کد خبر: 656930 A

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اگر مسیر دریا به درستی کنترل نشود شاید در آینده با حجم زیادی از قاچاق مواد مخدر از این طریق روبرو شویم.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، جلسه ویژه کمیته مشترک مقابله با عرضه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌های خوزستان و بوشهر به منظور بررسی مشکلات و مسائل مقابله‌ای دو استان به میزبانی خوزستان و با حضور معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر، دبیران و اعضای کمیته‌های دو استان در محل فرمانداری شهرستان هندیجان برگزار شد.

اسداله هادی‌نژاد معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد گفت: کنترل مرزهای شرقی کشور منجر به تغییر مسیر قاچاق مواد مخدر به دریا و استان‌های جنوبی کشور شده است و اگر مسیر دریا به درستی کنترل نشود شاید در آینده با حجم بیشتری از قاچاق مواد مخدر از این طریق روبرو شویم، لذا دستگاه‌های متولی امر می‌‌بایست وظایف ذاتی خود را در حوزه اقدامات مقابله‌ای به نحو شایسته به مرحله اجرا در آورند.

وی به تآکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر و ضربه به بنیان‌های مالی قاچاقچیان مواد مخدر گفت: مبارزه با مواد مخدر اولویت‌ مهمی از سوی معظم له است.

این مقام مسئول در ستاد به منظور حل مسائل و مشکلات پیش رو، خواستار تهیه و ارائه بسته پیشنهادی توسط دو استان خوزستان و بوشهر در خصوص کلیه موارد و مشکلات مطروحه شد و ضمن تحلیل کشفیات دو استان، بیان داشت: برگزاری موضوع این نشست با کشورهای همسایه حوزه خلیج فارس در دست پیگیری می‌باشد که در صورت برگزاری می‌تواند نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد.

هادی‌نژاد در ادامه به موضوع خرده‌فروشی و عدم بازدارنده بودن قانون در این خصوص اشاره و تاکید کرد: اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدردر کشور شروع شده و تاکنون دو جلسه در مجمع تشخیص مصلحت نظام در این خصوص منعقد شده و در اصلاحیه اخیر سعی شده اموال قاچاقچیان هدف قرار گیرد.

همچنین حسین لامی زاده دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خوزستان بر لزوم تحقق سیاست‌های سند ملی مبارزه با مواد مخدر اشاره و تاکید کرد: حل معضل اعتیاد همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری (مدظله) و مسئولان نظام بوده که طبیعتا تحقق این مهم، منوط به عملکرد اعضاء ستاد مبارزه با مواد مخدر در حوزه‌های مختلف است اما در کنار این موضوع، نیازمندی‌هایی همچون پوشش خلاءهای مرزی خشکی و دریا با تقویت و تامین تجهیزات الکترونیکی، استقرار و راه‌اندازی پاسگاه‌های ثابت و مصوب، به روز رسانی امکانات دستگاه‌های مقابله‌ای در خشکی و دریا، لزوم برخورد با سر شبکه‌های قاچاق مواد مخدر، برگزاری منطقه‌ای جلسات کمیته و ضربه به بنیان‌های مالی قاچاقچیان موادمخدر وجود دارد که تحقق آنها عامل اساسی در مقابله جدی با موضوع اعتیاد و قاچاق مواد مخدر می‌باشد .

ترکمان منش دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر بوشهر نیز در این جلسه به عملکرد مثبت جمهوری اسلامی ایران در امر مبارزه جدی با اعتیاد و مواد مخدر اشاره کرد و سند ملی مبارزه با مواد مخدر را یک راهبرد موثر دانست و خواستار همکاری ب کشورهای همسایه در حوزه مقابله ‌ای در دریا، شناسایی سر شبکه‌های قاچاق مواد مخدر، نا امن کردن مسیرهای دریایی موارد مخدر، تقویت زیر ساخت پاسگاه‌ها و دستگا‌های مقابله‌ای، تجهیز مجموعه دریابانی، هوشمندسازی سواحل و خلاء‌های مرزی و... از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی شد .

فرماندار شهرستان هندیجان نیز خواستار توجه و کمک به پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان در کشفیات مواد مخدر و واگذاری خودرو به شهرستان هندیجان، کمک به عوامل دریابانی از طریق ارتقاء و گسترش امکانات مورد نیاز شد.

همچنین سردار عباس زاده رئیس کمیته مقابله با عرضه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خوزستان به تولید مواد مخدر در افغانستان و انتقال بخش عمده‌ای از این مواد از طریق مسیرهای دریایی اشاره و تاکید کرد که برخورد با این حجم از مواد مخدر نیازمند تامین برخی نیازمندیهای اولیه در موضوع مبارزه با مواد مخدر می باشد و استان خوزستان به دلیل موقعیت جغرافیایی و هم مرز بودن با کشور عراق هدف قاچاقچیان مواد مخدر است.

وی بیان داشت: متولیان امر باید ضمن توجه به این موضوع، نسبت به تجهیز مرزهای شلمچه و چذابه به سامانه الکترونیکی و دستگاه ایکسری، توجه به ارتقاء شناورهای دریایی دو استان، ارتقاء امکانات ایست و بازرسی‌های مصوب، راه‌اندازی مرکز ماده ۱۶ در استان، تشویق عوامل و نیروه‌های مبارزه با مواد مخدر و صدور مجوز واگذاری خودروه‌های مصادره‌ای به شهرستان‌ها اهتمام لازم را معمول دارند.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر