کد خبر: 659832 A

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در سال جاری تاکنون هیچ پروانه شکار گرازی برای شکارچیان خارجی صادر نشده است، تاکید کرد: در سال ۹۶ نیز پروانه شکار کمتر از ۵۰ راس گراز جهت شکارچیان خارجی در کل کشور صادر نشده است.

به گزارش ایلنا، صدور پروانه شکار از جمله مباحث جریان‌‌‌سازی است که هراز گاهی موجی را در بین دغدغه‌‌مندان طبیعت به راه می‌‌اندازد. اخیرا نیز ابلاغ دستورالعمل شکار گراز به ادارت کل حفاظت محیط زیست استان‌ها جهت صدور پروانه شکار، موضوع بحث منتقدان شکار قرار گرفته و به مخاطره افتادن جمعیت این گونه به تیتر اخبار کشیده شده است.

طرح این نگرانی‌‌‌ها از کاهش جمعیت گونه مذکور در شرایطی است که گراز به واسطه پر زاد و ولد و همه چیز خوار بودن و نیز گستره وسیع پراکندگی آن به دلیل قدرت تطابق بالا با شرایط زیستی متنوع در بسیاری از زیستگاه‌‌ها به یک گونه آسیب‌‌رسان و زیانکار تبدیل شده است. البته یکی از نقاط اختلاف موافقان و مخالفان شکار در این حوزه تاثیر گونه گراز به عنوان طعمه در زیستگاه‌‌‌های گوشتخوارانی همچون پلنگ است و بیم آن دارند که با صدور پروانه شکار و در پی آن کاهش شدید جمعیت این گونه در زیستگاه گوشتخواران، این جانوران دچار فقر غذایی شده و تلف کردند.

علی تیموری، مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در این باره گفت: حفاظت از حیات وحش و در راس آن حفاظت از گونه‌‌‌های در معرض انقراض و حفاظت شده مانند یوز همیشه در تدوین دستورالعمل‌‌‌‌‌‌های شکار مدنظر قرار داده شده و به صراحت شکار در زیستگاه‌‌های یوزپلنگ و پلنگ ممنوع اعلام شده است. بنابراین نگرانی‌‌‌ای از بابت کمبود منابع غذایی جهت گوشتخواران وجود ندارد.

از سویی دیگر تفاوت در شرایط پروانه‌های صادره جهت اتباع ایرانی، که در مورد گونه گراز صرفا مختص اقلیت‌‌‌های مذهبی است و شکارچیان خارجی اعتراض تعدادی از شکارچیان را به همراه داشته است.

وی در این باره اظهار داشت: دستورالعمل‌‌‌های شکار و صید هر ساله پس از اخذ نقطه نظرات فنی ادارت کل حفاظت محیط زیست استان‌‌‌ها که مبتی بر اطلاعات میدانی از وضعیت جمعیت گونه، شرایط زیستگاهی و خسارات وارده به جوامع محلی است، تنظیم و جهت اجرا به ادارت کل حفاظت محیط زیست استان‌ها ابلاغ می‌‌‌شود. در سال جاری ۲۷ استان در کشور متقاضی صدور پروانه شکار گراز بوده‌‌اند که البته با توجه به محدودیت صدور پروانه صرفا جهت اقلیت‌‌‌‌های مذهبی، حدود ۵۰ درصد استان‌ها متقاضی‌‌ای جهت صدور پروانه شکار گراز ندارند و بنابراین به منظور تعدیل جمعیت گونه مذکور و جلوگیری از ورود خسارات متوسل به میرشکاران محلی می‌‌‌شوند، یعنی افرادی را برای کنترل جمعیت گراز به کار می‌گیرند.

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص صدور پروانه شکار گراز جهت شکارچیان خارجی تصریح کرد: براساس مصوبه شورای اقتصاد هر شکارچی در ازا پرداخت ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار به ازا هر راس گراز بر حسب طول دندان، می‌‌‌تواند مجوز شکار دریافت کند. این مبلغ برای شکارچیان داخلی ۱۰۰ هزار تومان برای هر راس گراز است.

تیموری با تاکید بر این مسئله که در سال جاری تاکنون هیچ پروانه شکار گرازی برای شکارچیان خارجی صادر نشده است، تصریح کرد: در سال ۹۶ نیز پروانه شکار کمتر از ۵۰ راس گراز جهت شکارچیان خارجی در کل کشور صادر نشده است.

شکار گراز علی تیموری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر