ۷قانون شکاروصید، ماده ۱۳ همین قانون و تبصره ۲ آن، مرجع قضایی می تواند قاچاقچیان را به پرداخت ضررو زیان محکوم کند.

علی تیموری با تاکید بر برخورد جدی سازمان حفاظت محیط زیست با قاچاقچیان و متخلفانمحیط زیستی ادامه داد: جریمه هر بهله از این پرندگان ۶۰۰ میلیون ریال و جمع جریمه آن حدود ۴۹ میلیارد و هشتصد میلیون ریال است. البته به دلیل صید جانوران کمیاب و در معرض انقراض، مرجع قضایی می‌تواند حکم به تحمل حبس تا سه سال و جزای نقدی دهد.

وی در ادامه با استناد به ماده ۲۵قانون مبارزه با قاچاق کالاو ارز گفت: مجزا از مجازات یاد شده، عاملین به جزای تعیین شده در قانون مذکور محکوم خواهند شد.

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه این محموله قاچاق از بزرگترین محموله‌ها در کشور و بزرگترین محموله در استان بوشهراست گفت: مقصد قاچاقچیان خلیج فارس بود زیرا قیمت این گونه‌ها در کشورهای حاشیه خلیج بسیار بالاست.

تیموری در پایان با اظهار تاسف از نحوه نگهداری این پرنده‌ها گفت: این پرندگان وضع نامساعدی دارند و اقدامات از طریق دامپزشکی استان در حال انجام است تا پس از بهبود جسمی با قید فوریت در زیستگاه‌ها رها سازی شوند.

گفتنی است؛ بعدازظهر دوشنبه (۱۲ شهریورماه) محموله بزرگ پرندگان شکاری با ۸۳ بهله از خانواده شاهین و گونه‌های شاهین، بحری و بالابان با همکاری یگان حفاظت محیط زیست استان، اداره کل اطلاعات بوشهر و پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی کنگان کشف و ضبط شد.

مدیر کل محیط‌زیست استان بوشهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر