کد خبر: 650173 A

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر:

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در حوزه علمی بازنشستگی نداریم، اما نوع فعالیت ها تغییر می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اولین همایش و نمایشگاه پارک‌های علمی و فناوری در حوزه مدیریت سبز صبح امروز در دانشگاه امیرکبیر با حضور منصور غلامی وزیر علوم، رحمتی معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کشمیری مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، احمد معتمدی رئیس دانشگاه امیرکبیر و... برگزار شد.

فرهاد رحمتی؛ معاون توسعه و منابع دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ابتدای این همایش عنوان کرد: دانشگاه امیرکبیر مادر دانشگاه های صنعتی کشور است. شاید این دانشگاه تنها دانشگاهی است که به بهانه نداشتن فضای فیزیکی از ماموریت ایجاد مرکز علم و فناوری غفلت نکرده است.

مهدی کشمیری مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم در ادامه بیان کرد: این حوزه نیاز به توجه ویژه دارد اما  خوشبختانه دوستان ما در سازمان مدیریت اهتمام ویژه ای داشته‌اند. در صحبتی که با آقای نوبخت داشتم به وی گفتم باید یک جهش قابل ملاحظه ای در این زمینه به وجود بیاید و یک مشارک بین منابع و توسعه فیزیکی در نظر گرفته شود.

او ادامه داد: در تمام این مدتی که فعالیت داشته ام، سعی کردم از ده ها پارک علم و فناوری در کشورهای مختلف دیدن کنم و فرصت آموزش را برای خودم مهیا کنم.

کشمیری با اشاره به تفاوت‌های بنیادین در محیط و کالبد یک پارک علم و فناوری گفت: اولین تفاوتهای جدی محتوای یک پارک علم و فناوری در اقتصاد کسب و کار است. ضمن اینکه کالبد نقطه اول کسب و کار است و برخلاف مراکز آموزشی و پژوهشی کالبد یک پارک علم و فناوری مولفه های اصلی آن به شدت در شکل گیری موفقیت پارک ها موثر است.

کشمیری با بیان حائز اهمیت بودن نقطه جغرافیایی برای ساخت پارک های علم وفناوری اشاره کرد و گفت: ما می‌توانیم یک دانشگاه را در 30 کیلومتری یک شهر دائر و تمام تجهیزات را در آنجا لحاظ کنیم اما این امر برای دائر کردن پارک علم و فناوری امکات پذیر نیست، زیرا اولین شرط پارکهای علم و فناوری موقعیت جغرافیایی است. همچنین اصول شهرسازی، منظره و معماری، فناوری و نوآوری و مدیریت سبز از ارکان مهم در موفقیت های پارک های علمی و فناوری است.

همچنین سید احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: درست است که قیمت ارز و دلار نوسان دارد اما این مساله حتما حل خواهد شد و این قیمت واقعی نیست و نباید به بحث های احساسی که پیش می آید توجه کرد. کشور توان بالایی در مسائل اجتماعی و منابع نیروی انسانی دارد که با دلار بالا و پایین نمی شود. از این نیروی انسانی باید استفاده خوبی شود ومسئولین همکاری کنند تا جامعه به یک ثبات برسد.

او درباره حوزه مدیریت سبز گفت: شرایط دانشگاه های سبز نیز به وضعیت اقتصادی کشور برمی گردد. دانشگاه امیرکبیر به عنوان قدیمی ترین دانشگاه کشور شناخته شده که حدود 1400 دانشجو و550 هیات علمی دارد که گاها کم و زیاد هم می‌شوند، ضمن اینکه 90 نفر از اعضای هیات علمی به طرق مختلفی از ما جدا شدند و 89 نفر عضو جدیدگرفتیم. در حوزه علمی بازنشستگی نداریم اما نوع فعالیت ها تغییر می‌کند.

رییس دانشگاه امیرکبیر ادامه داد:این دانشگاه با وجود اینکه فضای کمی دارد، حدود 46 درصدش فضای فضای سبز است. همچنین 12 تا 34 درصد صرفه جویی در مصرف گاز داشتیم.

همچنین سعید نمکی، معاون توسعه و امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: امسال با قدرت مملکت را اداره می‌کنیم و حتی یک روز حقوق هیچ کارمندی عقب و جلو نمی شود، زیرا برای این کار برنامه ریزی کردیم.

وی ادامه داد: بودجه پژوهشی را 30 درصد افزایش دادیم و بودجه پارک‌های علم و فناوری در برخی استان ها را تا 50 درصد و بودجه پروژه دانشگاه های پیش را تا 400 درصد یعنی چهار برابر افزایش دادیم.

نمکی بیان کرد: امسال با وجود تمام مشکلات بدون هیچ تردید و واهمه ای بودجه دانشگاه‌ها را صد در صد پرداخت می کنیم و در اداره کشور هیچ مشکلی نداریم، زیرا برنامه ریزی های کامل صورت گرفته است. دنیا به خوبی می داند که با ایران سرافزار امروز نمی توان شوخی کرد.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر