کد خبر: 664254 A

اولین نشست خبری کمیسیون برنامه و بودجه در سال 97؛

نشست خبری کمیسیون برنامه و بودجه شهرداری تهران هم‌اکنون در شورای شهر برگزار شد. در این نشست اعضای کمیسیون پس از ارائه گزارش عملکرد یکساله خود به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در نشست خبری کمیسیون برنامه و بودجه شهرداری تهران، مجید فراهانی با اشاره به فعالیت‌های کمیته بودجه و نظارت گفت: در شورای پنجم فرآیند انتخاب ذی‌حسابان قبل و بعد از خرج، شکل نهادمند صورت گرفت و نظامنامه انتخاب حسابرس و نظامنامه انتخاب نظارت بر عملکرد ذی‌حسابان تدوین کردیم. این اقدامات گام مهمی برای تشکیل دیوان محاسبات شهری محسوب می‌شود. و تا پایان دوره سعی می‌کنیم دیوان محاسبات شهری را راه‌اندازی کنیم.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر با تاکید بر اینکه تلاش‌های زیادی برای ایجاد شفافیت در روند برنامه‌ریزی و نظارت مالی انجام شده است، افزود: در راستای شفافیت انتخاب حسابرسان مناطق به شکل شفاف و چندمرحله‌ای و با انتشار در روزنامه‌ها انجام شد. در همین راستا رقابت واقعی شکل گرفته و حسابرسان خبره‌تر وارد پروسه شدند.

در جریان جلسه مرتضی الویری (رئیس کمیسیون) نیز با اشاره به ضرورت افزایش درآمدهای پایدار گفت: متاسفانه اخیرا تصمیمات خطرناکی در دولت گرفته شده است. براساس این تصمیم پیشنهاد شده که در 6 ماهه دوم سال در راستای رونق و رفع رکود گرفته نشود. در این راستا این پیشنهاد بسیار خطرناک است.

در ادامه نشست، محمود میرلوحی (عضو شورای شهر تهران) با بیان اینکه تعادل میان درآمد و هزینه در تهران وجود ندارد، در خصوص بدهی‌های شهرداری تهران گفت: شهرداری‌های کلانشهرها عموما بدهی دارند اما رقم بدهی و هزینه جاری در تهران متفاوت است. در شهرداری تهران تعادل میان درآمد و هزینه وجود ندارد. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که منابع پایدار را افزایش دهیم و سعی می‌کنیم در برنامه سوم سطح منابع پایدار را تا ۵۰ درصد برسانیم.

مجید فراهانی نیز در پاسخ به این سوال که چقدر از بودجه شهرداری در سال جاری محقق شده است، گفت: هفته آخر مرداد ورودی نادر درآمدی داشتیم که فکر نمی‌کنم تکرار شود. مشکل اساسی اما بودجه غیرنقد است. ما در پنج ماه اول سال مشکل داشتیم و یکی از علل این مسئله هم تعطیلی شرکت‌های کارگزاری است.

سپس مرتضی الویری (دیگر عضو شورای شهر تهران) با بیان اینکه درآمد از ناحیه طرح ترافیک و پارک‌های حاشیه شهر حاصل نشده است، گفت: دولت می‌خواهد مالیات بر ارزش افزوده را در ۶ ماه دوم سال به دلیل رکود واحدهای تولیدی اخذ نکند که موجب می‌شود ۲ هزار میلیارد تومان از درآمد شهرداری حذف شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر افزود: در میان درآمدهای شهرداری، نخستین حوزه؛ درآمدهای شهرداری از محل عوارض طرح ترافیک که حدودا ۳۸۰ میلیارد است. دومین حوزه نیز موضوع ۹۵۰ میلیارد از محل پارک‌ حاشیه‌ای است. اما درآمدی از طرح ترافیک و پارک‌های حاشیه حاصل نشده است. در این حوزه برای جبران کاهش درآمدها، پیشنهادات خطرناکی از سوی دولت مطرح شده است.

در ادامه نشست، حسن رسولی در پاسخ به خبرنگارانی که در خصوص وضعیت شهردار سابق منطقه 12 پرسیدند، گفت: این موضوع را از شهرداری پیگیری می‌کنیم.. آقای محسنی (شهردار سابق منطقه ۱۲) امروز در جلسه شهرداران حاضر بود و بحث بازداشت وی مطرح نیست.

رسولی افزود: هفته گذشته یکی از شهرداران ناحیه منطقه 12 به علت تخلف؛ پرونده قضایی داشته است که این موضوع در حال بررسی است.

رسولی در پاسخ به این سوال که کمیسیون برنامه و بودجه چه اقداماتی در راستای مقابله با فساد انجام  داده است، گفت: شهرداری یکی از سه دستگاه اصلی فسادپذیر در کشور است. البته در این یکسال در سطح مدیران ارشد فسادزدایی کردیم. در حوزه مدیران میانی نیز کنترل شده است اما در سطح پایه باید تلاش بیشتری در راستای مبارزه با فساد انجام دهیم.

الویری نیز در پاسخ به این سوال که شهرداری چقدر برای نمایشگاه عطر سیب هزینه خواهد کرد، گفت: شهردار باید در راستای بودجه پیش بینی شده برای مراسم محرم هزینه کند. وقتی پیمانکاران جلوی شورای شهر تجمع می‌کنند معنا ندارد که پول و عوارض مردم صرف اینگونه مراسم شود. با دولتی کردن دین و مذهب مخالف هستم، این روش ناصواب از یک مقطعی آغاز شد.

طرح تحقیق و تفحص از بانک شهر/ از قرارگاه خاتم الانبیا می‌خواهیم پروژه‌های شهرداری را متوقف نکنند

در ادامه محمود میرلوحی در پاسخ به این سوال که چرا نمایندگان طرح تحقیق و تفحص از بانک شهر را در دست بررسی دارند، آیا در این خصوص اطلاعاتی در اختیار شورای شهر قرار گرفته است یا خیر؟ گفت: همانطور که بارها گفته‌ام بانک شهر در مقایسه با بقیه بانک‌ها وضعیت و شرایط بهتری دارد و بهتر است رسانه‌ها به این موضوع دامن نزنند.

وی در رابطه با مطالبات شهرداری تهران از بنیاد تعاون سپاه تصریح کرد: ما بارها در خصوص میزان بدهی‌مان از رساتجارت صحبت کرده‌ایم حساب و کتاب‌ها در حال مشخص شدن است. آقای افشانی شهردار تهران هم این مسائل را دنبال می‌کند و انتظار داریم قرارگاه خاتم الانبیا پروژه‌های شهرداری تهران را متوقف نکند.

میرلوحی افزود: انتظار ما این است که قرارگاه خاتم الانبیا با جدیت پروژه‌های شهرداری تهران را ادامه داده و پروژه‌های شهرداری تهران از جمله خط شش متروی تهران را تکمیل کند البته قسمت‌هایی از پروژه قرارگاه از جمله پل صیاد فعال شده است.

بهاره آروین، رئیس کمیته شفافیت شورای شهر نیز در پاسخ به این سوال که آیا در خصوص انتشار قراردادهای بالای یک میلیارد تومان در سامانه شفافیت مقاومتی از سوی شرکت‌های وابسته به شهرداری وجود دارد یا خیر؟ توضیح داد: بر اساس مصوبه شورای شهر به زودی قراردادهای زیر 500 میلیون تومان نیز باید در سامانه شفافیت منتشر شود بر این اساس دیگر با معضل خرد شدن قراردادها روبرو نخواهیم بود.

وی ادامه داد: البته برخی از واحدهای تابعه شهرداری به سامانه قراردادها متصل نیستند و در حال انجام اقدامات لازم برای پیگیری این مساله هستیم تا همه شرکت‌ها به این سامانه متصل شوند و اگر واحدی در این خصوص مقاومت کند با آن برخورد خواهد شد البته آیین‌نامه‌های هر کدام از این شرکت‌ها و سازمان‌ها متفاوت بوده و اتصال به سامانه شفافیت زمان‌بر است.

موازی کاری در عملکرد یک سوم معاونان شهرداری

در ادامه یکی از خبرنگاران در خصوص استخدام سه هزار نفر در بدنه شهرداری پس از روی کار آمدن مدیریت شهری جدید پرسید، اما مرتضی الویری رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با صراحت این مساله را تکذیب کرد و حسن رسولی نیز با اشاره به اقداماتی که در راستای کوچک شدن ساختار شهرداری صورت گرفته است، گفت: تعداد معاونان شهردار باید کاهش یابد. کاهش عناوین شغلی در شهرداری تهران شامل حوزه‌های مختلف از معاونان، مشاوران، مدیران کل و ... است. در حال حاضر معاونان شهردار دارای فعالیت‌های موازی بوده و به جرات می‌توان گفت یک سوم این فعالیت‌ها موازی است.

وی با اشاره به اینکه روند تغییر در اساسنامه شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به شهرداری تهران ادامه دارد، افزود: قرار شده است هفته آینده اساسنامه جدید سازمان ورزش شهرداری تهران به صورت پایلوت هفته آ‌ینده ارائه شود.

شهرداری بنگاه کاریابی برای هم‌لهجه‌ای‌ها نیست

در ادامه جلسه حسن رسولی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا شورای شهر تهران از دادستان نمی‌خواهد به عنوان مدعی العموم در موضوعات تخلفات قضایی شهرداری تهران ورود کند گفت: اینکه چرا دادستانی به عنوان مدعی العموم در پرونده تخلفات شهرداری ورود نمی‌کنند برای ما هم جای سوال دارد و شهردار باید در خصوص پرونده تخلفات جدی‌تر عمل کند.

رسولی با اشاره به وجود نیروهای مازاد در شهرداری تهران افزود: نباید شهرداری را تبدیل به یک بنگاه کاریابی برای فامیل، اقوام، همشهری‌ها و هم‌لهجه‌ای‌های خود بکنیم.

آغاز فروش هولوگرام‌، شروع شهرفروشی

در ادامه یکی از خبرنگاران با اشاره به اینکه شهرداری دوباره قصد دارد هولوگرام‌های جدیدی صادر کند. از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه پرسید چه برنامه‌ای دارند تا دوباره فرآیند فروش هولوگرام‌ها به فساد کشیده نشود، چرا که فروش هولوگرام در حقیقت فروش آینده شهر است، آروین رئیس کمیته شفافیت در پاسخ به این سوال گفت: به زودی نشستی با حضور کارشناسان در این رابطه برگزار خواهد شد.

انتخاب پنج شهردار در یک سال به نفع مردم تهران نیست

الویری، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر ماندن و رفتن افشانی به علت تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان گفت: تمایل شورای شهر تهران ثبات در مدیریت شهری است اما ما تابع قانون هستیم و امیدواریم که ایشان باقی بماند.

رسولی نیز با اشاره به اینکه اگر افشانی برود یعنی شورا در یک سال پنج شهردار تغییر داده است، گفت: این تغییرات به هیچ وجه به نفع مردم شهر تهران نیست نکته اساسی که نباید فراموش شود این است که قانون شوراها یک قانون خاص بوده و بالادست قانون منع بکارگیری بازنشستگان قرار دارد و وظیفه وزیر کشور است که در خصوص مشمول شدن آقای افشانی در این خصوص تصمیم بگیرد. رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کردند که این قانون مشمول شهرداری‌ها می‌شود، اما نگفتند آیا مشمول شهرداری تهران می‌شود یا خیر.

انتهای پیام/
کمیسیون برنامه و بودجه شهرداری تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر