کد خبر: 647158 A

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هدف سفر به ارومیه را ارائه گزارش عملکرد دستگاه اجرایی در اجرای پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه به رئیس جمهوری عنوان کرد و گفت: پیگیری روزانه وضعیت دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین خواسته‌های دکتر روحانی است.

به گزارش ایلنا، عیسی کلانتری که به منظور بررسی وضعیت عملکرد مهمترین پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه به آذربایجان غربی سفر کرده است با همراهی نماینده تام‌‌‌الاختیار وزیر جهاد کشاورزی درستاد احیای دریاچه ارومیه و معاون سازمان حفاظت محیط زیست از روند اجرای برخی از پروژه های احیای دریاچه ارومیه بازدید کرد.

وی با بازدیدی از طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه که با سرمایه‌گذاری دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی دولت در دست اجرا است بر اجرای اصولی طرح طبق برنامه زمانبندی شده تاکید کرد. 

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه این طرح باید در پایان سال ۹۸ به بهره‌برداری برسد، اظهار داشت: تاکنون برای اجرای این طرح یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است. پس از گذشت چهار سال از آغاز اجرای این طرح، این پروژه از پیشرفت فیزیکی ۶۲ درصدی برخوردار شده است.

کلانتری با بیان اینکه این طرح که با هدف انتقال ۶۴۰ میلیون متر مکعب در جنوب غربی دریاچه ارومیه در حال اجرا است، از مهمترین برنامه دولت برای احیای دریاچه ارومیه محسوب می‌شود، تصریح کرد: طی هفته گذشته برای این طرح ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای سال جاری مصوب شد، پیش‌بینی می‌شود برای سال آتی ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این طرح مورد نیاز باشد.

وی با با بیان اینکه از برنامه ۱۰ ساله تدوین شده احیای دریاچه ارومیه ، دو سال عقب هستیم، خاطرنشان کرد: تمام دستگاه‌ها و مردم باید کمک کنند تا حداکثر تا آخر ۹۸ پروژه تامین حق‌‌‌‌آبه زیست‌‌‌‌محیطی دریاچه ارومیه توسط مدیریت آب‌های سطحی به پایان برسد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد از مصوبات به پروژه‌های احیا تخصیص داده شده است، ابراز داشت: انتقال ۳۰۰ میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده از تصفیه خانه های ۱۹ شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه، برنامه کاهش ۴۰ درصدی در مصرف آب کشاورزی و ارتقای بهره‌وری تولید از ۶۰ درصد آب باقیمانده از دیگر برنامه‌های دولت برای احیای دریاچه ارومیه است.

عیسی کلانتری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر