کد خبر: 645417 A

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، ضمن ابراز خرسندی از عملکرد مثبت طرح حفاظت از تالاب های ایران، پرهیز از بخشی‌نگری را به عنوان یکی از ضروری ترین موارد در حفاظت تالاب‌ها برشمرد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، بیست و سومین نشست کمیته راهبری طرح حفاظت از تالاب های ایران با حضور معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های کشور، نمایندگان برنامه عمران ملل متحد، مدیران کل برخی استان های تالابی و نمایندگانی از ستاد احیای دریاچه ارومیه، وزارت نیرو، وزارت امور خارجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت و دفاتر مرتبط سازمان محیط زیست در سالن جلسات معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

در این نشست گزارش عملکرد طرح در شش ماهه اول سال 2018 توسط ابوالفضل آبشت، مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران ارائه و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

طی این جلسه حمید ظهرابی، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و مجری ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران،  ضمن ابراز خرسندی از عملکرد مثبت طرح حفاظت از تالاب های ایران، تلاش در راستای تغییر نگرش و دیدگاه دست اندرکاران، ذینفعان و  جوامع محلی در راستای همکاری و مشارکت هر چه بیشتر و پرهیز از بخشی نگری را به عنوان یکی از ضروری ترین موارد در فرآیند حفاظت و احیا تالاب های کشور برشمرد.

وی همچنین موفقیت طرح حفاظت از تالاب های ایران را ناشی از انجام اقدامات فرابخشی، فرایند های پایین به بالا و تلاش برای جلب مشارکت مردم و سازمان های مرتبط و استفاده از ظرفیت های تمامی دستگاههای دولتی و غیر دولتی برای مدیریت هر چه کارآمد تر تالاب های کشور دانست .

تمامی ذینفعان ازجمله سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی و منابع طبیعی می بایست اجرای برنامه های مدیریت زیست بومی مصوب تالابهای کشور را به عنوان اسناد بالادستی در دستور کار خود قرار داده و به منظور تقویت همکاریهای بین بخشی تلاش کند.

استفاده از تجارب و دستاوردهای موفق طرح حفاظت از تالابهای ایران در پروژه «الگوسازی مشارکت مردم در  احیا دریاچه ارومیه» برای بهره برداری در دیگر حوضه های آبریز تالابی کشور در دستور کار اعضای کمیته راهبری پروژه قرار گیرد.

طی این نشست به اشتراک گذاری منابع مالی با دفتر عمران ملل متحد برای حمایت و ادامه کار پروژه های بین المللی، معرفی و بومی سازی تجارب موفق بین المللی و همچنین بسیج منابع مالی برای حفاظت و احیای تالابهای کشور به عنوان اولویتهای اصلی طرح حفاظت از تالاب های ایران معرفی شد.

در حاشیه برگزاری این نشست نمایشگاهی از محصولات گروه بانوان زرینه و چیچست و عکس های برگزیده مسابقات عکاسی توسط طرح حفاظت از تالاب های ایران برگزار شد.

ایران تالاب سازمان حفاظت محیط زیست محیط زیست ملل متحد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر