کد خبر: 657787 A

در دیدار مدیران شهری منطقه۲۲ با رئیس انستیتو شهرسازی فرانسه صورت گرفت؛

شهردار منطقه ۲۲ با ماکان رفعت‌جو، رییس انستیتو شهرسازی فرانسه و مدرسه شهرسازی پاریس، برای تبادل تجربیات اجرایی درباره توسعه شهری دیدار و گفتگ. کردند.

به گزارش ایلنا، جلسه‌ای با حضور علی نوذرپور (شهردار منطقه ۲۲) و ماکان رفعت‌جو (رییس انستیتو شهرسازی فرانسه و مدرسه شهرسازی پاریس) برای هم اندیشی و تبادل تجربیات اجرایی درباره توسعه شهری تشکیل شد. در همین راستا "کمیسیون طراحی شهری، معماری و محیط زیست شهرداری منطقه۲۲"، با هدف فراهم آوردن اجماع همه جانبه مسائل شهری در بین حوزه‌ای منطقه، با رویکرد جدید برای شناسایی مشکل، ارائه راه‌حل، و پیشنهادات اجرایی امکان پذیر در منطقه که همزمان با روند شکل‌گیری بافت جدید شهری، دارای بافت‌های قدیمی و بافت فرسوده نیز است، تشکیل شد. اعضای این کمیسیون شامل اعضای آکادمیک با عنوان "هیات علمی" و اعضای مدیریت شهری با عنوان "هیات فنی" است.

در این جلسه نوذرپور، طی سخنانی خاطرنشان کرد: اقدامات توسعه شهری باید با هوشمندی، استراتژی‌ها و راهکارهای متنوعی به منظور توجه به محیط‌زیست و حفظ منابع طبیعی برنامه‌ریزی و راهبردی شود. گوناگونی بافت شهری، مسائل متعددی را پیش روی مدیریت شهری قرار می‌دهد که حل هر یک منوط به داشتن دیدگاه همه جانبه به آنها است.

شهردار منطقه۲۲ در ادامه: استفاده مناسب از انرژی، منابع اولیه کمتر، منابع تجدیدپذیر، هماهنگی اقلیمی با محیط طبیعی، استفاده از عناصر اقلیمی مناسب، هماهنگی با بستر طبیعی، طراحی برای بازگشت به چرخه زندگی، جلوگیری از آلودگی‌های صوتی و آلودگی هوا، استفاده از مصالح سازگار با اقلیم، ماندگاری ساختمان‌ها و بکارگیری پتانسیل‌های طبیعت را از جمله راهکارها برای رسیدن به این مهم دانست.

وی در ادامه با بیان اینکه بی‌تردید شناخت راهکارهای فوق، می‌تواند راهگشای رسیدن به الگوهای مناسبی در فضاهای معماری امروزی باشد اظهار داشت: تحقیقات در سال گذشته حاکی از آن است که ۶۰درصد از شهروندان تهرانی تمایل به خروج از این کلانشهر را دارند، به دلیل مسائل محیط زیستی، عدم وجود داشتن فضای سبز و کشاورزی‌های کوچک.

در ادامه این جلسه ماکان رفعت‌جو، ضمن معرفی استراتژی و شیوه طراحی دفتر شهرسازی و معماری خود در طراحی‌های شهری و بیان رویکرد کلی مدیریت شهری در زمینه پروژه‌های نوسازی و بهسازی شهری، به معرفی سه پروژه توسعه شهری در مقیاس‌های محله‌ای و منطقه‌ای پرداخت.

رفعت جو اظهار داشت: منطقه ۲۲ یکی از قطب های مهم گردشگری و تجاری شهر تهران به شمار می‌رود و پروژه‌های عظیم ساخته شده و یا در حال ساخت موجود نشان از تلاش،دانش و تخصص معماران ایرانی دارد و بنده به عنوان یک ایرانی ساکن پاریس می توانم با افتخار این موفقیت‌ها را برای همکاران و دوستان فرانسوی خود بازگو کنم.

وی ادامه داد: اما چیزی که وجود دارد این است که اجرای این پروژه‌های عظیم تنها نباید به نفع ساکنین منطقه اجرایی شود بلکه به منظور استفاده و رفاه حال کلیه شهروندان تهرانی باشد و توسعه خطوط حمل و نقلی مهمترین مساله‌ای که در این منطقه باید به آن توجه ویژه شود و با توجه به سیل عظیم جمعیتی که در آینده در این منطقه ساکن خواهند بود گسترش خطوط ریلی در این منطقه به شدت احساس می‌شود.

رفعت جو در ادامه گفت: کاربرد مفاهیم پایداری و اهداف توسعه پایدار در جهت کاهش اتلاف انرژی وآلودگی محیط زیست در معماری، مبحثی به نام معماری پایدار را به وجود آورده است. در این نوع معماری، ساختمان نه تنها با شرایط اقلیمی منطقه خود را تطبیق می‌دهد، بلکه ارتباط متقابلی با آن برقرار می‌کند.

رییس انستیتو شهرسازی فرانسه و مدرسه شهرسازی پاریس افزود: معماری پایدار با تکیه همه‌جانبه به مسایل زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی تلاشی در جهت بهره‌گیری مناسب از پتانسیل‌های زمینه و بستر طراحی است، به نحوی که در چرخه طبیعی آن‌ها اختلالی به وجود نیاورد و در حفظ منابع محیطی برای نسل‌های آینده نهایت دقت را به کارگیرد. در این میان رویکرد پایداری زیست محیطی، تکیه بر اصولی است که مانع از آسیب‌رسانی به طبیعت شده و با حفظ محیط زیست همراه است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ایران را کشوری در حال توسعه باور نکردنی در حوزه شهرسازی دیدم و در این بین توجه ویژه به بحث توسعه حمل و نقل شهری یکی از نیازهای اصلی و اساسی در شهر تهران به شمار می‌رود.

برخی از خدمات ارائه شده در  "کمیسیون طراحی شهری، معماری و محیط زیست شهرداری منطقه۲۲"شامل ارتقای کیفیت فضاهای در حال ساخت در منطقه، راهبری پروژه‌های جدید شهری، ارائه راهکارهای اجرایی در جهت حفظ و نگهداری فضاهای با کیفیت منطقه و همکاری‌های بین حوزه‌ای با نهادهای همتای خود مانند انستیتوهای شهرسازی است.

ساخت و ساز شهر تهران فرانسه مدرسه معماری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر