کد خبر: 648637 A

معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست در گفت‌وگو با ایلنا:

محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: در حال حاضر پوشش آبی تالاب هورالعظیم در ایران به ۶۷ درصد رسیده است.

مسعود تجریشی (معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه به دلیل خشکی هوا و افزایش دما شاهد آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای در کشور هستیم، درباره آتش‌سوزی اخیر در هورالعظیم گفت: در گذشته به دلیل برداشت‌هایی که وزارت نفت در منطقه هورالعظیم داشت، مانع ورود آب به تالاب می‌شد، اما با شکایت‌های محیط‌زیست و پیگیری‌هایی که انجام شد، در حال حاضر پوشش آبی تالاب هورالعظیم در ایران به ۶۷ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: تالاب هورالعظیم در بخش عراق نیز متاسفانه از وقتی سد ایلیسو در ترکیه آبگیری شده است با مشکلات جدی مواجه شده و ورود آب این بخش به تالاب کاهش پیدا کرده است، از همین‌رو در عراق سعی دارند، از بخش کشاورزی آب را به تالاب‌ها منتقل کنند.

معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه سد ایلسو بیش از چندین ۱۰ میلیارد مترمکعب آبگیری می‌کند و بی‌شک در آینده نیز در این مناطق با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد، خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه در این خصوص مکاتباتی را انجام داده است، چراکه ما به صورت غیرمستقیم از سد ایلیسو متضرر می‌شویم به این مفهوم که وقتی اراضی تحت کشاورزی در عراق و سوریه به دلیل نبود آب لم‌یزرع شود، تبدیل به کانون‌های گرد و غبار شده و به صورت غیرمستقیم بر ما اثر می‌گذارد.

تجریشی با اشاره به توافق کشورهای عراق و سوریه با ترکیه گفت: عراق و سوریه با ترکیه به توافق رسیدند که ترکیه آب مورد نیاز آنها را تامین کند، بنابراین ما نمی‌توانیم به نیابت از عراق و سوریه اعتراض کنیم. در حال حاضر عراق و سوریه باید مدعی شوند و ما نیز کانون‌های گرد و غبار را در خارج از ایران رصد می‌کنیم تا در صورت افزایش کانون‌ها بتوانیم اعتراضات خود را مطرح کنیم.

تالاب هورالعظیم مسعود تجریشی سد ایلیسو محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر