کد خبر: 657523 A

خرازیان‌‌‌مقدم خبر داد:

یوزپلنگی که هفته پیش در جاده عباس‌آباد سمنان تصادف شدیدی داشت، تلف شد.

به گزارش ایلنا، مجید خرازیان‌‌‌مقدم درباره این اتفاق گفت: دیشب حدود ساعت ۷ متوجه شدیم که حیوان تلف شده است. البته هرچند از نظر ظاهری وضع بدی نداشت اما با توجه به شدت ضایعات حاصل از تصادف احتمال تلف شدن حیوان بسیار بالا بود.

وی با اشاره به اینکه کالبد شکافی این حیوان امروز انجام می‌شود، اظهار داشت: نتیجه این کالبد شکافی تا اواسط هفته بعد اعلام خواهد شد زیرا نمونه‌‌‌های مختلفی برای بررسی علت مرگ از حیوان گرفته شده که اعلام نتایج آن زمان‌‌‌بر است.

مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید براینکه برای حیوانات قطع نخاع شده در جهان هیچ تکنیکی برای بهبود کامل و بازگشت به حالت اول وجود ندارد، تصریح کرد: در بهترین حالت حیوان تا زمانی که حیاتش ادامه پیدا کند، فلج بوده و نیاز به نگهداری دائمی دارد. همچنین در دنیا هیچ پروتکلی برای نگهداری از گربه‌‌‌‌‌‌سانان بزرگ که دچار فلج شده‌‌اند وجود ندارد.

خرازیان‌‌‌مقدم با تاکید بر به کارگیری تمامی امکانات سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ جان این حیوان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه یوز حیوان بسیار ارزشمندی است تمام سعی خود را کردیم که زنده بماند. حتی با علم بر بالا بودن احتمال خطر و بحرانی بودن شرایط حیوان در دوهفته اول پس از تصادف، برنامه‌‌‌‌‌ریزی کردیم تا ویلچری برای تسهیل حرکت حیوان و جلوگیری از زخم بستر او طراحی و ساخته شود اما متاسفانه یوز تلف شد.

وی در ادامه تشریح وضعیت یوز آسیب‌‌دیده ابراز داشت: این حیوان به دلیل فلج اعصاب پایین تنه، امکان دفع ادرار و مدفوع را نداشت. آزمایشات انجام شده روز یکشنبه نیز حاکی از وجود خون در ادرار، اوره بالا و کم‌خونی بود. به هرحال حیوان نتوانست مقاومت کند و متاسفانه تلف شد.

مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست از اجرایی شدن فنس کشی محدوده عباس آباد سمنان خبر داد و بیان کرد: بزرگترین تهدید برای این حیوانات تصادفات جاده‌ای است. از هفته گذشته که این یوز تصادف کرد، با وجود تعلل سازمان‌های مرتبطی که باید تاکنون محدوده این منطقه حفاظت شده را فنس‌کشی می‌کردند، اداره کل حفاظت محیط زیست استان با همکاری نماینده استانداری پیمانکار این کار را مشخص کرده و فنس‌کشی را به زودی آغاز می‌کنند. محدوده عباس‌آباد استان سمنان منطقه‌ای حفاظت شده است که به دلیل نبود فنس‌کشی مناسب، یوزپلنگ‌ها وارد جاده شده و در اثر تصادف از بین می‎‌روند.

یوزپلنگ مجید خرازیان مقدم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر