کد خبر: 649774 A

سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: در هیچ جای دنیا مدیریت کردن بحران از وظایف آتش نشان‌ها نیست بلکه مدیرین بحران با رئیس ستاد بحران و شهردار است.

به گزارش ایلنا، جواد نوفرستی (کارشناس معماری و ساختمان‌سازی) با اشاره به اینکه ساختمان‌های بلند از نظر ایمنی حساسیت بیشتری دارند، گفت: باید از حادثه‌هایی همچون ساختمان پلاسکو، نهادهایی همچون مجلس، نظام مهندسی و عموم مردم درس بگیرند.

وی ادامه داد: باید در حوزه‌هایی همچون قانون گذاری، اجرا، آموزش، طرح‌های جدیدی را برنامه ریزی کنیم. امروز ما در تهران 243 ساختمان بلند مرتبه داریم که ایمن نیستند و وضعیت آنها بدتر از پلاسکو است.

نوفرستی ادامه داد: مثلاً یکی از مسائلی که باید از سوی مجلس و قوه قضائیه بر آن تاکید شود اصلاح قانونی است که آتش نشان‌ها بتوانند به راحتی برای انجام امور کارشناسی وارد ساختمان‌ها شوند.

در ادامه برنامه جلال ملکی (سخنگوی سازمان آتش‌نشانی) طی سخنانی گفت: باید فرهنگ ایمنی در شهر رشد کند. هرچند ما تلاش داریم آخرین تجهیزات آتش نشانی را در اختیار داشته باشیم اما تکمیل تجهیزات و به روز رسانی آنها زمان بر است.

وی با تاکید بر اینکه دو دستگاه نبردبان بلند وارد ردیف عملیاتی شده و 4 دستگاه دیگر هم هفته آینده تحویل خواهد شد گفت: 15 دستگاه دیگر نیز قرار است به زودی تحویل داده شود تا این تعداد به 21 دستگاه برسد. اما وقتی ساختمان‌های 30 تا 40 طبقه ناایمن می‌سازیم حتی بلندترین نردبان‌های دنیا هم در زمان حادثه نمی‌توانند کمکی کنند. ضمن آنکه خرید هر نردبان حداقل 6 میلیارد تومان هزینه دارد.

ملکی در پاسخ به این سؤال مبنی بر اینکه آیا در جریان ساختمان پلاسکو فردی در کار تخصصی آتش نشان‌ها دخالت کرد؟ پاسخ داد: در هیچ جای دنیا مدیریت کردن بحران از وظایف آتش نشان‌ها نیست بلکه مدیرین بحران با رئیس ستاد بحران و شهردار است اما در حادثه پلاسکو در فعالیت آتش نشان‌ها هیچ فردی دخالت نکرد.

زهرا صدر اعظم نوری (عضور شورای شهر تهران) نیز با اشاره به اینکه باید بین ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری تفاوت‌هایی قائل شد، گفت: تاکنون 10 هزار ساختمان ناایمن توسط سازمان آتش نشانی شناسایی و به آنها اخطار داده شده است که بخشی از ناایمنی آنها به دلیل فرسوده بودن و بخشی به دلیل رعایت نکردن استاندارهاست.

وی ادامه داد: در ساختمان‌سازی هر دستگاهی یک مسئولیتی دارد. مهندسین ناظر که از طرف سازمان نظام مهندسی تعیین می‌شوند روند ساخت را بررسی می‌کنند و مورد نظارت قرار می‌دهند و در ساختمان‌های بالای 3 هزار متر نظارت بر عهده شهرداری نیست و بعد از تأیید مهندس ناظر شهیداری به آن ساختمان پایان کار می‌دهد.

صدراعظم نوری ادامه داد: متاسفانه در بحث ایمنی اجباری برای مالکین ساختمان وجود ندارد و در پایان کار اگر مالک تمایل داشته باشد و درخواست کند سازمان آتش‌نشانی وارد می‌شود و از نظر ایمنی آن ساختمان را بررسی می‌کند.

برنامه چراغ هر شب ساعت 21 الی 22 به تهیه‌کنندگی لیدا عرفانیان و گویندگی زهره سادات هاشمی به صورت زنده از رادیو تهران پخش می‌شود.

ناگفته‌های ملکی درباره ساختمان پلاسکو در برنامه چراغ رادیو تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر