کد خبر: 650503 A

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از ارتقای سطح کیفی و نظارتی آزمون‌های معاینه فنی خودروهای سنگین در مراکز معاینه فنی شهر تهران خبر داد.

به گزارش ایلنا، سید نواب حسینی‌منش از ارتقای سطح کیفی و نظارتی آزمون های معاینه فنی خودروهای سنگین در مراکز معاینه فنی شهر تهران خبر داد و گفت: در آزمون آلایندگی خودروهای سنگین، میزان کدری دود خروجی از خودروی دیزل در حداکثر دور موتور مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در همین ارتباط این مجموعه با هدف نظارت بر رویه تست و به صفر رساندن خطای آزمونگر در صحت ثبت نتیجه نسبت به تجهیز کلیه مراکز معاینه فنی خودروهای سنگین به دورسنج دور موتور اقدام کرده است. در حال حاضر کلیه مراکز ملزم به استفاده از دورسنج در آزمون آلایندگی بوده و بررسی آلایندگی در خودروهای دیزل با دقت مضاعف و نظارت بیشتر در حال انجام است.

وی درخصوص اعمال قانون خودروهای فاقد معاینه فنی اظهار داشت: با عنایت به تشدید آلودگی هوا در شش ماهه دوم سال براساس تصمیم‌‌‌‌‌‌‌سازی دولت از ابتدای آبان ماه، در قالب اجرای فاز دوم طرح کاهش، معاینه فنی خودروها در تمامی ساعات شبانه‌‌‌‌روز در شهر تهران توسط دوربین کنترل و به صورت مکانیزه خودروهای فاقد معاینه فنی اعمال قانون خواهند شد. انجام فاز اول طرح کاهش و کنترل مکانیزه معاینه فنی در محدوده زوج و فرد و طرح ترافیک از ابتدای آبان ماه سال ۹۵ آغاز شده و اجرای این طرح موجب گردیده درصد خودروهای فاقد معاینه فنی حداقل ۳۳ درصد کاهش یابد. ضمنا از ابتدای آغاز این طرح تاکنون بالغ بر چهار میلیون و ٤٠٠ هزار خودروی فاقد معاینه فنی از طریق دوربین‌‌‌‌‌های ثبت تخلف محدوده زوج و فرد و محدوده طرح ترافیک اعمال قانون شده‌اند. 

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران درخصوص تاثیر معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا اظهار داشت: براساس آمار مراکز ۲۷ درصد از خودروهای مراجعه‌‌‌‌‌‌کننده به مراکز به علت آلایندگی مردود و پس از رفع ایراد موفق به اخذ معاینه فنی شده‌‌‌اند. در صورت تعمیم این درصد به تعداد دو و نیم میلیون دستگاه خودروی مشمول معاینه فنی در شهر تهران، با انجام معاینه فنی دوره‌‌‌ای، آلایندگی بالغ بر ۶۷۵ هزار دستگاه خودرو برطرف خواهد شد. بدیهی است یکی از مهمترین کارکردهای انجام معاینه فنی کنترل وضعیت تولید آلایندگی در خودروها بوده و خودروها جهت تردد در شهر باید دارای تولید آلایندگی در شرایط استاندارد باشند.

ستاد معاینه فنی شهرداری تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر